رییس جمهور:هم هلال شیعی سخن غلط و هم مثلث سنی سخن ناروایی است.
15 دسامبر 2016
ساعت انتشار مطلب : 17:26 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رییس جمهوری همه مسلمانان را به وحدت و برادری در سایه تعالیم پیامبر اسلام (ص) فرا خواند و با بیان اینکه توطئه بزرگ، جذب اندیشه های جوانان مسلمان به بنیانهای فکری باطل است، تصریح کرد: هم هلال شیعی و هم مثلث سنی غلط است؛ شیعه و سنی برادر و پیرو اسلام و سیره پیامبرند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در سی امین همایش بین المللی وحدت اسلامی با اشاره به اینکه هدف دشمنان، یاس آفرینی و نابودی فرصت های جوامع اسلامی است، اظهارداشت: هدف رژیم صهیونیستی و خونریزان منطقه، گرفتن امید از جوانان مسلمانان است؛ خودشان بزودی گرفتار یاس خواهند شد.

روحانی با بیان اینکه “فلوجه و حلب و در آینده‌ای نزدیک همه عراق و سوریه از دست تروریست‌ها آزاد خواهد شد”، گفت: اگر قدرت‌های بزرگ جهانی و برخی دولتهای دیکتاتور و وابسته منطقه فکر می‌کنند از طریق گروهک‌های تروریستی می‌توانند منافع و سلطه خود را در منطقه تثبیت کنند در خطایی بزرگ هستند.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: با وحدت همه مسلمانان و تمسک به سیره پیامبر اکرم(ص) به آن روزی برمی‌گردیم که ان‌شاءالله همه مسلمانان منطقه، دشمن بزرگ را رژیم صهیونیستی بدانند، شاهد برادری و وحدت در میان همه کشورهای اسلامی باشیم، مردم یمن عزت، آزادگی و توسعه به دست آورند و همچنین آنهایی که با سلاح و پول به تروریست‌ها در منطقه کمک کردند، در برابر امت اسلام شرمنده باشند.

روحانی با بیان اینکه قرآن مجید امت واحده را در سایه اطاعت خدا، بندگی و عبادت می‌داند، ادامه داد: آن روزی امت واحده هستیم که به جای آمریکا، انگلیس، سلاح تروریست‌ها و قدرت‌های بزرگ، خداوند تکیه گاه ما باشد.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: عبادت و اطاعت حق به عنوان مفهوم توحید، تقوا و پاکدامنی مسلمانان و ایستادگی می‌تواند امت واحده را بسازد.

روحانی با اشاره به مسوولیت سنگین آگاهی بخشی علمای دین بزرگان، روشنفکران و اندیشمندان در اوضاع کنونی جهان اسلام، اظهار داشت:هدف قدرتهای بزرگ و صهیونیسم و خونریزان منطقه ، گرفتن نور امید از جوانان مسلمان و فاصله گرفتن آنان از اسلام است اما امروز این نور امید پیش روی جوانان روشن شده است و خود این قدرتها بزودی گرفتار یاس خواهند شد.

رییس‌ جمهوری از همه علما و اندیشمندان اسلامی خواست که نسل جوان و نوجوان را با همه قدرت با اسلام واقعی و اخلاق محمدی دعوت کنند تا در سایه اسلام،عشق به سنت اهل بیت(ع) و خاندان رسالت ،مسیر تاریخی حضرت ابراهیم و پیامبر اسلام(ص) را که ادامه‌دهنده و مکمل راه انبیاء است، طی کنیم.

روحانی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ موجود در دنیای اسلام افزود: نباید اجازه دهیم دشمنان اسلام این ظرفیت را از ما بگیرند، نابود کنند و به بهانه‌های مختلف شکاف و فاصله را زیادتر کنند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه شیعه و سنی، مذاهب و اقوام مختلف برای قرن‌ها در کنار هم زیسته‌اند، گفت: همه ما در کنار هم زندگی می‌کردیم، به یکدیگر احترام می‌گذاشتیم و به بزرگان مذاهب توهین نمی‌کردیم و صحابه و آل پیامبر(ص) مورد احترام همه مسلمانان بود.

روحانی ادامه داد: این شیعه و سنی نیستند که در مقابل یکدیگر ایستاده باشند و امام راحل می‌فرمودند این اسلام آمریکایی است که در برابر اسلام ناب محمدی(ص) ایستاده است.

رییس‌ جمهوری با تأکید هم هلال شیعی و هم مثلث سنی غلط است، افزود: سنی و شیعه برادر، مسلمان و پیرو راه قرآن، سنت، سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام هستند.

روحانی با اشاره به گرفتاری مسلمانان بوسیله استعمار و قدرت‌های متجاوز در قرون گذشته گفت: شیعه و سنی در طول تاریخ با وحدت ، ایثار و فداکاری،در برابر استعمار و اختلاف افکنان ایستادند و استقلال خود را حفظ کرده اند.

رییس‌ جمهوری به فتوای حوزه علمیه نجف، برای استقلال مسلمانان لیبی در برابر استعمار ایتالیا، مبارزه ملت ایران در برابر قدرت‌ شمالی و همچنین ملت عراق در برابر استعمار انگلیس اشاره کرد و ادامه داد: این افتخار حوزه علمیه نجف است که در یک زمان واحد برای سه موضوع مهم جهان اسلام و علیه استعمار خارجی فتوای جهاد صادر می‌کند.

روحانی ادامه داد: به جهادی افتخار می‌کنیم که طبق منطق قرآن مجید باشد و ما هرگز جهادی جز ایستادگی در برابر ظلم و دفاع از عزت اسلام و مسلمین نمی‌شناسیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه آیات قرآن کریم درباره جهاد از مبارزه با ظلم شروع شده و به معنای ایستادگی در برابر ظلم، تجاوز، دفاع از کیان و عظمت دین و عزت مسلمانان است، اظهارداشت: از چه زمانی جهاد به معنای کشتن و جنگ مسلمان در برابر مسلمان و با اشاره قدرت‌های بزرگ است؟

روحانی تصریح کرد: آیا می‌توان خشونت را با خشونت و خون را با خون شست و مگر می‌توان با خونریزی و کشتن بی‌گناهان مدعی پیروی از پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) بود؟سنت و کلام پیامبر(ص) در کنار عشق و راه پیامبر(ص) و آل ایشان است که اینها هیچگاه از یکدیگر جدا نخواهند شد.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: معضل سوم پیش روی مسلمانان، این فاجعه است که دشمنان توانستند گروهی از جماعت‌های مسلمان را جذب اندیشه‌های انحرافی خود کنند و در مسیری قرار دهند، که بنیان‌های فکری باطل در ذهن آنها القاء شود.

روحانی افزود: چه فاجعه ای بزرگتر از این که برخی مسلمانان به جای کینه از استعمارگران و غارتگران منابع کشورهای اسلامی و همچنین رژیمی که به عنوان بزرگترین خطر منطقه، ۷۰ سال است مسلمانان را به اختلاف، جنگ، نزاع و تجاوز کشانده است، کینه یکدیگر را به دل گرفته‌اند؟

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه ما مسلمانان در اصل، کنار هم هستیم و در بسیاری از فروع همانند یکدیگر می‌اندیشیم و عمل می‌کنیم، گفت: مسلمانانی که روزی با وحدت و قدرت، کاخ استبداد و استعمار جهان را به لرزه در می‌آوردند، امروز دچار تفرقه شده و به این ترتیب ، برای دشمنان اسلام ساعات و روزهای خوشی فراهم شده است.

روحانی با طرح این پرسش که آیا در عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و لیبی، توسعه‌ و اخلاق را برای مردم جامعه اسلامی به ارمغان آوردند، از فقر و بیچارگی کاستند و یا علم و فناوری آفریدند؟، ادامه داد:هدف دشمنان یاس آفرینی و نابودی فرصت های جوامع اسلامی است. قدرت‌های بزرگ تنها جویباری از خون در خیابان‌ها به راه انداختند و موصل زیبا را ویران کردند، خواب راحت را از مسلمانان گرفتند، دختران مسلمان و مسیحی را که تحت لوای حکومت یک کشور بودند، به اسارت بردند.

رییس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه اولین مسوول ویران کردن موصل و سربریدن جوانان مسلمان، قدرتهای غربی و سپس حامیان منطقه آنها هستند تأکید کرد: گناه این مسایل در قدم اول، بر گردن استعمارگران بزرگ، قدرت‌های غربی و اشغالگران منطقه است که راه ترور را به گروهک‌های تروریستی آموختند، سلاح در اختیار آنها گذاشتند و نفت دزدی آنها را خریداری کردند و اجازه دادند آثار فرهنگی موزه‌های ویران شده، در بازارهای آنها به فروش برسد و مسئول دوم برخی کشورهای اسلامی هستند که پول و سلاح در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار دادند.

روحانی با بیان اینکه خشونت ضد اسلام است ؛ از هر قومیت و مذهبی، تأکید کرد: اگر شفاف سخن بگوییم، برخی از این افکار منحرف دنیای امروز در برخی مدارس دینی پرورش یافت و خشونت ضد اسلام، شیعه و سنی و هر قومیت ناروا و مردود است.

رییس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود با تبریک میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و امام صادق(ع) به ملت ایران و همه مسلمانان جهان، گفت: بی‌تردید پیامبر اسلام در طول تاریخ، تأثیرگذارترین انسان در زندگی بشریت است.

روحانی افزود: پیامبر اکرم(ص) پرچم اخلاق را در جهان به اهتزاز در آورد، مردم جهان را به یکتاپرستی و توحید دعوت کرد و نه تنها بت‌های چوبی بلکه بت اشرافیت، تفوق‌های ناروای اجتماعی، استبدادها و زورگویی‌های جهانی را با تعالیم وحی و قرآن، سرنگون کرد و راه زندگی را به خوبی نشان داد.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه سخن پیامبر(ص) همواره از توحید به معنای پرستش خدا بود، گفت: البته توحید به این معناست که جامعه موفق و با وحدت را در زیر پرچم لا اله الا الله حفظ کند. وحدت و توحید به این معناست که همه کتب انبیاء و رُسُل برای یک هدف نازل شده‌اند.

روحانی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام(ص) و قرآن مجید به ما آموختند که ایمان، تنها ایمان به اسلام منهای ادیان گذشته نیست، افزود: او نه تنها به ما یاد داد که به همه ادیان و آیین‌های توحیدی در تاریخ احترام بگذاریم، بلکه ریشه اسلام را از سنت و ملت ابراهیم می‌دانست.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه آیین، ملت، دین و نهاد دینی که توسط انبیاء گذشته برای بشریت آمده بود توسط اسلام تکمیل شد، اظهار داشت: اسلام متضاد ادیان گذشته نیست، بلکه مکمل ادیان گذشته است، نه تنها پیامبر(ص) به ما گفت که همه مسلمان‌ها باید در کنار هم و متحد باشند، حتی به ما آموخت که با پیروان ادیان توحیدی گذشته نیز رفتار و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از موسوعه ۲۰ جلدی السنه النبویه با حضور رییس جمهوری رونمایی و با اهدای تندیس از ۹ نفر برگزیدگان جشنواره فیلم تقریب تجلیل شد.

پیش از سخنان رییس جمهوری نیز آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با تبریک هفته وحدت به همه مسلمانان جهان، گزارشی از اقدامات انجام شده این مجمع ارائه کرد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4846 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1563
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات