انتقاد زیباکلام از عملکرد فراکسیون امید در رای اعتماد به وزرا در گفتگو با «انتخاب»: کارنامه فراکسیون امید به هیچ وجه خوب نیست/ عملکرد این فراکسیون ناامیده کننده است، وزیر اصلاح طلب رای نمی آورد و وزرای اصولگرا رای می آورند / اصلاحات باید با اعضای رانت خوار برخورد کنند / اصلاح طلبان به پالایش درونی نیاز دارند / کاری نکنید که مردم در انتخابات ۹۸ بگویند «یکبار گول خوردیم و دیگر به لیست امید رای نمی دهیم»
20 آگوست 2017
ساعت انتشار مطلب : 16:29 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

صادق زیباکلام از نحوه عملکرد فراکسیون امید در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی انتقاد کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: این ۱۵۰ تا ۱۱۰ نماینده ای که بعنوان فراکسیون امید و نزدیک به اصلاح طلبان در مجلس دهم جمع شده اند، ظرف این دو سال گذشته به هیچ وجه کارنامه خوبی به جا نگذاشتند، البته به جز چند نفر انگشت شمار.

وی اضافه کرد: عملکرد فراکسیون امید را از بسیار جهات می توان ناامید کننده خواند. البته باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که این عملکرد ناامید کننده ی فراکسیون به اعضایی که بعنوان لیست امید انتخاب به مجلس راه یافته برمی گردد یا رهبری فراکسیون امید یعنی دکتر عارف یا در یک سطح کلانتر یعنی رهبری اصلاحات و اصلاح طلبان.

زیباکلام تاکید کرد: از این مسئله نمی توان غافل شد که در این مجلس با حضور پرشمار اصلاح طلبان که نماینده ملت هستند، وزیر اصلاح طلب رای نیاورد و در مقابل وزرای اصولگرا رای بیاورند.

وی با این حال خاطرنشان کرد: درست است که لیست امید خوب عمل نکرده است، ولی باید متذکر شویم که این مجلس حاصل نوع فعالیت شورای نگهبان است. وقتی می آیند و نامزدهای شناسنامه دار اصلاح طلب را رد می کنند، خب حاصلش میشود مجلسی که با وجود حضور فراکسیون امید حبیب الله بیطرف رای اعتماد نمی گیرد.

زیباکلام ادامه داد: همه ریشه ی مسائل، ساخت و پاخت کردن های برخی اعضای لیست امید در ازای رای اعتماد و گرفتن امکانات به این برمیگردد که افراد شناسنامه دار اصلاح طلب متاسفانه رد صلاحیت می شوند.

وی با بیان اینکه فراکسیون امید در دو سال باقی مانده باید اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند، گفت: فراکسیون امید به همراه اعضای اصولگرای معتدل باید مشکلات قوانین مربوط به انتخابات را رفع کنند.

این تحلیلگر اصلاح طلب اضافه کرد: البته اگر همین مجلس که برخی نمایندگان لیست امدش در مقابل برخی رانت ها رای داه اند را با مجلس هشتم یا نهم مقایسه کنید، آن زمان می فهمید اوضاع چقدر فاجعه بوده است.

وی با بیان اینکه اصلاح طلبان و فراکسیون امید قطعا به پالایش درونی نیاز دارند، تاکید کرد: علی رغم همه امیدها و انتظاراتی که مردم به لیست امید داشتند، اما واقع مطلب این است که به جز یک تعداد انگشب شمار، مابقیشان چنگی به دل نمی زنند.

زیباکلام اضافه کرد: اگر شناسنامه دارها رد نشوند، قطعا فراکسیون امیدی که در مجلس تشکیل می شود دارای افرادی خواهند بود که احتمال معامله انها با برخی وزرا بسیار پایین خواهد بود.

وی در پایان گفت: اصلاح طلبان حضور خود را مدیون مردم هستند، بنابراین باید در جهت خواسته های آنان شرکت کنند. در عین حال، رهبری اصلاح طلبان چه درون مجلس چه بیرون آن باید با رانت ها برخورد بکنند. چرا که شما از اعتبار مردم یکبار میتوانید استفاده کنید. اگر مردم در انتخابات ۹۸ نیایند پای صندوق رای، و بگویند ما یکبار گول خوردیم و دیگر به لیست امید رای نمی دهیم ، آنوقت چه میخواهیم بکنیم. آن موقع به مجلس ۸ و ۹ برمیگردیم که اصلاح طلبان غایب بودند، در واقع به عقب می رویم. بنابراین خیلی لازم است مردم اعتماد خودشان را از دست نمی دهند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4674 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2462
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات