ایران چه نقشی در نبرد موصل بازی می کند؟
07 نوامبر 2016
ساعت انتشار مطلب : 19:20 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ کریستین ساینس مانیتور نوشت: شبه نظامیان شیعه به کمپین مبارزه با تروریست های داعش در موصل پیوسته اند و جبهه جدیدی را در غرب شهر موصل تشکیل داده اند در حالی که نیروهای تحت حمایت آمریکا ازجنوب و شمال غرب این شهر را محاصره کرده اند.

به گزارش «انتخاب»؛ این شبه نظامیان تحت عنوان نیروهای بسیج مردمی به دنبال حفاظت از مرزهای غربی با سوریه و مسدود سازی لوله های نفتی داعش و مسیر ارتباط موصل با رقه پایتخت داعشند.

به گفته اسوشیتدپرس این شبه نظامیان قرار نیست وارد موصل شوند. این بر اساس تجاربی است که از بازپس گیری سایر شهرهای تحت اشغال داعش گرفته اند.

جعفر الحسینی سخنگوی نیروهای بریگارد حزب الله به اسوشیتدپرس روز شنبه گفته که آنها و دیگر شبه نظامیان تا چهار مایلی شهر تل افار پیش روی کرده اند و سه اتومبیل انتحاری داعش را با موشک های ضد تانکشان نابود کرده اند.

او گفته مشاوران نظامی ایران که در ماه آگوست در خلال آماده سازی برای بازپس گیری موصل به عراق آمده اند با دولت عراق جهت حمایت های هوایی در حال همکاری اند, اما ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به طور مستقیم در این پیشروی ها نقشی نداشته است.

ورود نیروهای بسیج مردمی به موصل نشان دهنده همگرایی منافع ایران و آمریکا در جبهه علیه داعش است و به نوعی به کاهش دشمنی های بین دو کشور کمک میکند.

ایران در کمپین مبارزه با داعش از سال ۲۰۱۴ دخیل بوده است و به ارتش عراق در بازپس گیری فلوجه کمک مشاوره ای کرده است . رهبر شیعیان عراق آیت الله سیستانی فتوایی در آن سال داد که بر اساس آن از جوانان خواست تا علیه گروهی که با شیعیان در تضاد است دست به کار شوند.

اسکات پترسون در ماه ژوئن نوشته بود که ده ها هزار شبه نظامی شیعه از این فرمان آیت الله سیساتی تبعیت کرده اند و از آن زمان به بعد شبه نظامیان شیعه عراق تحت حمایت ایران در مقابل پیشروی های داعش حتی در مناطق تحت سلطه سنی ها نظیر استان الانبار نیز ایستادگی میکنند.

پترسون در مقاله اخیرش برآمادگی موصل برای دوران پسا داعش تاکید کرده که برای این دوران ارتش عراق یاد گرفته است که از شبه نظامیان شیعه به طرزعاقلانه تری استفاده کنند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4676 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1428
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات