عربستان،بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند.
05 ژوئن 2017
ساعت انتشار مطلب : 10:32 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

چهار کشور عربی، عربستان, بحرین، امارات و مصر ااعلام کرده اند به حاطر آنچه آنان حمایت قطر از تروریسم و دخالت در آمنیت ملی شان نامیده اند، رابطه خود را با این کشور قطع کرده اند.

به گزارش «تابناک» عربستان علاوه بر قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر، ارتباطات حمل و نقل زمینی و هوایی خود را نیز با این کشور قطع کرده است.

مصر دیگر کشور عربی،اعلام کرده است که به دلیل حمایت قطر از اخوان المسلمین و هم چنین دخالت قطر در امنیت ملی این کشور، رابطه خود با این کشور را قطع کرده اند.

بحرین، عربستان و امارات  به اتباع قطری ۱۴ روز فرصت داده است تا این کشور را ترک کنند. این سه کشور همچنین ضرب الاجل ۴۸ ساعته برای خروج دیپلمات های قطری از خاک خود تعیین کرده است.

به دنبال این اتفاق قیمت و در واکنش به این اتفاق قیمت نفت و گاز حدود دو درصد افزایش قیمت یافته است.

روز گذشته شبگه خبری الجزیره متن ایمیل های هک شده سفیر امارات در آمریکا را منتشر کرد؛ ایمیل هایی که نشان می دهد کشور امارات متحده عربی، تلاش هایی را برای دخالت در ایران، قطر و کویت انجام داده است. انتشار این ایمیل ها به شدت مقامات اماراتی را عصبانی کرده بود.

پس از هک ایمیل‌های سفیر امارات متحده عربی در آمریکا، مشخص شد که «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها / Foundation for Defense of Democracies» متعلق به یک میلیاردر اسرائیل، نقش موثری در پیشبرد سیاست‌های امارات متحده از جمله تلاش برای ضربه به رقبای منطقه‌ای امارات (به زعم امارات) نظیر ایران، قطر و کویت داشته است.

در ماه می امیر قطر به شدت از کشورهای عربی به دلیل افزایش تنش ها با ایران انتقاد کرد؛ انتقادی که بعدا به دلیل فشار کشورهای عربی، قطر ناچار به تکذیب آن شد و حتی اعلام کرد که خبرگزاری این این کشور توسط هکرها هک شده است.

شبکه خبری الجزیره در خبری فوری ضمن، اعلام خبر قطع رابط چهار کشور عربی با قطر، دلیل اصلی این اتفاق را مطلب نقل شده از امیر قطر در حمایت از ایران و حزب الله دانسته است و اشاره به دلایل اعلام شده توسط این چهار کشور برای قطع ارتباطشان با قطر نکرده است.

برخی از تحلیل گران مدعی اند قطر از لحاظ تامین منابع غذایی خود به شدت به کشورهای عربی وابسته است و این قطع ارتباط برای شرکتهای هوایی قطر که یکی از بزرگترین شرکت های هوایی منطقه است، مشکلات زیادی را خواهد آفرید.

وزیر خارجه آمریکا از کشورهای عربی خواسته است که اختلافات خود را حل کنند و همچنان متحد باقی بمانند.

در حالی که سه کشور عربی حاشیه خلیج فارس رابطه خود با قطر را قطع کرده اند،دو کشور کویت و عمان در این باره سکوت پیشه کرده اند و در این باره موضعی اتخاذ نکرده اند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2102
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات