انتشار سند سیاسی جدید حماس؛ حماس دیگر خواهان نابودی اسرائیل نیست!/متن ۴۲ بندی سند جدید سیاسی حماس .
02 مه 2017
ساعت انتشار مطلب : 11:52 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

چندی پیش، خالد مشعل، یکی از کادرهای عالی رتبه حماس و مسئول دفتر سیاسی جنبش در کنفرانسی که توسط دانشگاه زیتونه تونس برگزار شده بود، وعده داد، به زودی میثاقی از سوی این جنبش منتشر خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، در همین راستا، امروز (دوشنبه) خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس از اعلام رسمی سند سیاسی جدید این جنبش خبر داد که برپایی کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به عنوان یک توافق ملی مورد تأکید قرار گرفته است.

این سند در ۴۲ بند و ذیل ۱۱ عنوان منتشر شده است. در سند سیاسی جدید حماس آمده است: «برپایی کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ یک توافق ملی است.»

درهمین ارتباط، خالد مشعل در کنفرانس مطبوعاتی در دوحه قطر با هدف ابلاغ سند سیاسی جدید موسوم به اصول و سیاست های کلی حماس گفت: تهیه این سند نزدیک به دو سال طول کشیده و نشان دهنده اجماع و رضایت عمومی رهبران این جنبش و سازمان های آن در داخل و خارج است.

بنابراین، حماس در سند خود، با برپایی کشور موقت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ موافقت کرده؛ اما در عین حال، حق موجودیتی برای اسرائیل به رسمیت نشناخته است.

مشعل ضمن درخواست برای ادامه فشارها به اسرائیل به منظور آزادی اسرای فلسطینی گفت: ما برای جنگ تلاش نمی کنیم، بلکه درصدد آزادی اراضی اشغالی فلسطین و رهایی از اشغالگری هستیم.

سازمان ملل متحد، برپایی کشور فلسطین در مرزهای پس از جنگ ۱۹۶۷ را به رسمیت شناخته که شامل کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به پایتختی بیت‌المقدس شرقی می‌شود.

سند جدید سیاسی حماس همچنین فراخوان صریح برای نابودی اسرائیل را حذف کرده است. در این سند، حماس علنی، ارتباط خود را با گروه اخوان المسلمین نفی می‌کند؛ اقدامی که به نظر می‌رسد برای حفظ ارتباط با مصر باشد. یکی از تغییرات مهم اساسنامه جدید این است که بین اسرائیل و یهودیان فرق گذاشته است.

در این متن نوشته شده: این گروه با یهودیان سر ستیز ندارند و نزاعشان با کسانی است که صهیونیست های اشغالگر می خواند.

با این حال، اسرائیل ضمن رد این رویکرد می گوید، با این کار حماس می خواهد دنیا را «فریب» دهد.

دیوید کیز، یکی از سخنگویان نخست وزیر اسرائیل می گوید: «روشن است که هدف حماس کاستن از فشارهای بین المللی است».

کیز می گوید: حماس در تلویزیون عربی زبانش و در مسجد و مدرسه، هر روز تبلیغ می کند که «باید اسرائیل و نسل یهودیان را از بین برد.»

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری معا فلسطین بندهای کامل این سند سیاسی را به شرح ذیل اعلام کرده است:
۱-جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) یک جنبش آزادی بخش، مقاومتی، ملی و اسلامی فلسطینی است که هدف از تشکیل آن آزادسازی فلسطین و مبارزه با طرح صهیونیستی است و مرجعیت این گروه در فعالیت ها و اهدافش اسلام است.

۲-جغرافیای سرزمینی فلسطین:

فلسطین با مرزهای تاریخی اش از رود اردن در شرق تا دریای مدیترانه در غرب و از منطقه راس النقاوره در شمال تا ام رسراش در جنوب دارای جغرافیای واحد و غیر قابل تجزیه با نام سرزمین فلسطین است و اخراج و آواره کردن مردم فلسطین از سرزمین های خود و تاسیس رژیم صهیونیستی هرگز حق ملت فلسطین در سرزمین خود را باطل نمی کند و رژیم صهیونیستی هیچ حقی در این زمینه ندارد.
۳- فلسطین سرزمینی عربی اسلامی و مقدس است که جایگاه ویژِه ای در قلب عرب ها و مسلمانان دارد.
۴ـ فلسطینیان شهروندان عربی هستند که تا سال ۱۹۴۷ ساکن فلسطین بودند، چه کسانی که از این سرزمین کوچانده شده و چه کسانی که باقی ماندند و همچنین تمامی کسانی که از این تاریخ به بعد از پدری عربی فلسطینی به دنیا آمدند، خواه در داخل فلسطین و خواه خارج از آن، فلسطینی محسوب می شوند.
۵ـ شخصیت فلسطینی یک ویژگی اصیل و دائمی است که هرگز از بین نمی رود و از پدران به فرزندان منتقل می شود. فجایعی که به سبب اشغالگری رژیم صهیونیستی و سیاست های این رژیم در رابطه با کوچاندن فلسطینی ها بر این ملت وارد آمده ، هرگز موجب آن نمی شود که هویت و اصالت ملت فلسطین از بین ببرد و آن را نفی نمی کند. همچنین مردم فلسطین در صورت اخذ هر تابعیت دیگری نیز، باز هویت و حقوق ملی خویش را از دست نمی دهند.
۶ـ مردم فلسطین با تمامی فرزندان آن در داخل و خارج و مولفه هاو شاخصه های دینی، فرهنگی وسیاسی اش ملتی واحد هستند.
۷ـ فلسطین قلب امت اسلامی و عربی است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا بیت المقدس که خداوند پیرامونش را پربرکت نمود، در این سرزمین واقع است.
۸- جنبش حماس، اسلام را جامع همه نواحی زندگی و مناسب هر زمان و مکانی با روح اعتدالی و میانه روی می داند و ایمان دارد به اینکه اسلام دین صلح و تسامح است و پیروان ادیان آسمانی در سایه آن در امنیت و آرامش زندگی می کنند، حماس همچنان ایمان دارد که فلسطین نمونه آشکاری از همزیستی، تسامح دینی و تمدنی بوده و خواهد بود.
۹- حماس ایمان دارد که پیام اسلام حامل ارزش های حق، عدالت، آزادی و کرامت است و تمامی شیوه های ظلم و ستم را حرام کرده است و ظالم را با هر دین، قومیت، جنسیت و ملیتی که داشته باشد، جرم می داند و مخالف تمامی شیوه های افراطی گری، تعصبات دینی، قومیتی و فرقه ای است و این دین به پیروان خود توصیه می کند که با تجاوزگری مقابله کرده و مظلومان را یاری کنند و آنان را به بخشش و فداکاری در راه دفاع از عزت و کرامت، سرزمین و مقدسات خود تشویق می کند.
۱۰ـ شهر قدس پایتخت کشور فلسطین است و از جایگاه دینی، تاریخی و تمدنی ویژه ای برخوردار است و دارای هویتی عربی، اسلامی و انسانی است و تمامی مقدسات اسلامی و مسیحی آن حق مسلم فلسطین و امت اسلامی است.
۱۱- مسجد مبارک الاقصی حق مسلم ملت فلسطین و امت سلامی و عربی است و اشغالگران هیچ حقی در آن ندارند و اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهودی سازی مسجد الاقصی و تقسیم زمانی و مکانی آن باطل و غیرقانونی است.
۱۲- مساله فلسطین در اصل مساله یک سرزمین اشغال شده و ملتی آواره است و حق بازگشت آوارگان فلسطینی به شهر و دیار خود یعنی سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ یا ۱۹۶۷ که از آن کوچانده شده اند یا از بازگشت به آن منع می شوند، حقی طبیعی، فردی و گروهی است که ادیان آسمانی، مبانی اساسی حقوق بشر و قوانین بین المللی بر آن تاکید دارند و هیچ طرفی چه فلسطینی، چه عربی و یا بین المللی اجازه دخل و تصرف در این حق را ندارد.
۱۳- حماس مخالف تمامی طرح ها و پروژه هایی است که هدف از آن حل و فصل مساله آوارگان است؛ از جمله تلاش ها برای اسکان آوارگان فلسطینی در خارج از فلسطین. همچنین حماس معتقد است که پرداخت غرامت به آوارگان فلسطینی به خاطر خسارت هایی که در نتیجه کوچانده شدن و آوارگی از سرزمینشان به آنان وارد شده است، حقی طبیعی در کنار حق بازگشت آنان به وطنشان است و پس از بازگشت این حق نیز باید به جا آمده و این حق (پرداخت غرامت) نه موجب لغو حق بازگشت می شود و نه خدشه ای به آن وارد می کند.
۱۴- طرح صهیونیسم یک پروژه نژادپرستانه، تجاوزگرانه با تکیه بر غصب حق دیگران است و این طرح در تضاد با خواسته های ملت فلسطین در خصوص آزادی، آزادسازی فلسطین، بازگشت و حق تعیین سرنوشت است و رژیم صهیونیستی ابزار برای اجرای این طرح و پایگاه تجاوزکارانه آن است.
۱۵- طرح صهیونیستی تنها ملت فلسطینی را هدف قرار نداده بلکه این طرح دشمن امت عربی و اسلامی است و یک خطر حقیقی برای جهان عرب و اسلام به شمار می آید.
۱۶- حماس در سند جدید خود تاکید دارد که مبارزه با طرح صهیونیستی مبارزه با یهود به دلیل دیانت آن ها نیست و حماس علیه صهیونیست های متجاوز و اشغال گر مبارزه می کند.
۱۷ـ حماس مخالف ظلم علیه هر انسانی یا سلب حقوق او به خاطر مسائل قومیتی، دینی یا فرقه ای است و بر این باور است که معضل یهودیت و یهودی ستیزی و آزار و اذیت یهودیان مسائلی است که اساسا با تاریخ اروپا پیوند خورده است و هیچ ارتباطی به تاریخ عرب ها، مسلمانان و میراث آنان ندارد و جنبش صهیونیزم که توانست تحت حمایت قدرتهای غربی فلسطین را اشغال کند، خطرناک ترین نوع اشغالگری است که در بیشتر نقاط جهان ریشه کن شد و باید از فلسطین نیز برچیده شود.
۱۸- وعده ‘بالفور’، قیمومت انگلیس در فلسطین و قطعنامه سازمان ملل در مورد تقسیم فلسطین و تمامی قطعنامه ها و تدابیر مرتبط بر آن، باطل و مردود است و تاسیس رژیم صهیونیستی از اساس باطل است و نقض حقوق ملت فلسطین و انکار خواست و اراده این ملت و امت اسلامی، حقوق بشر و در راس آن حق تعیین سرنوشت است که اسناد و معاهدات بین المللی متکفل آنها است.
۱۹- هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسیم و اشغالگری، شهرک سازی، یهودی سازی و تغییر و تحریف حقائق باطل و مردود است و حقوق هرگز با گذر زمان از بین نمی رود.
۲۰- از هیچ بخشی از اراضی فلسطینی صرف نظر نخواهیم کرد و حماس در سند امروز خود بر مقاومت تا تحقق آزادی و حاکمیت فلسطین بر مرزهای سال ۱۹۶۷ تاکید دارد.
۲۱- حماس همچنین توافق های اسلو را مغایر اصول قوانین بین المللی و مخالف با حقوق ملت فلسطین می داند و این توافق ها را به رسمیت نشناخته و مخالف آن است.
۲۲ـ حماس با توافقنامه ها، طرح ها و پروژه های سازشکارانه با رژیم صهیونیستی که هدف از آن نابودی مساله فلسطین یا کاستن حقوق مردم فلسطین است، مخالف است و هرگونه طرح، ابتکار یا برنامه سیاسی نباید این حقوق را نادیده بگیرد یا مخالف و ضد آن باشد.
۲۳- حماس تاکید می کند که ظلم به ملت فلسطین، غصب سرزمینش و کوچاندن این ملت نمی تواند صلح شمرده شود و هرگونه طرح سازش که بر این اساس پایه گذاری شود، هرگز به صلح منتهی نخواهد شد و مقاومت و جهاد در راه آزادسازی فلسطین حقی مشروع و واجب و مایه افتخار همه مردم فلسطین و امت اسلامی است.
۲۴- آزادسازی فلسطین وظیفه همه مردم فلسطین به ویژه امت اسلامی و عربی به طور عام و یک مسئولیت انسانی با توجه به مقتضایات حقیقی و عدالت است و کانون های فعالیت و خدمت به فلسطین اعم از ملی، عربی، اسلامی یا انسانی، مکمل هم بوده و هیچ تعارضی میان آن ها وجود ندارد.
۲۵ـ مقاومت در برابر رژیم اشغالگر با تمامی ابزارها حق مشروع و مسلم ملت فلسطین است که ادیان آسمانی و عرف و قوانین بین المللی آن را به رسمیت شناخته است و در راس آن نیز مقاومت مسلحانه قرار دارد که گزینه ای راهبردی برای دفاع از اصول و بازپس گیری حقوق ملت فلسطین است.
۲۶- حماس با آسیب رساندن به مقاومت و جایگاه آن مخالفت و بر حق ملت فلسطین در توسعه ابزارهای مقاومت تاکید دارد. مدیریت مقاومت از لحاظ انجام عملیات یا آتش بس یا تنوع وسایل و شیوه ها در چارچوب فرایند مدیریت منازعه می گنجد و به زیان اصل مقاومت نیست.
۲۷- کشور حقیقی فلسطین ثمره آزادی است و هیچ جایگزینی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در سرتاسر خاک ملی فلسطین به پایتختی قدس وجود ندارد.
۲۸ـ حماس به تکثرگرایی، دموکراسی، شراکت ملی، پذیرش طرف مقابل و گفتگو اعتقاد دارد و بر اساس آن ها روابط خود را مدیریت می کند؛ به گونه ای که وحدت و فعالیت مشترک فلسطینیان در راستای تحقق اهداف و خواسته های ملی و آرزوهای ملت فلسطین را تقویت کند.
۲۹- سازمان آزادی بخش فلسطین چهارچوب ملی برای ملت فلسطین در داخل و خارج فلسطین است و باید آن را حفظ نمود و در کنار آن باید برای توسعه و بازسازی ساختار آن بر اساس دمکراسی تلاش کرد؛ به گونه ای که مشارکت تمامی گروه ها و جریان های فلسطینی در آن همراه با حفظ حقوق ملت فلسطین تضمین شود.
۳۰- حماس بر ضرورت تشکیل نهادها و مراجع ملی فلسطین بر اساس اصول دمکراتیک مسالمت آمیز و استوار و در راس آن برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف بر اساس مقاومت و شراکت ملی و طبق برنامه ها و راهبردهای مشخص و روشن تاکید دارد، به طوری که حقوق ملی و مقاومت حفظ شده و نیازها و خواسته های ملت فلسطین را نیز برآورد کند.
۳۱ـ حماس تاکید می کند که تشکیلات خودگردان فلسطینی باید در خدمت ملت فلسطین بوده و از امنیت، حقوق و طرح ملی آن دفاع کند.
۳۲ـ حماس بر ضرورت استقلال تصمیمات ملی فلسطین و عدم وابستگی آن ها به طرف های خارجی و بیگانه تاکید دارد و همزمان با آن بر مسئولیت پذیری امت جهان عرب و مسلمانان و نقش آفرینی آن ها در زمینه آزادسازی فلسطین از اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید دارد.
۳۳ـ جامعه فلسطینی اعم از شخصیت ها، چهره های برجسته، نهادهای مدنی، انجمن های جوانان، دانشجویی، صنفی و بانوان که در راستای تحقق اهداف ملی فلسطین فعالیت می کنند، پیشگامانی مهم در روند جامعه فلسطین و پیشبرد طرح های مقاومت و آزادی فلسطین هستند.
۳۴ـ نقش بانوان فلسطینی برای ساخت شرایط کنونی و آینده فلسطین بسیار اساسی است، همانطور که بانوان فلسطینی همواره در تاریخ فلسطین نقش داشتند، این نقش در پروژه مقاومت، آزادسازی فلسطین و ساخت نظامی سیاسی آن مهم و محوری است.
۳۵ـ حماس ایمان دارد که مساله فلسطین، مساله مرکزی امت اسلامی و عربی است.
۳۶ـ حماس به وحدت امت اسلامی با تمامی مولفه های آن ایمان دارد و پرهیز از تمامی اقداماتی را که موجب تفرقه افکنی و برهم خوردن وحدت امت اسلامی می شود را امری ضروری می داند.
۳۷ـ حماس به همکاری با تمامی کشورهای حامی حقوق ملت تاکید و ایمان دارد و مخالف هرگونه مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و یا ورود به منازعات و درگیری های موجود در این کشورها است. سیاست گشایش را با تمامی کشورهای دنیا به ویژه کشورهای اسلامی و عربی در پیش گرفته و در تلاش برای برقراری روابطی متوازن که معیار آن مساله فلسطین و منافع ملت فلسطین و نهضت و امنیت امت اسلامی و عربی است.
۳۸ـ مساله فلسطین دارای ابعاد انسانی و بین المللی است و حمایت از این مساله وظیفه ای انسانی و تمدنی است که معیارها و ملزومات حق و عدالت و ارزش های مشترک انسانی بر آن حاکم است.
۳۹ـ آزادسازی فلسطین از جنبه حقوقی و انسانی اقدامی مشروع به مقتضای ضرورت دفاع از نفس و حق طبیعی ملت ها در تعیین سرنوشت خویش است.
۴۰ـ حماس در روابط خود با کشورها و ملت های جهان به ارزش های همکاری، عدالت، آزادی و احترام به خواست و اراده ملت ها باور دارد.
۴۱ـ حماس از مواضع کشورها و نهادها و سازمان های حامی حقوق ملت فلسطین استقبال می کند و حمایت هر طرفی از رژیم صهیونیستی یا هرگونه سرپوش نهادن بر جنایت ها و تجاوزهای این رژیم علیه مردم فلسطین را محکوم کرده و خواهان تعقیب جنایتکاران جنگی صهیونیستی است.

۴۲ـ حماس مخالف اقدامات سلطه جویانه بر امت اسلامی و عربی و دیگر امت ها و ملت ها است و تمامی شیوه های استعمار، اشغال، تبعیض، ظلم و تجاوز در جهان را محکوم می کند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4955 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1942
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات