نامه دانشمندان ممتاز آمریکا به رئیس جمهور منتخب: آقای ترامپ! برجام را حفظ کنید
03 ژانویه 2017
ساعت انتشار مطلب : 10:50 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
ده ها دانشمند ممتاز در آمریکا روز دوشنبه در نامه ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب این کشور، او را ترغیب به حفظ توافق اتمی ایران، برجام، کرده اند.
به گزارش انتخاب به نقل از روزنامه نیویورک تایمز این گروه مدعی شده اند که “برنامه جامع اقدام مشترک” که ژانویه سال گذشته به اجرا در آمد مانعی قوی در سر راه هرگونه تلاش احتمالی ایران برای تولید سلاح های هسته ای ایجاد می کند.
در نامه ۳۷ دانشمند از جمله برندگان جایزه نوبل، دست اندرکاران سابق تولید سلاح های اتمی، مشاوران علمی سابق کاخ سفید و مدیر بزرگترین انجمن عمومی دانشمندان جهان آمده است: “برجام یک ابزار مهم استراتژیک برای آمریکاست و ما از شما می خواهیم آن را حفظ کنید.”
ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی برجام را “بدترین توافقی که تاکنون به مذاکره گذاشته شده” خواند و گفت که اولویت او منحل کردن آن است.
به نوشته نیویورک تایمز این نامه به دونالد ترامپ را ریچارد گاروین، فیزیکدانی که به طراحی اولین بمب هیدروژنی جهان کمک کرد و از مشاوران دیرینه دولت ها در کنترل تسیلحاتی بوده ترتیب داده است.
نویسندگان این نامه گفته اند که هدف آنها “ارائه ارزیابی شان” از برجام به دولت است.
آنها می گویند که ایران فعالیت تقریبا دو سوم سانتریفوژهایش را متوقف کرده و بیش از ۹۵ درصد اورانیومی که با کمک آنها تا ۴ درصد غنی کرده بود را صادر کرده و تولید اورانیوم با خلوص تقریبا ۲۰ درصد را که به سوخت لازم برای ساخت بمب اتمی بسیار نزدیکتر است کنار گذاشته است.
به نوشته نیویورک تایمز آنها در نامه خود می نویسند که با توجه به گفته های بازرسان و ناظران تاسیسات غنی سازی ایران “اطمینان دارند که امکان تلاشی ناگهانی” برای تولید بمب اتمی با کمک این تاسیسات وجود ندارد.
نیویورک تایمز می نویسد هرچند همه جمهوری خواهان در دو مجلس نمایندگان و سنای کنگره با برجام مخالفند اما معلوم نیست که ترامپ به سرعت برای لغو آن اقدام کند و هر تلاشی از سوی آمریکا برای رد شرایط برجام یا به مذاکره گذاشتن دوباره آن راه را برای فشار ایران برای تغییرات دیگر باز می کند.
به علاوه این روزنامه می نویسد که به گفته منابع آگاه جیمز متیس، نامزد هدایت وزارت دفاع، احتمالا دولت ترامپ را ترغیب خواهد کرد آن توافق را رها نکند. اما موضع رکس تیلرسون نامزد وزارت خارجه معلوم نیست.
با این حال مایکل فلین، نامزد پست مشاور امنیت ملی، از منتقدان برجام بوده است.
این نامه از جمله به امضای سیگفرید هکر استاد دانشگاه استانفورد که از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۷ مدیر آزمایشگاه تسلیحاتی لوس آلاموس در نیومکزیکو بود امضا شده است. این همان آزمایشگاهی است که بیشتر سلاح های اتمی آمریکا را طراحی کرده است.
سیدنی درل فیزیکدان استانفورد که از دولت نیکسون تا اوباما به روسای جمهور آمریکا مشورت می داد اخیر پس از امضای این نامه در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4604 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1643
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات