نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو نفر از همدستان بابک زنجانی؛ قاضی مقیسه: حتی هزینه پول ماساژور و خرید روکش صندلی خودروی متهم ردیف سوم هم از پول بیت المال پرداخت شده / شما برای زنجانی آدم مهمی بوده‌اید / متهم: در جلسات با وزیران به دعوت زنجانی شرکت می‌کردم.
07 آگوست 2017
ساعت انتشار مطلب : 16:57 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

در نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان نفتی حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده برای ادامه دفاعیات در جایگاه حاضر شد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها؛ قاضی مقیسه خطاب به فلاح هروی گفت: سعی کنید حاشیه نروید و در موضوع صحبت کنید و با سخنرانی وقت دادگاه را نگیرید.

فلاح هروی گفت: ادعا شده است که بنده در تأسیس و راه‌اندازی بانک FIIB نقش داشته‌ام در حالی‌که این بانک قبل از آشنایی من با بابک زنجانی در حال راه‌اندازی بوده است، هیچ‌گاه نه فروشندگان بانک را می‌شناختم و نه در امور اجرایی و راه‌اندازی آن نقشی داشتم.

وی ادامه داد: بابک زنجانی درباره نقش من در جلد ۱۶ پرونده اظهاراتی داشته و بیان کرده که بنده فقط همراه زنجانی بوده‌ام و نقش عملیاتی نداشته‌ام. بنده براساس ادله نماینده دادستان در جلسه قبل پاسخ می‌دهم، ایشان برگه‌ای نشان دادند مبنی بر اینکه بنده سهامدار بانک FIIB هستم و از کلمه دایرکتور ترجمه سهام‌دار کرده‌اند، دایرکتور می‌تواند سهام‌دار باشد، اما در اینجا منظور عضو هیئت مدیره است بنابراین ترجمه غلط کرده‌اند و آن نامه ادله غیرواقع است، صد درصد سهام بانک FIIB متعلق به ارزش‌بانک (کنت‌بانک) است که این بانک برای بابک زنجانی است.

قاضی مقیسه گفت: بابک زنجانی اقرار کرده که شما از بدو تأسیس بانک FIIB همراهش بوده‌اید و در زمان مشارکت بانک ملت جزء هیئت مدیره پوششی بوده‌اید و در تمامی مجموعه هلدینگ با ایشان همراهی می‌کردید و قرار بود از سود حاصله، ۲ درصد نفع ببرید و این موارد در رأی دیوان عالی نیز تأیید شده است؛ اما شما در حال حاضر درست برخلاف این موارد صحبت می‌کنید.

رئیس دادگاه ادامه داد: اختصاص ۵ میلیون یورو از محل فروش FIIB به شما در جلد ۱۳ و صفحه ۳۵۰ پرونده موجود است و این اقرار خود شماست بنابراین بگویید که شما چه کاره بوده‌اید که این ۵ میلیون یورو را به شما داده‌اند؟ امضای فروش سهام بانک FIIB به بانک ملت و اقدام مؤثر در استرداد آن و کسب درآمد در پرونده موجود است و خود شما در جلد ۶۹ صفحه ۲۵۸ اقرار کرده‌اید که در این زمینه دو سفر به مالزی داشته‌اید و تشکیل جلسات مشترک در مورد بانک FIIB با حضور شخص شما بوده است؛ بنابراین هم اقرار و هم امضا کرده‌اید پس در حال حاضر چه چیزی را انکار می‌کنید؟ آیا اقاریر خود را قبول دارید؟

فلاح هروی پاسخ داد: آن مواردی را که خودم نوشتم قبول دارم من با سند و مدرک صحبت می‌کنم اگر شما توانستید ثابت کنید که ۵ میلیون یورو را من گرفته‌ام.

نجفی نماینده دادستان گفت: در حساب شما درج شده است که تهاتر شده است، شما اعلام می‌کنید که دایرکتور چیز دیگری ترجمه شده است. اولاً ما ترجمه نکردیم که بخواهیم ترجمه غلط کنیم ما اعتقاد داریم که شما سهام‌دار بوده‌اید، نه شما و نه بابک زنجانی شرایط بانکداری در مالزی را نداشته است، شما عضو هیئت مدیره پوششی بوده‌اید، اینکه در حال حاضر این سهام به‌نام ارزش‌بانک یا کنت‌بانک شد به این دلیل بود که شما به‌عنوان یک ایرانی نمی‌توانستید در مالزی بانکدار باشید.

فلاح هروی پاسخ داد: هیچ مستندی وجود ندارد که نشان دهد من هیئت مدیره آنجا بوده باشم شرایط عضویت در هیئت مدیره بانک مالزی داشتن تابعیت و اقامت و رزومه بانکی است که من هیچ‌کدام را نداشتم و مسئولیت امنیت سوئیس ارزش‌بانک نبوده‌ام.

قاضی مقیسه گفت: در این زمینه اقاریر شخص شما در جلد ۳۰ صفحه ۶۰ پرونده وجود دارد، اما مدام عضویت در هیئت مدیره را نفی می‌کنید. شما اقرار کردید (چون عضو هیئت مدیره گروه بودم حضور من برای دیگران چشمگیر بود و مرتب جناب زنجانی برای اینکه به طرف‌های مقابل بفهماند که تنها نیست و یک تشکیلات دنبال این کار است من را علم می‌کرد) بنابراین وقتی می‌گویم که تشکیلات سازمان یافته برای غارت بیت‌المال وجود داشته است به این دلیل است، چون شما ۳۰ سال در وزارت اطلاعات بودید و هرجا می‌رفتید شما را به‌عنوان فلاح وزارت اطلاعات می‌شناختند و بابک زنجانی هرجا می‌رفت شما را همراه خود می‌برد.

فلاح هروی پاسخ داد: این مواردی که بیان کردید مربوط به بخش دیگری است. در حال حاضر بنده در مورد بانک FIIB صحبت می‌کنم.

قاضی مقیسه گفت: آیا اقاریری را که خواندم قبول دارید؟

فلاح هروی پاسخ داد‌:بله قبول دارم و با صداقت بیان کردم، اما چرا یک برداشت غلط را در جای دیگر تأمین می‌دهید؟

قاضی مقیسه گفت: اگر اقاریر خود را قبول دارید چرا در مقابل دادگاه و رسانه‌ها انکار می‌کنید؟

متهم ردیف سوم پرونده پاسخ داد: امضای من جعل شده است.

قاضی مقیسه گفت: هیچ امضای جعلی‌ای وجود ندارد که بابک زنجانی بدون اطلاع شما آن را اسکن کرده باشد. اگر جعلی بوده چرا شکایت نکرده‌اید؟

فلاح هروی پاسخ داد: در تاریخ ۹/۲/۹۶ وقتی متوجه شدم شکایت کردم.

نجفی نماینده دادستان در ادامه دفاع از کیفرخواست گفت: بحثی که درباره گزارش بانک مرکزی در کیفرخواست مطرح شده بر اساس سند و مدرک است. در آن گزارش آمده که در فرم درخواست سوئیفت اعلام شده است که آقای فلاح فرد هماهنگ کننده هستند که از نیروهای امنیتی می باشند.

وی گفت: موضوع دیگری که شما در جلسه امروز مطرح می‌کنید بحث جعل امضا است. چطور شما در دادگاه بدوی ادعای جعل نکردید؛ اما امروز ادعا می‌کنید که امضای شما جعل شده است.

فلاح هروی متهم ردیف سوم در دفاع از خود بیان کرد: بنده در دادگاه بدوی هم این موضوع را اعلام کردم که امضا جعلی است اما متاسفانه کسی توجه نکرد. البته بنده درباره آن جعل شکایت کرده‌ام.

وی افزود: بحثی که درباره هیئت مدیره پوششی مطرح می‌شود صرفا در راستای یک نامه از طرف زنجانی به بانک خارجی بوده است. این نامه که اصل آن موجود است مبنای هیئت مدیره پوششی شده است.

قاضی مقیسه در ادامه رسیدگی به این پرونده در واکنش به اظهارات متهم ردیف سوم گفت: اقای فلاح شما یک انسان زیرک و باهوش بوده‌اید و برای کسب منفعت دور هم جمع شده‌اید و لذا نگویید که نامه‌ها صوری و امضاها جعلی بوده است. خود شما در اظهارات خود گفته‌اید که در چند جلسه از معامله بانک خارجی حضور داشته‌اید. شما کسی بوده‌اید که از آغاز عملیات اجرای خرید و فروش‌ها در جلسات حضور داشته‌اید. شما در جلسه مورخه ۷/۴/۹۱ در جلسه‌ای که با حضور چند تن از وزرا و رئیس بانک مرکزی بر گزار شده است شرکت کرده‌اید.

قاضی مقیسه ادامه داد: تمام جزء جزء هزینه‌های زندگی شما توسط زنجانی از پول بیت المال پرداخت شده است. مثلا هزینه بلیط سفرهای مالزی، خرید بلیط به سفر مالزی برای دختر و داماد شما، هزینه پول ماساژور و حتی هزینه خرید روکش صندلی خودروی شما توسط زنجانی از پول بیت المال پرداخت شده است. اینها نشان می‌دهد که شما برای زنجانی آدم مهمی بوده‌اید. پس چطور می‌شود که شما نقش صرفاً همراه کننده داشته باشید اما این همه هزینه برای شما صرف شده باشد. چطور کسی که در جلسات وزیران شرکت می‌کند ادعا می‌کند که نامه ها وا مضاها صوری بوده است.

هروی گفت: اگر اجازه دهید بنده تک تک این موارد را توضیح می‌دهم. بنده در جلسات به درخواست و دعوت آقای زنجانی شرکت می‌کردم.

قاضی مقیسه پرسید: مگر می‌شود کسی که سمتی ندارد در این جلسات مهم شرکت کند. مگر می شود که یک شخص همراه مثلاً محافظ حق امضا داشته باشد.

هروی پاسخ داد: من در آن جلسات همراه آقای زنجانی به عنوان مشاور حضور پیدا می‌کردم. همراه بودن من صرفاً به معنی داشتن حق در اظهار نظر بوده است چون من کارشناس بورس و سرمایه گذاری بوده‌ام.

قاضی مقیسه در واکنش به اظهارات متهم گفت: اینکه می‌گویید که صرفا همراه بوده ام و حق امضا هم داشته‌اید قابل درک نیست. مثلا در این دادگاه قاضی دوم همراه من است که در مسیر پرونده در جلسه حضور دارد. این بدین معنی است که چون نقش مهمی در رسیدگی دارد صاحب امضا است و با وجود قاضی دوم دادگاه رسمیت پیدا می‌کند. بنابراین من نمی‌توانم بگویم که قاضی دوم صرفا همراه من در این جلسه بوده است چون او در رسیدگی به پرونده نقش مهمی در دادگاه دارد.

قاضی مقیسه خطاب به فلاح هروی بیان کرد: شما مگر کارشناس نفت یا امور بانکی بوده‌اید که در آن جلسات حاضر می‌شدید. حرف من این است که شما در آن جلسات نقشی مشارکتی داشته‌اید و صرفا عنوان همراه کننده نداشته‌اید.

قاضی مقیسه از این متهم پرسید: اصلا مگر شما مدرک تحصیلی تان چیست که به عنوان کارشناس در آن جلسات حضور پیدا می‌کردید؟

هروی گفت: من دکترای صنعت دارم و کارشناس بورس هستم و برای اظهار نظر در این موارد همراه زنجانی بوده‌ام.

وی افزود: جلسه ای که در تاریخ ۷/۴/۹۱ تشکیل شده بود درباره نفت و واگذاری نفت نبوده بلکه درباره خرید غذا و دارو بوده است.

وی بیان کرد: من در جلسه قبل هم گفته ام که نقشی در خرید و فروش بانک FIIB نداشته ام. بنده به عنوان مشاور در ان جلسات حضورو داشتم و در محتویات جلسات دخالت نمی‌کردم لذا امضای من در آن جلسه مبنای خرید بانک FIIB نبوده است.

رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب گفت: بر اساس اسناد شما ۶۰ درصد از سهام بانک مذکور را فروخته و دوباره خریداری کرده‌اید. در این خصوص توضیح دهید.

نجفی نماینده دادستان در تشریح خرید و فروش ۶۰ درصد سهام بانک FIIB توضیح داد و گفت: در ابتدا این افراد ۶۰ درصد از سهام بانک ۴ میلیون دلاری FIIB را به بانک ملت به قیمت ۹۰ میلیون یورو می‌فروشند. براساس اظهارات مسئولان وقت بانک ملت وقتی می بینند که سهامشان افزایشی ندارد می گویند که ما این سهام را نمی‌خواهیم و لذا این افراد مجددا آن سهام را بعد از یکسال از بانک ملت به قیمت ۱۶۰ میلیون دلار می‌خرند که البته این مبلغ از پول شرکت نیکو توسط زنجانی پرداخت شده است.

متهم ردیف سوم فساد نفتی در این رابطه اظهار کرد: اینکه می‌گویید سهام خرید و فروش شده اصلا صحت ندارد چون سهام اصلا جا به جا نشده بلکه یک تفاهم نامه بین بانک ملت با آقای زنجانی بوده است. یعنی بانک ملت در این خصوص سهمی نگرفته است چون سهام باید از طریق ترکیه به بانک ملت منتقل می‌شد که البته این کار صورت نگرفت و لذا سهامی در واقعیت جا به جا نشده است.

وی درباره اینکه عضو هیئت مدیره بوده است عنوان کرد: لفط هیئت مدیره در جایی کاربرد دارد که شرکت ثبت شده باشد اما سندی وجود ندارد که نشان دهد شرکت ثبت شده است و لذا هیئت مدیره ای برای شرکتی که ثبت نشده وجود نداشته است پس وقتی که هیئت مدیره ای وجود نداشته است لفظ پوششی هم برای آن صادق نیست.

وی گفت: ساده ترین و قوی‌ترین استدلال برای اینکه نقش من در بانک FIIB مشخص شود مراجعه به دوایر و جاهایی است که من در آن سمت داشته‌ام.

قاضی مقیسه گفت: شما در جلد ۳۰ و در صفحه ۶۰ آن اقرار کرده‌اید که عضو هیئت مدیره گروه بوده‌اید و زنجانی به خاطر اینکه به طرف مقابل بگوید تنها نیست من را علم می‌کرد. شما بگویید گروه به چه معنی است.

فلاح گفت: من عضو شرکت اس سی تی بنکرز بوده‌ام که کارش شرکت وسرمایه گذاری درحوزه‌های مختلفی مثل املاک و کارخانه است.

نجفی با کسب اجازه از ریاست دادگاه درجهت دفاع از کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: من متاسفم که به خاطر کتمان شدن حقایق باید بیایم و درجایگاه توضیح دهم.

وی افزد: شرکت اس سی تی بنکرز شرکتی بود که تمام عملیات های بانکی و صدور ال سی ها را انجام می داد. در آنجا آقای هروی نایب رئیس هیئت مدیره بوده است همچنین این فرد نایب رئیس شرکت هواپیمایی قشم، نایب رئیس شرکت هتل‌های سورینت بوده است.

نجفی ادامه داد: حرف این است که شما این همه سمت داشته‌اید اما می گویید که من سمتی نداشته‌ام. شما در اقرارهای خود گفته اید که بانک FIIB عملا کار خاصی نداشت. نماینده بانک ملت هم عملا کاره‌ای نبود و عملیات‌های شرکت اس سی تی بنکرز در تهران انجام می‌شد. براساس اظهارات هر حواله‌ای که منتقل می شد اول در کارگروه مستقر در تهران تست شده سپس انجام می شد. همه اینها بر اساس اظهارات شما بوده است. باید پرسید شما که این همه اطلاعات دقیق داشته‌اید چطور می‌گویید که من فقط یک مشاوره دهنده‌ بوده‌ام.

نجفی گفت: آقای زنجانی در خصوص عضویت شما به عنوان عضو پوششی هیئت مدیره اعلام کرده است که به حساب شما ۵ میلیون یورو از محل فروش بانک خارجی به شما پرداخت شده است و این نشان می دهد که شما دارای منافع و سهم در آن شرکت بوده‌اید.

نجفی ادامه داد: شما در خصوص امضای قراردادها چندین حرف را زده‌اید. یک بار گفته‌اید که مشاوره بوده ام یک بار گفته‌اید که کارشناس بوده‌ام و یک بار هم می گویید که فقط همراه کننده بوده‌ام اما واقعیت این است که شما دارای سمت بوده‌اید. شما اقرار کرده‌اید که همه جلسات با حضور شما شکل می گرفته‌ است.

نجفی گفت: بابک زنجانی در اظهارات خود می‌گوید که آقای د.د توسط فلاح معرفی شده است. درست است که صرف معرفی فرد جرم نیست اما وقتی که این موارد در کنار هم جمع می‌شوند فعل مجرمانه صورت می گیرد.

وی گفت: کارمند بانک FIIB می‌گوید که من در این بانک آنقدر بیکار بودم که گل‌ها را آب می دادم یعنی بانک کار اجرایی واقعی نمی‌کرده است. مگر می‌شود سه درصد از سودها توسط زنجانی به شما پرداخت شودو شما بگویید که من فقط یک همراه بوده‌ام.

متهم ردیف سوم پرونده پس از صبحت‌های نماینده دادستان خطاب به قاضی گفت: من سهامدار نبودم نماینده بانک ملت بیان کرده که بنده ۳۰ درصد سهامدار بوده‌ام اما وقتی ارزش ‌بانک می‌گوید ۱۰۰ درصد سهام متعلق به آن است بنابراین اینکه من ۳۰ درصد سهامدار را بودم را چه کسی می‌تواند ثابت کند؟

قاضی مقیسه گفت: شما همراه بوده‌اید.

فلاح هروی پاسخ داد: من در چه چیزی مؤثر بوده‌ام در جذب منابع مالی، جذب مشتری، کارهای عملیاتی و توسعه بانک نقشی نداشتم.

قاضی مقیسه گفت:وزرات نفت ۱۰ کشتی نفت را به شما تحویل می‌دهند که ببرید غارت کنید؟ امضای شما وجود دارد آن‌وقت می‌گویید نه مشتری جذب کرده‌اید و نه در فروش دخالت داشته‌اید؟

نجفی نماینده دادستان اظهار کرد: طبق اظهارات معاون امور بین‌الملل بانک ملت در جلد ۴۲ صفحه ۹۴ پرونده آمده است که ارائه سیستم آی وان توسط شرکت اس‌تی‌تی بنکرز، فلاح و بابک زنجانی به بانک ملت صورت گرفته است. بنابراین آقای فلاح مشتری‌یابی چگونه می‌شود که می گویید نقشی نداشتم؟ ما حرفمان مستند است.

نجفی در دفاع از کیفرخواست گفت: بانک ملت در دوران تحریم در شرایطی بود که نمی توانست کارکرد عادی خود را داشته باشد لذا به دنبال ارتباط با کارگزاران غیر رسمی و سرمایه گذاری در بانک‌های خارجی منطقه بود لذا با برگزاری جلساتی خرید بانک مالزیایی انجام شد اما عملا در مدت کوتاهی به دلیل نحوه مدیریت ومالکیت بانک خارجی تصمیم گرفته شد که سهام خریداری شده به فروش برسد چون دراین مدت حتی یک اقدام مثبت از سوی بانک FIIB برای بانک ملت انجام نشده بود.

وی گفت: پس از سه چهارماه که از خرید این بانک گذشته بود تصمیم به فروش سهام آن گرفتیم اما به دلیل اینکه بابک زنجانی پول آن را پرداخت نمی کرد مشارکت ما با این بانک حدود یکسال طول کشید تا توانستیم پول خود را پس بگیریم.

فلاح هروی پاسخ داد: سیستم آی وان را اولین بار فردی در بانک ملت در ترکیه توضیح داد و حال آن را به اسم من می‌گذارید. من هیچ دخالتی در امور عملیاتی بانک ندارم و هیچ سندی در این زمینه وجود ندارد. بگویید کدام ال‌سی، کدام سوئیفت و کدام دستور جزء عملکرد من در این بانک بوده است؟

وی افزود: آقای ح.ش امین بابک زنجانی بوده است و در خصوص عملیات بانک بین‌المللی می‌گوید که یک خانم مسئولیت کلیه امور اس‌تی‌تی بنکرز را بر عهده داشته است و بعد از مأموریت این خانم به تاجیکستان آقای “د” و “ص” مسئولیت آن را بر عهده گرفتند، زنجانی حدود ۷۰ شرکت داشت و بنده در همه آنها عضویت نداشتم.

نماینده تأمین اجتماعی با کسب اجازه از رئیس دادگاه اظهار کرد: فلاح هروی در جلسه‌ای اعلام کردند که اولاً من کارمند شما نبودم که من را اخراج کنید بلکه رئیس هئیت مدیره بودم بنابراین آقای فلاح اقرار کرده که عضو هیئت مدیره و سهامدار است.

قاضی مقیسه خطاب به وکیل فلاح هروی گفت: شما چندمین بار است که نظم دادگاه را به هم می‌زنید دادگاه را به تمسخر نگیرید چون شوهرخواهر فلاح هستید اجازه ندارید هر حرفی بزنید.

قاضی مقیسه ادامه داد: شما پولی را به غارت برده‌اید که کسانی محتاج یارانه هستند و امید آنها تأمین اجتماعی است که هزینه درمانشان تأمین شود ۵ فقره چک را گرفته‌اید بدون اینکه چیزی بگویید.

فلاح هروی ادامه داد: یکی از استدلال‌های نماینده دادستان پیرامون خرید بانک ملت مصرف شد که در این زمینه باید بگویم بنده تا کنون به مؤسسه اعتباری توسعه نرفته‌ام و کسی را آنجا نمی‌شناختم در تاریخ ۱۸/۳/۹۲ بابک زنجانی بنده را از شرکت خود خارج کرد و ۸ ماه بعد بازداشت شد، زنجانی در ۲۶/۸/۹۴ گفته که من فلاح را به بانک ملت معرفی کردم. اما در زمان دادگاه‌های علنی گفت که فلاح من را به بانک ملت معرفی کرده است.

فلاح هروی در مورد تفاهم‌نامه امضاشده بانک ملت گفت: هیچ نقشی در این رابطه نداشتم به‌عنوان نماینده اس‌تی‌تی بنکرز بودم که سپس یک مورد حقوقی پیش آمد و کنار رفتم.

قاضی مقیسه گفت: شما چه عضو هیئت مدیره اس تی‌تی بنکرز باشید و چه نباشید این شرکت ال‌سی‌های جعلی صادر کرد و کلاهبرداری از آنجا شروع شد و امضای شما نیز موجود است.

مهدوی وکیل نفت گفت: آقای هروی آیا اطلاع داشتید که بابک زنجانی بانک FIIB را جه مقدار خریده است؟‌قبلا گفته شد که ۴ میلیون دلار بوده است و شما ۱۶۰ میلیون دلار از پول نفت را به بانک ملت دادید. چرا این سند را امضا کردید که ۱۶۰ میلیون دلار پول نفت غارت شود؟

وی ادامه داد: شما در اس‌تی‌تی بنکرز مسئولیت داشتید و این شرکت با ۱ میلیون تومان تأسیس شده است بنابراین با آن سابقه چطور آمدید و ال‌سی‌های ۱ میلیون دلاری به مسئولین نفت دادید؟ در حالی که روشن شد ۱ دلار هم در بانک FIIB نبوده و حسابی وجود نداشته است.

هروی پاسخ داد: بنده چیزی را امضا نکردم.

قاضی مقیسه گفت: شما طبق کیفرخواست آمدید و بانکی را که ارزش مالی آن ۴ میلیون دلار بوده ۶۰ درصد آن را به ارزش ۹۰ میلیون یورو به بانک ملت فروختید و دوباره ازپول نفت ۶۰ میلیون دلار به بانک ملت دادید و سپس بازستاندید. شما چه کاره بودید که امضا کردید؟ آیا قرارداد را نخوانده امضا کردید؟ آیا اجبارتان کردند؟

فلاح هروی پاسخ داد: من به اعتماد یکی از مدیران بانک ملت بدون مطالعه امضا کردم.

قاضی مقیسه گفت: خودتان می‌دانید که این حرف کذب است امکان ندارد مسئله به این مهمی را نخوانده امضا کنید. جالب است چه کسانی می‌خواستند تحریم‌ها را دور بزنند؟ شما قراردادی با این عظمت را نخوانده امضا کردید آنوقت می‌خواستید تحریم‌ها را دور بزنید؟ ۱۶۰ میلیون دلار از پول نفت را با امضای این تفاهم‌نامه به بانک ملت دادید.

فلاح هروی پاسخ داد: این برداشت شما است. خدا خودش شاهد است و بنده یاد نگرفته‌ام که دروغ بگویم.

نماینده دادستان گفت: آقای هروی در جلسه خرید و فروش حضور داشته و چون چانه می‌زند به وی پاداش نیز داده می‌شود.

فلاح هروی دردفاع از خود گفت: بنده قبول دارم که در فروش سهام بانک خارجی حضور داشته‌ام اما در فروش سهام بانک ملت اصلاً دخالتی نداشته‌ام البته همانگونه که گفتم اصلا سهامی بین این دوبانک جابه جا نشده است و برا ساس یک تفاهم نامه این اقدام انجام شده است.

وی افزود: چون بانک ملت نمی‌توانست سهام این بانک را مستقیما بخرد تصمیم گرفته شد که بروند ترکیه و آنجا سهام را منتقل کنند.

رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در رسیدگی به این پرونده اظهار کرد: شما می‌گویید که من قرارداد فروش را امضا کرده‌ام لطفا بگویید که چه چیزی را فروخته‌اید؟

هروی پاسخ داد: فروش سهام.

قاضی مقسیه گفت: خب زودتر همین را بگویید که شما سهام فروخته‌اید. پس نگویید که من تفاهم نامه را نخوانده امضا کرده‌ام.

در رسیدگی به پرونده فلاحتی وکیل متهم ردیف سوم نسبت به رسیدگی اعتراض داشته و با کسب اجازه از ریاست دادگاه در جایگاه قرار گرفت و گفت: جناب آقای قاضی من فقط یک سوال از شما دارم. سوال من این است که این پول بیت المال که اینقدر به آن اشاره می‌کنید به بانک ملت داده شده است چرا کسی درباره آن پول سوال نمی‌کند و کسی درباره آن پول شکایتی نکرده است اگر بانک پول بیت المال راببرد مگر نباید پیگیری کرد.

نجفی در پاسخ به سوال این وکیل گفت: اولا اینکه این ۱۶۰ میلیون دلار از وجوه شرکت نیکو بوده است که به بانک ملت پرداخت شده است اما به دستور بازپرس پرونده این مبلغ درحساب بانک ملت توقیف شده است که نشان می دهد دادگاه نسبت به آن پول هم حساس بوده و آن را پیگیری کرده است.

پس از پاسخ نماینده دادستان به سوال وکیل متهم نفتی قاضی مقیسه خطاب به وکیل متهم گفت: آقای فلاحتی این نوع دفاع کردن اصلا خوب نیست. خوب بود شما حداقل پرونده را به طور کامل مطالعه می‌کردید. خوب نیست که صرفاً با مطالعه کیفرخواست دردادگاه حاضر شوید. پاسخ شما را آقای نجفی دادند که این مبلغ هم توسط بازپرس پرونده توقیف شده است.

قاضی مقیسه گفت: باید بدانید که بازپرس پرونده نماینده دادستان و حتی خود دادستان نسبت به تمام این مبالغ حساس هستند و تمام تلاش خود را می‌کنند که این پول به بیت المال بازگردد.

پس از اظهارات قاضی مقیسه فلاح هروی متهم ردیف سوم این پرونده اظهار کرد که دچار خستگی شده است و لذا قاضی مقیسه دستور ختم جلسه را اعلام و ادامه رسیدگی را به فردا موکول کرد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2398
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات