تلاش پاکستان برای وارد کردن ایران به ائتلاف نظامی عربستان سعودی.
26 آوریل 2017
ساعت انتشار مطلب : 17:23 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
پاکستان در حالی به امید ایجاد اتحاد و یکپارچگی در میان ملت و امت اسلامی وارد ائتلاف نظامی تشکیل شده توسط عربستان سعودی شد که خطرات فراوان داخلی و خارجی را با این کار در خصوص روابط خود با مهمترین همسایه مسلمانش یعنی ایران به جان خرید. اکنون اما مقامات پاکستان در پی آن هستند که ایران را نیز وارد این ائتلاف نظامی کنند.

به گزارش «تابناک»؛ مقامات پاکستان دست به کار روندی دیپلماتیک شده اند تا ایران را متقاعد سازند تا در ائتلاف نظامی که عربستان سعودی به همراه ۴۱ کشور تحت عنوان «ائتلاف نظامی اسلامی برای مبارزه با تروریسم» تشکیل داده، وارد شود و به این ترتیب، مسیری جدید را در روابط میان ریاض و تهران ایجاد کنند.

تلاش پاسکتان برای وارد کردن ایران به ائتلاف نظامی عربستان سعودی
نشریه پاکستانی «اکسپرس تریبیون»، این موضوع را به نقل از منابع موثق نقل و بیان کرده که نخست وزیر پاکستان، نواز شریف در همین رابطه، فرمان ویژه ای به دادستان کل پاکستان اشتر اوصاف داده است.

اوصاف که یکی از نزدیکان مورد اعتماد نواز شریف در پاکستان شناخته می شود، ماه گذشته برای بررسی و رایزنی پیرامون این موضوع به ریاض سفر کرد و طی این سفر، دیدارهایی با مقامات سعودی از جمله ولیعهد این کشور داشت. از آن مهمتر اینکه اوصاف برنامه ای برای سفر به تهران نیز تدارک دیده و در آینده نزدیک به گفته نشریه پاکستانی به تهران سفر خواهد کرد تا ضمن اطمینان از اینکه ورود پاکستان به ائتلاف با عربستان تأثیری منفی بر روابط میان دو کشور همسایه نخواهد داشت، ایران را مجاب به ورود به این ائتلاف نظامی کند.

این نشریه به نقل از یک مقام آگاه پاکستانی در این رابطه نقل کرده است: ما به دنبال تسهیل نوعی از روابط حسنه و تنش زدایی میان تهران و ریاض هستیم. با این حال، این مقام پاکستانی بیان کرده که نزدیک کردن دو کشور به هم و قرار دادن آنها در یک راستا، وظیفه ای دشوار است.

وی بیان کرده است، پاکستان تلاش خود را برای ایجاد اتحاد میان امت مسلمان به کار می گیرد و این کار را به شکلی ویژه میان عربستان و ایران پیگیری خواهد کرد؛ موضوعی که کاهش تنش ها میان دو کشور می تواند کمک زیادی در راستای آن بکند.

زمانی که راحیل شریف، فرمانده سابق ارتش پاکستان پیشنهاد عربستان برای فرماندهی این ائتلاف نظامی را قبول کرد، یکی از شروط وی ـ به گفته اکسپرس تریبیون ـ این بود که سایر کشورهای اسلامی نظیر ایران و سوریه و عراق نیز برای پیوستن به این ائتلاف دعوت شوند. با این حال از همان زمان به بعد مقامات پاکستان همواره این نگرانی را داشته اند که قبول این مقام از سوی راحیل شریف منجر به خصومت میان ایران و پاکستان شود.

از همین روی طی ماه های اخیر مقامات کشوری و لشکری در پاکستان تلاش زیادی کرده اند تا نگرانی های ایران را در این زمینه برطرف سازند. طی شش هفته گذشته فرمانده فعلی ارتش پاکستان، ژنرال قمر جاوید بجوا دو بار با سفیر ایران در پاکستان ملاقات داشته تا درباره این مسأله گفت وگو کنند.

به گفته اکسپرس تریبیون، هرچند ایران تا کنون در رابطه با ائتلاف نظامی با عربستان بی میل بوده است، تلاش های منسجم پاکستان این امید را به وجود آورده که ایران در نهایت به این ائتلاف وارد شده و هدف اصلی این ائتلاف که مبارزه با تروریسم است به شکل اساسی تری دنبال شود. تهران از این بابت نگرانی دارد که عربستان سعودی از این مسأله برای پیشبرد بیشتر اهداف فرقه ای خود در خاورمیانه بهره برد.

با این حال به نظر می رسد، اسلام آباد به رغم ورود به ائتلاف عربستان سعی بر آن دارد که در مناقشات میان ایران و عربستان بی طرف بماند. مقامات آگاه پاکستانی به اکسپرس تریبیون گفته اند که پاکستان با عربستان اتمام حجت کرده که چنانچه این ائتلاف نظامی اهداف فرقه گرایانه را دنبال کند، از آن خارج خواهند شد. در همین حال به ایران نیز سیگنال داده اند که ورود راحیل شریف به این ائتلاف واجد نکات و جنبه های مثبت است. یک مقام دیپلماتیک پاکستان در این مورد گفته که ژنرال راحیل شریف به هیچ وجه اقداماتی که منجر به آسیب به منافع استراتژیک پاکستان از جمله روابط خوب با ایران شود، انجام نخواهد داد.

با این حال،  چندی پیش، یک مقام ارشد سعودیبه روزنامه وال استریت ژورنال گفته است: این ائتلاف نظامی اهدافی همچون مقابله با گروه هایی نظیر حوثی ها در یمن خواهد داشت؛ مسأله ای که چالش جدی پیش پای ژنرال راحیل شریف قرار خواهد داد. عربستان سعودی حوثی ها را در یمن جزو گروه های تروریستی قلمداد می کند، در حالی که ایران اعتراض آنها را به حکومت و سیاست در یمن مشروع می داند.

همچنین به نظر می رسد، تلاش های پاکستان برای وارد کردن ایران به ائتلاف با عربستان چندان نتیجه بخش نخواهد بود، زیرا اهداف عربستان سعودی از تشکیل این ائتلاف کاملا مبهم و بیش از همه به نظر در راستای تحت فشار قرار دادن ایران است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1931
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات