نقشه خطرناک آمریکا برای برهم زدن برجام علنی شد.
24 آگوست 2017
ساعت انتشار مطلب : 5:56 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

سفیر آمریکا در سازمان ملل در جریان دیدار با یوکیو آمانو از نقشه خطرناک برای برهم زدن توافق ایران و ۵+۱ موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک رونمایی کرد و خواستار دسترسی نامحدود به تمامی اماکن مظنون به فعالیت هسته‌ای ایران شد؛ خواسته‌ای که می‌تواند حتی نهادهای سیاسی و امنیتی سطح اول ایران را نیز شود و طبیعتاً هیچ حاکمیتی حاضر به پذیرش چنین خواسته نامشروعی نخواهد شد.

به گزارش «تابناک»؛ دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای ایران و ۵+۱ را برخلاف منافع آمریکا و حتی احمقانه خوانده که در مواردی این تعابیر به بیرون از کاخ سفید و سطح رسانه‌ها درز کرده است. رئیس جمهور آمریکا صرفاً به واسطه مقاومت متحدان اروپایی‌اش و همچنین مخالفت روسیه و چین به عنوان سایر طرف‌های این توافق بین المللی، هنوز نتوانسته این توافق را برهم بزند اما به رکس تیلرسون دستور داده تا بهانه‌ای برای برهم زدن توافق بیابند.

آمریکا به دنبال راهی است تا ایران را متهم به عدم اجرای توافق برجام نماید و با استفاده از این بهانه، توافق را برهم بزند. البته نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل امروز پیش از سفر به وین برای دیدار با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با روزنامه واشنگتن پست این رویکرد را رد کرده بود و تاکید کرد: «دولت ترامپ به دنبال یک بهانه و دستاویز برای بر هم زدن توافق هسته ای نیست. ما هنوز تصمیمی نگرفته ایم. رئیس جمهور هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده است. آنچه اکنون انجام می دهیم تلاش برای پیدا کردن هر چه بیشتر اطلاعات است.»

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که به هدف آمریکایی‌ها از این تحرکات آگاهی داشت، همزمان با این سفر، طی نامه ای به «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، سفر «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین را دارای تبعات منفی دانست. ظریف در این نامه ظریف تاکید کرده است برنامه ریزی، تبلیغات و پیام این سفر، پیامدهای منفی بر اجرای برجام خواهد داشت.

نقشه خطرناک آمریکا برای برهم زدن برجام علنی شد

پیش بینی ظریف درست از آب درآمد و ساعتی پس از دیدار آمانو و نیکی هیلی، تبعات تبلیغات این سفر علیه برجام و از نقشه راه آمریکا برای بر هم زدن برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۵+۱ رونمایی شد و نمایندگی آمریکا در وین پس از دیدار هیلی با آمانو در اطلاعیه‌ای بر «دسترسی به تمام اماکن مظنون به فعالیت هسته‌ای» تاکید کرد. این همان نقطه‌ای است که آمریکایی‌ها برای بر هم زدن برجام بر آن دست گذاشته‌اند.

البته آژانس انرژی اتمی حق دسترسی به اماکن فعال در حوزه هسته‌ای دارد و این اماکن نیز به صورت ۲۴ ساعته با دوربین‌های آنلاین آژانس و بازرسی‌های غیرمنتظره کنترل می‌شود. همچنین ایران دسترسی‌های مدیریت شده‌ای به بازرسان آژانس برای بازدید و نمونه برداری از برخی از اماکن نظامی داد تا بهانه را از دشمنان ایران بگیرد اما طبیعتاً دسترسی به تمامی اماکن مظنون به فعالیت هسته‌ای به شدت تفسیرپذیر است.

بر فرض اگر در ماه‌های آینده طرف آمریکایی ادعا کند که در نهادهای حساس سیاسی و نظامی نظیر ریاست جمهوری یا فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت هسته‌ای صورت می‌پذیرد، باید اجازه دسترسی سرزده و نمونه برداری به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شود. آیا حتی یک کشور ضعیف و وابسته نیز زیر بار چنین تعرضی به حق حاکمیتِ خود می‌دهد؟ قطعاً ایران با موقعیت کنونی زیر بار چنین خواسته نامشروعی نخواهد رفت.

با این تفاسیر دور از انتظار نیست که آمریکا از این بخش برای برهم زدن برجام و متهم کردن ایران به عدم اجرای توافق برجام بهره برداری کند. باید دید طرفین اروپایی در قبال تحرکات تازه آمریکا چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا با نقشه راه آمریکا برای برهم زدن برجام همراهی می‌کنند؟


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2468
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات