رجانیوز-آیت‌الله رئیسی در اختتامیه گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور: در روابط خود با دنیا منتظر اخم و لبخند کسی نیستیم/ مأموریت مهم وزارت خارجه تسهیل سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج کشور در وطن است
31 مه 2023
ساعت انتشار مطلب : 19:17 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رئیس‌جمهور با توصیه به وزارت خارجه برای برنامه‌ریزی متناسب با اقتضائات در همکاری با کشورها، تأکید کرد: در تعیین خطوط سیاست خارجی خود منتظر اخم و لبخند کسی نیستیم و این ادراک که به‌خاطر تحریم کسی حاضر به همکاری با ایران نیست، کاملاً غلط است.

گروه سیاست-رجانیوز: آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز چهارشنبه در اختتامیه گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که با محوریت «نظم جهانی در حال ظهور؛ نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران» برگزار شد، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت تحول در کشور، «تحول شناختی، تحول فرایندی و تحول نهادی» را سه گام ضروری برای ایجاد تغییر و تحول عنوان کرد.

 

به گزارش رجانیوز؛ وی در توضیح گام‌های ضروری برای ایجاد تحول گفت: اگر ما شناخت دقیقی از وضعیت موجود و وضعیت مطلوب نداشته باشیم، نمی‌توانیم به سوی تحول گام برداریم. همچنین باید فرایندها و روندهای کاری در مسیر حرکت از وضع موجود به سوی وضع مطلوب به طور دقیق مورد ارزیابی و بازنگری قرار گرفته و متناسب با اقتضائات به‌ روزرسانی شوند.

 

متناسب با ماموریت‌ها ساختار را چابک، ریسک‌پذیر و مبتنی بر عقلانیت راهبردی کنید

رئیس‌جمهور گفت: نکته مهم دیگر این است که ساختار و سازمان کار را متناسب با ماموریت‌ها و اهداف، مورد ارزیابی و بازنگری قرار دهیم تا متناسب با ماموریت‌ها و اهداف به ساختاری کنشگر، فعال و چابک، تعامل‌گرا، ریسک‌پذیر و مبتنی بر عقلانیت راهبردی برسیم.

 

آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش دکترین سیاست خارجی دولت مردمی را «تعامل با همه کشورها مبتنی بر عدالت و تعادل» معرفی کرد و گفت: در گذشته برخی‌ تصور می‌کردند سرنوشت کشورها در عرصه جهانی به دست چند کشور معدود رقم می‌خورد و لذا باید خطوط سیاست خارجی خود را با آنان هماهنگ کرد، اما ما معتقدیم که باید با هر کشوری به تناسب ظرفیت‌ها و اقتضائات آن همکاری کرد و در تعیین خطوط سیاست خارجی خود منتظر اخم و لبخند کسی نیستیم.

 

از تقویت روابط و نقش‌آفرینی در سازمان‌های منطقه‌ای غفلت نکنید

وی با بیان اینکه دستگاه سیاست خارجی یکی از ساز و کارهای مهم تولید قدرت برای کشور است، اظهار داشت: برای تقویت ارتباط با کشورهای مسلمان، همسایه و همسو تلاش مضاعف داشته باشید و به هیچ‌وجه از تقویت ارتباط و نقش‌آفرینی کشورمان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سازمان شانگهای، اتحادیه اوراسیا و اتحادیه بریکس غفلت نکنید چرا که این سازمان‌ها قدرت‌های نوظهور و آینده‌ساز هستند.

 

اگر کشوری قصد دشمنی با ما داشته باشد، بنای ما مقاومت است

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در کشورها و سازمان‌های بین‌المللی باید متناسب با ظرفیت‌های کشورمان، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در نظم جهانی جدید را تعریف کنند، حوزه کشورهای آفریقایی، کشورهای آمریکای لاتین و دیگر مناطق از شرق آسیا، تا آسیای مرکزی و اروپا را از زمینه‌های مهم برای فعالیت دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: سیاست دولت مردمی همکاری با همه کشورهایی است که از سر حسن نیت با جمهوری اسلامی ایران تعامل دارند، اما اگر کشوری قصد دشمنی با ما داشته باشد، بنای ما مقاومت است.

 

یقین داریم راه پیشرفت کشور نه وادادگی که مقاومت است؛ در عین حال تقویت بازدارندگی را دنبال می‌کنیم

 

آیت‌الله رئیسی درباره آن دسته از کشورهای اروپایی هم که در اثر سوءمحاسبه از ناآرامی‌های پارسال مواضع نادرستی علیه جمهوری اسلامی اتخاذ کرده بودند، گفت: اگر این کشورها نیز محاسبات خود را تصحیح کرده و حسن نیت خود را اثبات کنند، حاضر به تعامل با آنان هستیم.

 

وی تأکید کرد: یقین داریم که راه پیشرفت کشور نه وادادگی و عقب‌نشینی که مقاومت است و لذا هرگز از اصول خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ البته در عین حال تقویت بازدارندگی نیز جزو سیاست‌های کاری اصلی ما است.

 

سفرا معرف صادق سیمای واقعی جمهوری اسلامی باشند؛ غفلت از معرفی صحیح ظرفیت‌ها کشور جفا به ایران است

 

رئیس‌جمهور «احیای مسیرهای ترانزیتی» از خاک کشورمان را از دیگر سیاست‌های دولت مردمی برشمرد و تصریح کرد: نمایندگان جمهوری اسلامی در خارج از کشور باید هر لحظه به دنبال استفاده از فرصت‌ها و خلق دستاورد برای کشور باشند. سفرا باید معرف صادق سیمای واقعی جمهوری اسلامی باشند و هر گونه غفلت از معرفی دقیق و صحیح ظرفیت‌های کشور جفا به ایران و ملت ایران است.

 

آیت‌الله رئیسی یکی دیگر از ظرفیت‌های جمهوری اسلامی را «ایرانیان خارج از کشور» دانست و بر پیگیری مسائل و مطالبات حقوقی و کنسولی ایرانیان خارج از کشور و همچنین استفاده از ظرفیت‌های آنها در تداوم مسیر پیشرفت کشور تأکید کرد و متذکر شد: یکی از کارهای مهم وزارت امور خارجه فعال‌کردن ظرفیت سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور در وطن است.

 

تأکید بر پیگیری مجدانه توافقات و برگزاری کمیسیون‌های مشترک همکاری

وی «پیگیری مجدانه توافقات و اسناد همکاری» و نیز «برگزاری منظم جلسات کمیسیون‌های مشترک همکاری» با دیگر کشورها را نیز از جمله وظایف مهم و اساسی سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دانست و گفت: وزارت خارجه باید برای همکاری با هر کشوری متناسب با اقتضائات و ظرفیت‌های آن کشور برنامه داشته باشد.

 

آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: این ادراک که چون ایران تحریم است خیلی از کشورها حاضر به همکاری با ما نیستند، کاملاً غلط است و گواه آن اظهار تمایل مقامات کشورهای مختلف برای گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4779 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 14409
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات