غول خشکسالی
10 نوامبر 2016
ساعت انتشار مطلب : 13:45 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

انگار بر فراز آسمان برخی از شهرها و روستاهای ایران از جمله چهارمحال و بختیاری، ابرهای ناپیدا و نامریی وجود دارد که نزدیک به یک دهه است که جز بارش خشکسالی،بارش دیگری ندارند.
خشکسالی علاوه تبعات کشاورزی و زیست محیطی از نظر روانشناختی نیز روی ذهن و فکر مردم نیز اثر می گذارد به گونه ای که به تازگی برخی روانشناسان اعلام کرده اند؛ کم شدن بارش ها و بروز پدیده کم بارشی ، افسردگی خشکسالی را به همراه دارد.
خشکسالی یکی از پدیده‌های هواشناختی و جدایی ناپذیر از شرایط اقلیمی است که ویژگی‌ها و اثرات خشکسالی از قبیل شدت، مدت و بزرگی آن از محلی به محل دیگر متفاوت است و در مناطق خشک و نیمه خشک، اثرات کمبود بارندگی بر روی منابع آب به سرعت آشکار می‌شود.
براساس آمار ثبت شده سازمان هواشناسی کشور، بارش سال زراعی ۹۵-۹۴ نسبت به سال گذشته حدود ۱۷ درصد افزایش داشته، این درحالی است که این رقم نسبت به دوره بلند مدت حدود ۲ درصد کاهش را نشان می‌ دهد.
بیشترین افزایش بارش در استان های غربی کشور به ترتیب به مقدار ۶۳، ۴۶ و ۴۳ درصد در استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان ثبت شده، همچنین بیشترین کاهش بارش سالانه در استان های یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به ترتیب به مقدار ۴۴-، ۳۸- و ۳۴- درصد رخ داده است.
با این حال ایران در چند سال اخیر به شدت درگیر خشکسالی شده است به گونه ای که تعدادی از روستاها و شهرها نیز اثرگذاشته است.
معاون اول رئیس جمهوری در سفر به چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: کشور در تب خشکسالی می سوزد.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه هجدهم آبانماه در جلسه اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری در سالن شهید جعفرزاده شهرکرد، تاکید کرد: در برخی مناطق زمین به دلیل خشکسالی تا یک متر نشست کرده و برخی از قنات ها و چشمه ها خشک شده و در برخی از روستاها، خشکسالی و خشک شدن قنات ها و چشمه ها باعث حرکت شن ها به سمت خانه های مردم شده است.
وی یادآور شد: برخی از شهرها مانند اهواز ، خرمشهر ، آبادان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و شهرهای دیگر کشور با کمبود منابع آبی مواجه است که باید این مشکلات با تدبیر مدیریت شود.
جهانگیری به خشکسالی های اخیر به عنوان یک مشکل کلی در کشور اشاره کرد و افزود: خشکسالی های اخیر بخش عمده ای از کشور را فرا گرفته است و کشور در تب خشکسالی می سوزد.
وزیر نیرو نیز در این نشست گفت: به دلیل بروز خشکسالی و کاهش بارندگی ها، هم اکنون آب شرب ۵هزار روستا با تانکر تامین می شود.
به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان افزود:در برخی مناطق چاه آب خشک شده است و امکان تامین اب از سفره های زیرزمینی وجود ندارد و خشکسالی مشکل اصلی وزارت نیرو در تامین منابع ابی است.
این خشکسالی ها در دوره های مختلف باعث آسیب دیدگی بخشی از زراعت و کشاورزی شده است به گونه ای که بخشی از باغات و زراعت کشاورزان در کشور خشک شده است.
معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران در این باره در سفر به شهرکرد گفت: برای جبران صدمات ناشی از خشکسالی دولت یازدهم تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده است.
اسماعیل نجار روز نوزدهم آبانماه در چهارمحال و بختیاری افزود:هم اکنون کشاورزان به دلیل بروز خشکسالی های اخیر نیز به ۵۰هزار میلیارد ریال به بانکها بدهکار شده اند.
به گفته وی، از این رو دولت برای حمایت از بخش کشاورزی و جبران خسارات ناشی از خشکسالی، طرح بازپرداخت تسهیلات کشاورزی را اجرا می کند و تلاش می شود کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی را حمایت کند.
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت : براساس نقشه های هواشناسی به طور میانگین افزایش ۱٫۵ درجه ای دما و کاهش ۲۰ درصدی بارش ها در پاییز امسال برای استانهای کشور پیش بینی می شود.
شاهرخ فاتح در سفر شهرکرد افزود: با توجه به روند تغییر اقلیم در کشور و تشدید آن در سالهای اخیر، گرمتر شدن دمای هوا و کاهش بارندگی ها در سطح کشور رخ داده است، که این روند در پاییز امسال منجر به افزایش ۱ تا ۱٫۵ درجه ای دمای هوا و کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی بارش ها می شود.
وی، پدیده خشکسالی را از مهمترین تبعات تغییر اقلیم عنوان کرد و گفت: روند خشکسالی در کشور در سالهای اخیر شدت گرفته و اهمیت موضوع به حدی است که اگر این روند مدیریت نشود خسارت های بسیاری را به بارخواهد آورد.
وی با مقایسه روند خشکسالی در کشور طی ۳۰ سال گذشته، افزود: در این سالها روند بارشی کشور با آهنگ ۱٫۲ میلیمتر در سال منفی بوده است و میانگین دمای کشور با آهنگ ۳ دهم درجه سلسیوس در سال روند افزایشی داشته است.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: بررسی ها نشان می دهد از سال ۱۳۴۷تا سال ۱۳۹۵ میزان تبخیر و تعریق آب ۱۰میلیمتر افزایش یافته و در این مدت میزان تبخیر از یکهزار و ۱۸۱میلیمتر به یکهزار و ۸۰۰ میلیمتر در سال رسیده است.
مهرداد قطره سامانی در گفت وگو با ایرنا افزود:بارش های چهارمحال و بختیاری در سال زراعی جاری ۹۳ درصدی کاهش یافته و در مجموع بارش های پاییزی با کاهش ۳۵ درصدی همراه است.
به گزارش ایرنا، حالا تنها راه عبور از بحران خشکسالی در ایران ،کاهش مصرف و صرفه جویی است و به گفته کارشناسان با ۱۰درصد صرفه جویی می تواند از این بحران خشکسالی و بی آبی تا حدی عبور کرد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1441
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات