تحلیل روزنامه جوان از “آتش به اختیار”
10 ژوئن 2017
ساعت انتشار مطلب : 21:30 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
آتش به اختیار، عبارتی است که رهبر معظم انقلاب نخستین بار چهارشنبه هفته پیش و تنها چند ساعت پس از حملات تروریستی تهران در دیدار دانشجویان از آن استفاده کردند؛ جمله‌ای که بار غافلگیرکنندگی نسبتاً زیادی داشت.
کلیدواژه «آتش به اختیار» در فضای مجازی و رسانه‌ای با برداشت‌ها، تعابیر و تفسیر‌های متفاوت و حتی بعضی جاها مضحکانه و مغرضانه زیادی رو‌به‌رو شد. نمونه این تفاسیر یادداشت محسن کدیور بود که نوشته بود: «آتش به اختیار تشویق به اعمال خودسرانه و تقابل منتقدان، با دولت و جمهوریت قلمداد شده است!»
این در حالی است که این کلیدواژه دقیقاً معنایی برعکس چنین تفاسیری دارد، یعنی کار بر مدار «آتش به اختیار» مکمل دولت است، یعنی پیگیری آرمان‌ها و مطالبات به‌طور خودانگیخته و خارج از محدوده‌ها و حصارهای ارگان‌ها و نهادهای دولتی و رسمی و حکومتی. «آتش به اختیار» یعنی اعتلا و ارتقای انقلابی‌گری از سطح حاکمیتی به قله مردمی.
رهبر معظم انقلاب طی سال‌های اخیر نسبت به نفوذ دشمن در دستگاه‌های کشور هشدار دادند و برخی این هشدارها را جدی نگرفتند، نفوذ بیش از همه در مباحث و مراکز فرهنگی خود را نشان داده بود تا جایی که ایشان در تحلیل شرایط، عبارت ولنگاری فرهنگی را به کار بردند، حالا اما ایشان از اختلال در دستگاه‌ها لب به گلایه گشوده‌اند: «گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی فکری و فرهنگی و سیاسی دچار اختلالند و تعطیلند.»
این اختلال سبب شده این‌بار رهبر انقلاب صریح‌تر از قبل سخن بگویند: «همه‌ هسته‌های فکری، فرهنگی، عملی و جهادی هر کدام کار کنند؛ مستقل، آتش به اختیار باشند. البته قرارگاه مرکزی دستور می‌دهد اما چنانکه قرارگاه مرکزی اختلال دارد، شما افسران جنگ نرم، آنجا آتش به اختیارید.»
امام امت درباره تفاوت کار در فضای مجازی و حقیقی هم سخن گفته‌اند: «فضای مجازی چیز خوبی است، فرصتی است اما کافی نیست. بعضی‌ها چسبیده‌اند به فضای مجازی – توئیتر و مانند اینها- برای اینکه پیام‌های‌شان را برسانند، این فایده ندارد؛ تخاطب واقعی لازم است، میزگرد لازم است، سخنرانی لازم است، نشریه لازم است، بحث‌های دو نفره و سه ‌نفره لازم است، جلسات تحلیل لازم است؛ این‌جور با مخاطبان‌تان بنشینید و مانند این کارها.» اما این جمله کوتاه آتش به اختیارید، فرمان یک فرمانده است که به نوعی نسبت به کنشگری برخی دستگاه‌های مرکزی امید زیادی ندارد.
رهبری معظم انقلاب همیشه باز‌ترین سخنان خود را در دیدار دانشجویان بیان می‌کنند و این‌بار پس از ناامید شدن از خیل ژنرال‌های کت و شلواری، عبا و عمامه‌ای خطاب به آخرین امیدهای‌شان، عبارت آتش به اختیارید؛ اعلام می‌کنند، یعنی منتظر دستور نباشید و حرکت کنید. رهبری با این فرمان جواز دادند بی‌اذن و بی‌بهانه حرکت کنید و این حرکت مستلزم رشد و اندیشه‌ای است که تنها در روح عدالتخواه و خارج از مصلحت دانشجویان موجود است.
مطالبه رهبر انقلاب، نظارت بر مسئولان است
مسعود ده‌نمکی، کارگردان فیلم «اخراجی‌ها» در این‌باره گفت: «سخنان رهبری معظم انقلاب همان تفسیر سخنان امام خمینی(ره) در وصیتنامه ایشان است که جوانان حزب‌اللهی و انقلابی را مخاطب قرار می‌دهند و سفارش می‌کنند که اگر کوتاهی از سوی نهادها، ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف دولتی و حکومتی مشاهده کردند، ساکت ننشینند و خود رأساً عهده‌دار وظیفه نظارتی باشند.
معنای این حرف این است که نسبت به انحراف، فساد، رخوت، بی‌عملی و بی‌عرضگی دستگاه‌هایی که از بودجه‌های عمومی استفاده می‌کنند و علی‌القاعده باید در خدمت مردم و آرمان‌های اصیل انقلاب باشند، منفعل نباشند.
حضرت امام می‌دانستند که برخی مدیران نهادها و مراکز مختلف دچار ضعف هستند و ضعف آنها همه دستگاه و سیستم را دچار اختلال می‌کند و اگر قرار باشد دستگاه‌ها مختل شوند آرمان‌های مردمی که هزینه داده‌اند و شهید داده‌اند پای بی‌عملی این مدیران ذبح می‌شود.»
به عقیده کارگردان اخراجی‌ها حضرت امام(ره) حساسیت جوانان انقلابی را ضامن زنده بودن و بقای ارزش‌های انقلاب اسلامی در جامعه می‌دانستند، از این منظر سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب خیلی تازگی ندارد و ایشان فقط از عبارتی استفاده کرده‌اند که تا به حال بی‌سابقه بوده است، موضوع امر به معروف و نهی از منکر در جامعه یک واجب عمومی است و بیش از همه مخاطب امر و نهی در جامعه اسلامی مسئولان هستند، برخی در طول انقلاب فکر کردند مخاطب امر به معروف و نهی از منکر فقط مردم کوچه و بازار هستند و مسئولان باید آن بالا بنشینند و فقط مردم هستند که نیاز به ارشاد دارند در صورتی که مسئولان بیش از مردم نیازمند تذکر هستند و لازم است مردم در قبال خطا و انحراف آنها واکنش نشان دهند.
ده‌نمکی سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در به کار بردن عبارت آتش به اختیار برای دانشجویان را عیان‌ترین فراخوان پیشوا و امام امت می‌داند؛ فراخوانی که به گفته کارگردان اخراجی‌ها اگر پیش از این قدری احتیاط‌آمیز بیان می‌شد در بیانات اخیر رهبری این احتیاط کنار گذاشته شده، چراکه ایشان اخلال در مراکز فرهنگی را در شرایط بدی تشخیص داده‌اند. احساس رهبری این است که دستگاه‌های فرهنگی در انجام مسئولیت‌های خود به نوعی کوتاهی می‌کنند.
وی به بیانات بیش از ۲۰ سال پیش رهبر معظم انقلاب که در سال ۷۵ درباره خواص و عوام ایراد شد، اشاره کرد و توضیح داد: دانشجویان و طلاب جزو خواص جامعه محسوب می‌شوند و طبیعی است که نسبت به عوام جامعه از درک، بصیرت و شناخت بهتری برخوردار هستند و می‌توانند به درک دقیق و صحیحی از عبارت آتش به اختیار در بیانات رهبر انقلاب نائل شوند.
امام امت حجت را بر جوانان تمام کردند
جمال شورجه، کارگردان سینما در این‌باره گفت: رهبر معظم انقلاب با عبارت «آتش به اختیار» حجت را بر مؤمنان و انقلابی‌ها تمام کردند، هر جا که جلوی حرکت‌های انقلابی سد می‌شود نباید ساکت بود و باید آرمان‌های انقلاب را از مسئولان مطالبه کرد، چند سال است که رهبر معظم انقلاب درباره نفوذی‌ها هشدار می‌دهند. نفوذ به یکی از ارکان سیاسی کشور نشان می‌دهد که سخنان رهبر معظم انقلاب جدی گرفته نشد.
روحیه غیرانقلابی برخی مسئولان می‌تواند منجر به حوادث تلخ‌تری در جامعه شود. باید جلوی این نفوذ گرفته شود. اگر بنشینیم به هوای مذاکره هم سرمان کلاه می‌رود و هم وقت‌مان را تلف می‌کنیم و هم دودستگی در جامعه ایجاد می‌شود. اگر قرار است مذاکره هم بکنیم باید با دست پر و روحیه انقلابی به عرصه برویم نه با روحیه از پیش‌بازنده و نه با روحیه بزدلانه، برخی هنوز سرشان را زیر برف برجام کرده‌اند و نمی‌بینند که چه اتفاقی افتاده است.
این سینماگر اضافه کرد: «آتش به اختیار» یعنی به پاره‌ای از مسئولان دیگر امیدی نیست، آتش به اختیار یعنی داعش نباید در منطقه امنیت داشته باشد، باید از موشک‌های خاک خورده استفاده کرد و به گفته سردار مقتدر سپاه، سردار سلامی هزاران برابر بیشتر بر مزدوران و نفوذی‌ها خسارت وارد کرد تا جرئت آتش‌افروزی همچون واقعه تلخ ۱۲ رمضان را نداشته باشند، امام امت حجت را بر همه‌نیروهای انقلابی در سراسر کشور تمام کرد.
شورجه در ادامه تأکید کرد: «آتش به اختیار» یعنی شورجه اگر می‌بیند مسئولان سیما در خصوص سریال موسی کلیم‌الله مماشات می‌کنند و کم‌کاری نشان می‌دهند دست روی دست نگذارد، تمام ملت باید به فرموده مولوی امام امت چشم و گوش‌شان اطلاعاتی و عملیاتی شود و همه مردم خود را سرباز هوشیار و بیدار نظام بدانند و هیچ نیروی نفوذی خود را از دید عقاب‌گونه ملت و جوان‌های انقلابی در امان نداند.

نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2133
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات