دکتر احمدی نژاد در گفتگو با یورونیوز: هدفم اصلاح شرایط کشور و جهان است / ظرفیت پی گیری حقوقی در برجام پیش بینی نشده بود.
20 آوریل 2017
ساعت انتشار مطلب : 19:43 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

به گزارش دولت بهار متن کامل مصاحبه دکتر احمدی نژاد با یورونیوز بدین شرح است:

خبرنگار : ضمن عرض سلام ، از شما بابت فرصتی که برای انجام این گفت و گو در اختیار شبکه یورونیوز قرار دادید، تشکر می کنم و به عنوان سوال اول می خواستم از حضرتعالی بپرسم ایران چهارسال پیش با ایران الان چه تفاوتی کرده است؟

دکتر احمدی نژاد: بنده هم به جناب عالی ، همکارانتان و همه بینندگان و شنوندگان برنامه شما سلام عرض می کنم. جهان در حال تغییر است یک انسان را دو روز پشت سر هم می بینید متوجه می شوید که خیلی تفاوت کرده است . یک ملت و کشور هم همینطور است اما در بخش های اقتصادی و سیاسی به نظرم نمی رسد که ما قوی تر شده باشیم و تفاوت های میان این دو دوره بسیار زیاد است.

خبرنگار: یکی از مشکلاتی که در دوران شما وجود داشت موضوع تحریم های اقتصادی و بین المللی وضع شده علیه ایران بود که مشکلاتی را برای چرخش اقتصاد کشور بوجود آورد. بعد از برجام ادعا می شد که این تحریم ها رفع و مشکلات حل شده است. نظر حضرتعالی را می خواستم در خصوص برجام بدانم ؟

دکتر احمدی نژاد: برجام یک قرارداد یا معاهده حقوقی است که بین سران چندتا کشور امضا شده و در ایران هم نهادهای رسمی آن را تایید و رهبری هم پایبندی خود را به آن اعلام کرده اند. بنابراین به لحاظ حقوقی، یک سند است اما توقعاتی حول و حوش برجام ایجاد شد که با واقعیت فاصله زیادی داشت. در فضای تبلیغاتی ادعا کردند که همه مسایل با این معاهده حل می شود. تحریم های سازمان ملل و تحریم های یک جانبه و چند جانبه خارج از قانون برطرف و روابط خارجی درست می شود و همه مسایل اصلاح خواهد شد. به نظرم یک اطلاع رسانی نادرست بود! یعنی اطلاعات درستی در اختیار ملت قرار نگرفت بعد هم می بینید آن هایی که گفته شده بود محقق نشد و تحریم ها ادامه پیدا کرد. تحریم های جدیدی وضع شد و تحریم هایی هم تمدید گردید. ظرفیت پی گیری حقوقی در برجام پیش بینی نشده بود و من فکر می کنم در هر جای دنیا وقتی معاهداتی در این سطح می خواهد منعقد بشود حتما باید اطلاعات درستی به مردم داده بشود و حتما نظر آنان اخذ گردد . چون بالاخره بر می گردد به همه مردم اما اینطور که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است ایرانیها به تمام تعهدات خود عمل کرده اند اما بخشی از تعهدات طرف مقابل هنوز اجرا نشده است که فکر می کنم باید اجرا بشود .

خبرنگار: با توجه به اینکه چندی پیش رهبر ایران آیت الله خامنه ای به شما توصیه کرده بودند در انتخابات شرکت نکنید و شما هم در یک نامه رسما به ایشان اعلام کرده بودید که برنامه ای برای مشارکت در انتخابات ندارید. دلیل شما برای حضور در این انتخابات چیست؟ خیلی ها حضور شما را درواقع یک چالش بین شما و آیت الله خامنه ای می دانند نظر شما را در این باره می خواستم جویا شوم؟

دکتر احمدی نژاد: مشارکت در امور اجتماعی وظیفه هر فردی است و ما نمی توانیم به کسی بگوییم مشارکت نکن! در ایران آزادی هست و هر کس یک ایده یا طرحی دارد. همه می توانند شرکت بکنند و خودشان را در معرض رای مردم قرار بدهند. هر کس فکر می کند که می تواند کشور را بهتر اداره کند یا برنامه بهتری برای اداره کشور دارد، باید خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد. من هم استثنا نیستم و ثبت نام کردم. رهبری انقلاب نیز نهی نفرمودند، بلکه توصیه ای کردند و گفتند نه میگویم بیایید و نه می گوییم نیایید. این در حالی است که شرایط به طور کلی عوض شده و از حالت دو قطبی در آمده و چند قطبی ایجاد شده است. با این وجود بنده در هنگام ثبت نام اعلام کردم که برای حمایت از دوست و برادر عزیزم آقای بقایی وارد عرصه انتخابات شده ام.

خبرنگار: امیدوار هستید که از طرف شورای نگهبان تایید صلاحیت بشوید؟

دکتر احمدی نژاد: دلیلی برای تایید نشدن وجود ندارد. چرا نباید تایید شوم؟

خبرنگار: رهبری به صراحت در سال ۸۸ اعلام نظر فرمودند و به نوعی از دولت شما حمایت کردند به نظر می آید که شما الان از این حمایت برخوردار نیستید نظرتان در این باره چیست؟

دکتر احمدی نژاد: ایشان از همه دولت ها حمایت کرده اند از همین دولت فعلی هم حمایت کردند. اگر حمایت نمی کردند دولت فعلی نمی توانست برجام را امضا کند یا کارهایش را جلو ببرد.

خبرنگار: سوال بعدی در خصوص دو رقیب شما در انتخابات ۸۸ است، نظر شما در این مورد که رقیب شما ۸ سال است در حصر خانکی به سر می برد، چیست؟

دکتر احمدی نژاد: قبلا گفته ام که من دوست ندارم هیچ کس در هیچ جای دنیا در حصر و زندان باشد.

خبرنگار: به همین قدر اکتفا می شود؟

دکتر احمدی نژاد: نظرم را پرسیدید من هم می گویم دوست ندارم و این نظر من است.

خبرنگار: اینکه در خصوص آقای بقایی چطور فکر می کنید و آیا شورای نگهبان صلاحیت ایشان را احراز می کند؟

دکتر احمدی نژاد: هیچ دلیلی بر رد صلاحیت ایشان وجود ندارد، ایشان یک رجل سیاسی ، مومن، کارآمد ، مدیری موفق و بسیار پاک و سالم است.

خبرنگار : آقای دکتر در رسانه ها و بعضا در محافل سیاسی می شنویم که اعلام کاندیداتوری شما و معاون تان در دولت قبلی (آقای بقایی) شاید به نوعی جدی نباشد و برای کسب نوعی مصونیت در برابر پرونده هایی است که مطرح می شود. پرونده های اقتصادی یا سیاسی که در دوران ریاست جمهوری شما مطرح بوده ، پاسخ شما به این ادعا چیست؟

دکتر احمدی نژاد: من یک بحث کلی دارم که خطاب به همه سیاسیون و در کل دنیا در عرصه سیاست اعلام می کنم که در این عرصه باید صداقت و پایبندی به ارزش های انسانی و اخلاق مداری باشد زیرا استفاده از ابزارهای دیگر در امر سیاست ، کار را خراب می کند. دروغ گویی، تهمت زدن، شایعه پراکنی و نظایر اینها خیلی بد است! ما در داخل کشور ، رقبایی داریم که فقط بلدند تخریب کنند و تهمت بزنند بدون اینکه نیاز بدانند یا سندی ارایه کنند. تا کنون هیچ سندی ارایه نشده و نخواهد شد چون وجود ندارد. زندگی آقای بقایی به شدیدترین وجه ممکن توسط گروه های متعدد و از نهادهای گوناگون مورد بررسی قرار گرفت. چیزی وجود ندارد. عده ای هستند که اصرار دارند با تکرار حرف های غلط ، می توانند این را در جامعه جا بیندازند اما ملت ایران ، بسیار بزرگ و فهیم است. عکس العملش روشن است و بالاخره به این اخلاق نکوهیده هیچ پاسخ مثبتی نداده است و این اخلاق را تا به امروز طرد کرده و از این به بعد هم طرد خواهد کرد. فضای سیاسی امروز در دنیا مبتنی بر رقابت برای خدمت و بر پایه ارزش های اخلاقی نیست، رقابت برای کسب قدرت است! چون قدرت اصالت پیدا کرده است، هر ابزاری مباح و مجاز شمرده  می شود. ما این را از اساس قبول نداریم ، بنابراین هرگز و به هیچ کس و نه در اینجا بلکه در هیچ جای دنیا تهمت و افترا نمی زنیم و نسبت خلاف واقع نخواهیم داد. ما فکر می کنیم این ها به ایجاد یک همکاری سازنده هیچ کمکی نمی کند. باید همه تابع ارزش های اخلاقی باشیم و برای سازندگی کمک کنیم. هیچ پرونده ای وجود ندارد. پرونده درست کردن که کاری ندارد زیرا با یک شکایت و یک شماره ثبت ، پرونده شروع می شود، اما اینکه افراد مدعی بتوانند اثبات کنند ، حداقل درباره بنده و آقای بقایی و دوستان من چنین چیزی اتفاق نیفتاده و هرگز هم اتفاق نخواهد افتاد.

خبرنگار : شما خواستگاه تان در کشور ، جناح اصولگرا بود. ولی امروز چیز دیگری را می بینیم.

دکتر احمدی نژاد: اصلا این طور نیست. سال ۸۴ هم جناح اصولگرا کاندیداهایشان معلوم بود و هیچ حمایتی از بنده نکردند. بنده از قبل با افراد گوناگون سیاسی و مردم ارتباط داشتم و الان هم دارم. اما اگر منظورتان این است که من به اصولی پایبندم حتما همین طور است. من به اصول و ارزش های انسانی به شدت پایبندم و حاضر نیستم آن ها را به خاطر رقابت های سیاسی کنار بگذارم، ضمن آنکه هدفم هم اصلاح شرایط کشور و جهان است.

خبرنگار : ارزیابی شما از جایگاه و محبوبیت خودتان در بین توده های مردم چگونه است؟

دکتر احمدی نژاد: ارتباط ما با مردم خوب است و هر کس باید به دل خودش مراجعه بکند. اگر مردم را دوست داشتید مردم هم شما را دوست دارند.

خبرنگار : منظورم این است که فکر می کنید اگر از فیلتر شورای نگهبان هم گذر کردید آیا بازهم استقبال مردم را خواهید داشت؟

دکتر احمدی نژاد: بله قطعا هست استقبال مردم خیلی خوب است

خبرنگار: بعد از اینکه آقای ترامپ بعنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شدند شما نامه ای به ایشان نوشتید مفاد این نامه چه بود و آیا پاسخی هم دریافت کردید؟

دکتر احمدی نژاد: نامه را شما نخوانده اید؟

خبرنگار: چرا ، ولی می خواستم بدانم مواردش چه چیزهایی بوده است.

دکتر احمدی نژاد: مواردش که روشن است . ما فکر می کنیم که همه دنیا با هم مرتبط است تحولات هر نقطه در کل دنیا تاثیر می گذارد و از طرف دیگر فکر می کنیم باید یک همگرایی در دنیا به وجود بیاید و همه با هم بتوانیم جهان بهتری را بسازیم بالاخره آمریکا یک کشور تاثیر گذار است و بر بسیاری از مراکز جهان تسلط دارد. اقتصاد جهان با حاکمیت دلار دست آمریکایی هاست و آنها ضمن تسلط بر شورای امنیت سازمان ملل، چند هزار پایگاه اطلاعات امنیتی در نقاط مختلف جهان دارند و بخش مهمی از رسانه های اصلی دنیا نیز در دست هیئت حاکمه آمریکاست. آقای ترامپ ادعاهایی کرد، وعده هایی به مردم داد. من آن وعده ها را به ایشان یادآوری کردم و راه اجرایش را به ایشان گفتم زیرا به عنوان یک انسان ، وظیفه داریم به همدیگر یاداوری کنیم و تذکر بدهیم. مهم این نیست که ایشان چقدر پذیرش داشته باشد، بلکه مهم این است که من وظیفه ام را انجام دادم و به ایشان گفتم که کدام راه درست است و کدام راه غلط است.

خبرنگار: آیا پاسخی دریافت کردید؟

دکتر احمدی نژاد: من از ایشان انتظار ندارم که پاسخ بدهد چون این یک دیپلماسی عمومی است. در دیپلماسی عمومی نیاز به پاسخ اختصاصی نیست برای اینکه خطابش همه بشریت است، هرچند در آن از یک فرد خاص نام برده شود.

خبرنگار: آقای دکتر می خواهم به وضعیت سوریه اشاره کنم. بعد از اتفاقات اخیری که افتاد و حمله موشکی آمریکا به خاک سوریه ، فکر می کنید تحولات سوریه به چه سمتی دارد پیش می رود؟

دکتر احمدی نژاد: اصولا دولت آمریکا در ۶۰ تا ۷۰ سال اخیر بلکه در ۱۰۰ سال اخیر حیاتش منوط به جنگ بوده و اقتصادی را بر مردم آمریکا تحمیل کردند که وابسته به چپاول ثروت دیگران است. باید یک جریان ثروت دایمی از همه کشورها به سمت آمریکا سرازیر باشد. شما کسری بودجه آمریکا ، بدهی های خارجی آمریکا و خلق پول توسط فدرال رزرو را مورد مداقه قرار دهید.بیش از ۵۰ هزار میلیارد دلار است یعنی یک جریان ثروت به طور دائم از جیب مردم خارج می شود! تثبیت این جریان نیازمند تسلط آمریکا بر جهان است و تسلط نیز مستلزم جنگ است. آن اوایل آمریکایی ها یک پیام هایی داشتند که ملت ها از آنها استقبال می کردند اما به سرعت این تغییر پیدا کرد! یا واقعیتش معلوم شد که نه آنها دنبال تسلط بر جهان و به راه انداختن جنگ هستند. مهم نیست که بهانه اش چه باشد. من فکر میکنم در همه جای دنیا همه باید به حقوق ملت ها احترام بگذارند من قبلا هم گفتم آقای ترامپ وعده هایی به مردم داده و دوتا راه دارد که این وعده ها را محقق کند یکی اینکه پایش را محکم در خاک آمریکا که خوشبختانه سرزمین وسیع و پر نعمتی هم هست بکوبد و با تکیه بر مردم آمریکا و توانایی های آنان، بدهی های گذشته و ضعف هایش را جبران کند. آمریکایی ها یک راه دوم هم دارند که همان راه قبلی یعنی ادامه جنگ است و من این مطلب را در نامه گوشزد کردم اما به آنها یادآور شدم راه اصلی این است که شما روی پای خودتان بایستید. من فکر می کنم آقای ترامپ از بین وعده هایی که به مردم داد، راه جنگ را انتخاب کرد! و قبلا هم گفتم این بار قطعا به فروپاشی هژمونی جهانی آمریکا منجر خواهد شد! ایران ، آمریکا، روسیه، عربستان، ترکیه و همه ما باید دست به دست هم بدهیم و اولا برای امنیت و صلح در سوریه گفت و گو کنیم و ثانیا همه باید به تبلور و حاکمیت اراده مردم این کشور احترام بگذاریم و اجازه بدهیم مردم سوریه انتخاب کنند. هر چیزی را که انتخاب کردند مورد احترام همه باشد زیرا هیچ کس بالاتر از مردم سوریه نیست.

خبرنگار:آقای دکتر اجازه می خواهم بعنوان سوال آخر از شما بپرسم بعد از پایان دوره ریاست جمهوری تان شما اوقات فراغت تان را چگونه گذرانده اید و چگونه می گذرانید؟

دکتر احمدی نژاد: مطالعه می کنم ، در دانشگاه به تدریش مشغولم و کارهای تحقیقاتی را در رشته تخصصی خودم و همچنین در رابطه با اقتصاد و مسایل سیاسی کشور و بین الملل است، دنبال می کنم. بخش قابل توجهی از وقت من در ملاقات با مردم و شخصیت های گوناگون داخلی و خارجی می گذرد ورزش می کنیم ، مسافرت می رویم و تفریح هم می کنیم.

خبرنگار : شما گفته اید که من وارد منطقه ممنوعه قدرت شده ام ، این حرف را خود شما زده اید؟

دکتر احمدی نژاد: مشکل امروز جهان این است که طبقات حاکم در همه جا به سرعت شکل می گیرد، و طبقه حاکم دائما اختیارات را به نفع خودشان از مردم سلب می کنند، همه جای دنیا همین است. من فکر می کنم این روند باید مکعوس شود. من در کره ماه یا کره مریخ که زندگی نمی کنم؛ بلکه با توجه به ظرفیت های موجود جهان ، می خواهم اصلاح کنم.مثل اینکه شما به من بگویید چرا به ترامپ نامه می دهی؟! پاسخ این است که این نامه نگاری یک ظرفیت است! چرا در سازمان ملل صحبت می کنند؟! خب سازمان ملل هم یک ظرفیت است. ما باید در سازمان ملل باشیم تا بتوانیم حرفی بزنیم و اصلاحاتی را انجام بدهیم. ذهنی نیستیم . یک چیز بریده از جامعه نیستیم ، بلکه وسط مردم هستیم و با همین ساختارها زندگی می کنیم. باید از ظرفیت ها برای اصلاح استفاده کنیم و معنای این نیز نه حذف است و نه تقابل. عنایت داشته باشید که اصلاح گری نه سازش است و نه جنگ، بلکه فکر کردن به این است که واقعا کجا را و چطور می شود بهبود بخشید و از ظرفیت ها چگونه می توان استفاده کرد. من فکر می کنم این هنر یک سیاستمدار می تواند باشد. یک کم هم صبر کنید.

خبرنگار: باز هم از جناب عالی تشکر می کنم.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1919
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات