روس‌ها چگونه تحریم را از سر گذراندند؟ عملکرد یک اقتصاد نفتی و تحریمی.
07 مارس 2017
ساعت انتشار مطلب : 13:42 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

روسیه که با الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک این کشور مورد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفت، حالا به رغم تداوم تحریم‌ها از رکود اقتصادی، که بزرگ‌ترین رکود در ۲۰ سال اخیر این کشور بوده، خارج شده است. جالب است که ورود اقتصاد روسیه به رونق، برخلاف برخی از کشورهای تولیدکننده نفت، تنها تحت تأثیر افزایش قیمت نفت نیست!
به گزارش نکونیوز، پوتین با الحاق کریمه و حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین باعث شد تا اقتصاد روسیه در معرض تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار بگیرد. تحریم‌ها دسترسی روسیه به سرمایه و تکنولوژی غربی را خصوصاً در بخش نفت و گاز قطع کردند.
تحریم‌های روسیه اگرچه باعث نشدند تا در صادرات نفت و گاز روسیه به اروپا خللی وارد شود، با این حال باعث شدند تا روس‌ها نتوانند به تکنولوژی‌های نوین غربی دست پیدا کنند و موجی از فرار سرمایه نیز در این کشور رقم خورد.
تحریم‌های غرب باعث شد تا اقتصاد روسیه در سال ۲۰۱۵ وارد رکود شود. افت قیمت نفت در این سال، اثرات تحریم‌ها را تشدید کرد. با این حال، اقتصاد روسیه از همان اویل سال ۲۰۱۶، در حالی که قیمت نفت همچنان پایین بود، توانست خود را از رکود خارج کند. شکل زیر رشد اقتصاد روسیه را از سه ماهه اول ۲۰۱۵ تا (پیش‌بینی) سه ماهه دوم ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶ نفت و گاز ۴۰ درصد درآمدهای بودجه‌ای روسیه را تأمین کردند. اما این بدان معنا نیست که تنها بخش نفت و گاز روسیه در این سال رشد داشتند. رشد صنایع شیمایی، کشاورزی و ماشین‌آلات روسیه در این سال حتی از نفت و گاز هم بالاتر بوده و این بدان معنا است که روس‌ها از فرصت تحریم‌ها برای کاهش وابستگی خود به نفت و گاز استفاده کرده‌اند.
نمودار زیر رشد اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصاد روسیه در سال ۲۰۱۶ را نشان می‌دهد.

حالا قیمت نفت و گاز افزایش یافته است. به گزارش بلومبرگ، نفت اورال روسیه در دو ماه نخست ۲۰۱۷ به طور متوسط در قیمت۵۳ دلار و ۳۲ سنت به ازای هر بشکه مبادله شده است. اما بودجه روسیه برای سال ۲۰۱۷ با قیمت ۴۰ دلاری نفت بسته شده و این نشان می‌دهد که وضعیت بودجه‌ای دولت روسیه در سال ۲۰۱۷ بهبود نیز خواهد یافت. این امر می‌تواند به اقتصاد روسیه کمک بیشتری کند.
روسیه تاکنون تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را به خوبی تاب آورده است. با روی کار آمدن ترامپ، احتمال لغو تحریم‌های آمریکا افزایش یافته و این امر می‌تواند باعث افزایش بیشتر رشد اقتصادی در روسیه شود. در صورتی که تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا لغو شوند، دسترسی روسیه به سرمایه و تکنولوژی غربی افزایش می‌یابد و این امر می‌تواند به اقتصاد روسیه کمک بیشتری کند. در واقع، علی‌رغم این که اقتصاد روسیه در دوره تحریم‌ها، کارآمدی خود را نشان داده است، با لغو تحریم‌ها روس‌ها عملکرد اقتصادی بهتری خواهند داشت.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1783
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات