کاهش تنش‌ها و نزدیک شدن رویکردها؛ ره آورد سفر منطقه‌ای روحانی
16 فوریه 2017
ساعت انتشار مطلب : 13:11 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رئیس جمهوری اسلامی ایران دیروز /چهارشنبه/ ۲۷ بهمن ماه در حالی به عمان و کویت رفت و با مقام های ارشد این ۲ کشور دیدار کرد که این دو کشور در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روابط بهتر و نزدیک تری با ایران دارند.
روابط ایران با برخی از کشورهای عضو این شورا به ویژه عربستان سعودی و بحرین در سال های اخیر پرتنش بوده است. تحولات سوریه، یمن و بحرین از جمله موضوعات مورد اختلاف بین ایران و عربستان سعودی به عنوان مهم ترین عضو شورای همکاری خلیج فارس است.
ایران همیشه بر ضرورت تنش زدایی و روابط گرم با کشورهای منطقه تاکید کرده است. در این میان تلاش هایی نیز برای میانجیگری و کاهش تنش ها بین ایران و کشورهای منطقه صورت گرفته است.
مقصد نخست سفر دیروز روحانی، مسقط پایتخت عمان بود. وی با ‘قابوس بن سعید’ پادشاه عمان دیدار کرد. دو طرف مهم‌ترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کردند و پس از آن نیز، نشست مشترک هیات ‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار شد.
روزنامه ‘عمان’ در صفحه نخست خود با انتشار عکس بزرگی از دیدار سلطان قابوس و حسن روحانی نوشت: سخنان دوستانه و تاکید بر گسترش روابط بر پایه منافع متقابل موضوع اصلی دیدار جناب سلطان و دکتر روحانی بود. این مساله نشان دهنده تلاش دو طرف برای روابط نزدیک است که امید می رود نتایج مثبت آن محقق شود.
روزنامه ‘الوطن’ عمان نیز ضمن بازتاب دیدار دیروز پادشاه عمان و رئیس جمهوری ایران در سرمقاله خود روابط مسقط و تهران را ‘حکیمانه و ریشه دار’ توصیف کرد و نوشت: در شرایطی که منطقه شاهد شکاف های سیاسی و بی ثباتی است و دخالت های خارجی در تلاش برای کشاندن به منطقه به ورطه ناامنی و بی ثباتی و تحریک کشورها علیه یکدیگر است، ایران و عمان روابطی مبتنی بر احترام متقابل-چه در سطح رسمی و چه غیررسمی-دارند. این مساله بیانگر واقعیت های غیرقابل انکاری است که از جمله آنها رفتار حکیمانه و سیاستمدارانه رهبران دو کشور و اعتقاد آنها به این موضوع است که صلح و ثبات، پایه و اساس توسعه و رفاه است.
این روزنامه در ادامه نوشت: رهبران ایران و عمان در این زمینه هم نظر هستند که گفت و گو راه حل مسالمت آمیزی است که بر همه راه های دیگر از جمله راه های نظامی و جنگی برتری دارد. این نگاه منعکس کننده مسئولیت پذیری و عقلانیت دو طرف در حل مسائل و اختلافات است.
حسن روحانی پس از ترک مسقط به کویت رفت و با شیخ ‘صباح احمد جابر الصباح’ امیر کویت دیدار کرد. سفر به کویت از آن رو مهم بود که حدود سه هفته پیش شیخ ‘صباح خالد الصباح’ وزیر خارجه کویت پیام امیر این کشور به نمایندگی از ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس را به ایران فرستاد. روحانی دیروز با تایید اینکه پیام ارسالی، پیام کشورهای حوزه خلیج فارس مبنی بر اراده ۶ کشور عضو برای ارتقا و روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران و همچنین حل و فصل سوء تفاهمات از طریق گفت‌وگو و مذاکره بین طرفی بوده است، گفت که ‘ما از اصل این پیام استقبال می‌کنیم و در جریان این سفر نیز درخصوص ارتقای همکاری‌ها، دیدار و گفت‌وگو خواهیم داشت.’
روزنامه ‘الرای’ کویت در شماره امروز خود با انتشار عکسی از دیدار امیر کویت با رییس جمهوری اسلامی ایران از قول حسن روحانی نوشت: از پیام کشورهای شورای همکاری استقبال می کنیم. هر سوء تفاهمی را می توان با گفت و گو از بین برد.
‘گسترش همکاری ها’ این تیتر نخست روزنامه کویتی ‘القبس’ است که در کنار عکس بزرگی از حسن روحانی در کنار امیر کویت در صفحه نخست این روزنامه منتشر شد.
روزنامه ‘الانباء’ کویت نیز این گفته روحانی را برجسته کرد: ایران به دنبال تحمیل عقاید دینی و مذهبی و سیاسی خود نیست.
حتی روزنامه ‘السیاسه’ کویت نیز که همواره رویکردهای ضد ایرانی دارد گزارش خود از دیدار دیروز روحانی و امیر کویت را اینگونه آغاز کرد: در فضایی که منعکس کننده روحیه تفاهم و تمایل دو طرف برای همکاری بود، امیر و رییس جمهوری ایران به بررسی راه های گسترش روابط و رخدادهای منطقه پرداختند.
الرای در ادامه به نقل از رییس جمهوری کشورمان نوشت: ایران هیچگاه به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها فکر نکرده و نمی کند و به دنبال تحمیل عقاید دینی و سیاسی خود نیستیم؛ سیاست ما همواره مبنی بر همکاری مشترک با دوستان و کشورهای اسلامی است.
این روزنامه در بخش دیگری از خبر خود به اظهارات علی الجراح، وزیر امور دربار امیری اشاره میکند و می نویسد: محور گفتگوها میان امیر کویت و رییس جمهوری ایران روابط دوجانبه و راه های گسترش آن در زمینه های مختلف و توسعه همکاری ها بگونه ای که در راستای مصالح مشترک دو کشور باشد بود؛ طرفین همچنین در مورد آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی به تبادل نظر پرداختند.
روزنامه القبس نیز در تیتر خود به ‘توسعه همکاری ها’ میان تهران و کویت اشاره کرد و نوشت: شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در حضور ولیعهد این کشور از دکتر حسن روحانی استقبال کرد و در گفتگوهای صورت گرفته مسائل مورد علاقه طرفین به بحث گذاشته شده است.
این روزنامه همچنین نوشت: رئیس جمهوری ایران بر ضرورت وحدت و تلاش برای پر کردن شکاف ایجاد شده از سوی قدرت های بزرگ میان مسلمانان تاکید کرد و گفت هر سوء تفاهمی از طریق گفت و گو قابل حل است.
نشریه الجریده نیز در گزارش خود با تیتر: روحانی: حل اختلافات با شورای همکاری بر مبنای نامه امیر کویت ‘ آورده است: در اقدامی بی سابقه در سطح منطقه و با نقش آفرینی دیپلماتیک و سیاسی امیر کویت که با هدف نزدیک کردن همسایگان کرانه های خلیج فارس صورت میگیرد، حسن روحانی برای نخستین بار به کویت سفر کرد.
این روزنامه همچنین نوشت: سفر دکتر حسن روحانی بارقه امیدی در مورد نزدیک شدن دیدگاه های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران ایجاد کرد.
این نشریه در ادامه به انعکاس اظهارات رئیس جمهوری کشورمان پیش از ترک تهران پرداخت و به نقل از وی نوشت: نامه امیر کویت نشان دهنده عزم شش کشور شورای همکاری برای حل اختلافات و بهبود روابط با ایران از طریق گفتگو است.
نشریه الانبا نیز با انعکاس گسترده خبر سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به کویت نوشت : روحانی تاکید کرده است که کشورش قصد ندارد ایده ها و عقاید مذهبی و سیاسی خود را به دیگران تحمیل کند و همواره سیاست های حسن همجواری را دنبال می کند .
الانبا می نویسد: رئیس جمهوری ایران تاکید کرده است که کشورهای منطقه همواره در کنار یکدیگر زندگی کرده اند و در واقع می توان هرگونه سوء تفاهمی را از راه گفت وگو حل و فصل کرد.
منبع:ایرنا


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1755
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات