ثبت دو موفقیت بزرگ فضایی به نام ایران؛ با شلیک موفقیت آمیز «سیمرغ»، پایگاه فضایی کشورمان رسما افتتاح شد.
27 جولای 2017
ساعت انتشار مطلب : 20:52 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

با سپری شدن مدتی نسبتا طولانی، امروز گام بزرگ دیگری در عرصه فعالیت‌های فضایی در کشورمان برداشته شد.

پایگاه فضایی حضرت امام خمینی(ره) که نخستین پایگاه سکو ثابت جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود مجموعه عظیمی است که تمام مراحل آماده سازی، پرتاب، کنترل و هدایت ماهواره برها را برعهده دارد.
به گزارش «تابناک»، پس از انجام یک مرحله آزمایش موفقیت آمیز موشک ماهواره‌بر سیمرغ در پایگاه فضایی امام خمینی(ره) در زمستان سال ۹۴، امروز بار دیگر یک فروند موشک سیمرغ در این پایگاه در معرض آزمایش قرار گرفت و نتیجه موفقیت آمیز بود.

با این تفاوت که این بار شلیک سیمرغ، دو هدف را همزمان تعقیب می‌کرد؛ نخست آزمایش کامل سازه ها و تجهیزات تنها پایگاه فضایی کشورمان در سمنان که به نوعی افتتاح رسمی این پایگاه به شمار می‌آید و بعد، سنجش عملکرد مرحله دوم موشک ماهواره بر سیمرغ؛ اتفاقی که اگر رخ می‌داد، سیمرغ تمامی مراحل سنجش را سپری کرده و آماده قرار دادن ماهواره های ایرانی و دیگر کشورها در مدار LEO خواهد بود.

با شلیک موفقیت آمیز «سیمرغ»، پایگاه فضایی کشورمان رسما افتتاح شدنتیجه بزرگی که با آزمایش امروز حاصل آمد تا توان موشکی کشورمان افزایش چشمگیری را تجربه نموده و از ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرمی که ماهواره‌برهای سفیر توان حملشان را داشتند، به مرز ۱۰۰ کیلوگرم برسد. با این ملاحظه که طرح توسعه سیمرغ در دستور کار مقامات کشورمان قرار دارد و این موشک قرار است با اعمال بهینه سازی ها و تغییراتی در آینده، به توان حمل محموله هایی با وزن ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم دست بیابد.

مسیری که با شلیک موفقیت آمیز سیمرغ، به درستی در حال طی شدن است و امید می‌رود با سرعت بیشتری پی گرفته شود. به ویژه از این رو که پایگاه فضایی امام خمینی(ره) در دست بهره برداری قرار گرفته و مرحله بعدی تست این ماهواره بر جدید ایرانی، ارسال ماهواره به مدارهایی‌ست که تا کنون دسترسی آن برای ایرانیان مقدور نبوده است.

هدفی که با ثبت دو موفقیت بزرگ امروز، دور از دسترس نیست و می‌تواند برخی اخبار ناخوشایند در خصوص تعویق طولانی مدت در پرتاب ماهواره های ایرانی به فضا را کم رنگ نماید. با این امیدواری بزرگ که انتظار برای شلیک سیمرغ ایرانی بعدی به فضا، زمانی بسیار بسیار کوتاه تر به طول بیانجامد!


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2355
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات