رجا نیوز – بر اساس گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۳؛ رشد ۲ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری/ اقتصاد انگلیس وارد رکود خواهد شد/ رتبه ۱۲ ایران از نظر رشد اقتصادی در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ دنیا
01 فوریه 2023
ساعت انتشار مطلب : 16:17 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

صندوق بین المللی پول با پیش بینی رشد ۲ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ از ورود اقتصاد انگلیس به رکود در این سال و افت شدید رشد اقتصادی منطقه یورو خبر داد.

گروه اقتصادی-رجانیوز: صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده است اقتصاد جهان در سال جاری میلادی به طور متوسط ۲.۹ درصد رشد کند که کمتر از رشد ۳.۴ درصدی ثبت شده در سال ۲۰۲۲ است.

 

به گزارش رجانیوز؛ این نهاد بین المللی انتظار دارد رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته جهان در سال ۲۰۲۳ به کمتر از نصف برسد و از ۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱.۲ درصد در این سال کاهش یابد.

 

منطقه یورو با افت شدید رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ مواجه خواهد شد و در حالی که سال گذشته میلادی ۳.۵ درصد رشد اقتصادی را تجربه کرده بود در سال جاری میلادی بیشتر از ۰.۷ درصد رشد نخواهد کرد.

 

اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳ به مرز رکود می‌رسد و رشد ۰.۱ درصدی را تجربه خواهد کرد. رشد اقتصادی فرانسه نیز ۰.۷ درصد، ایتالیا ۰.۶ درصد و اسپانیا ۱.۱ درصد پیش بینی شده است.

 

اقتصاد انگلیس در سال ۲۰۲۳ وارد رکود خواهد شد و با رشد منفی ۰.۶ درصدی در این سال مواجه خواهد شد. انگلیس تنها کشور در میان اقتصادهای بزرگ دنیاست که با رکود اقتصادی و رشد منفی در سال ۲۰۲۳ مواجه می‌شود.

 

اقتصاد آمریکا نیز که در سال گذشته رشد ۲ درصدی را تجربه کرده بود در سال جاری رشدی بهتر از ۱.۴ درصد بدست نخواهد آورد.

 

با وجود افت شدید رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته، رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه طی سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت و از ۳.۹ درصد در سال قبل به ۴ درصد طی این سال خواهد رسید.

 

اقتصاد چین در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی داشته که بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال جاری رشد ۵.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

 

روسیه که در سال پیش با رشد منفی ۲.۲ درصدی مواجه شده بود طی سال ۲۰۲۳ از رکود اقتصادی خارج شده و رشد اقتصادی ۰.۳ درصدی را تجربه خواهد کرد.

 

کاهش رشد اقتصادی عربستان به کمتر از نصف

این گزارش همچنین متوسط رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ را ۵.۳ درصد برآورد و پیش بینی کرده است این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۳.۲ درصد کاهش یابد.

 

رشد اقتصادی عربستان در سال جاری به کمتر از یک سوم خواهد رسید و از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲.۶ درصد در سال جاری خواهد رسید.

 

چهارمین سال متوالی رشد اقتصادی ایران با وجود تحریم‌ها

صندوق بین المللی پول همچنین با وجود تحریم‌ها انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ نیز روندی رو به رشد داشته باشد. ایران در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصادی سه درصدی را تجربه کرده بود و بر اساس پیش بینی این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادی ایران به ۲ درصد خواهد رسید.

 

بر این اساس صندوق بین المللی پول انتظار دارد اقتصاد ایران برای چهارمین سال متوالی و با وجود تداوم تحریم‌های آمریکا رشد مثبت داشته باشد. اقتصاد ایران که در سال ۲۰۱۹ در پی سیاست تحریم‌های حداکثری رشد منفی ۳.۱ درصدی را تجربه کرده بود در سال ۲۰۲۰ و با وجود شیوع کرونا از رکود خارج شد و رشد ۳.۳ درصدی و در سال ۲۰۲۱ رشد ۴.۷ درصدی را تجربه کرد.

 

پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به گزارش ماه اکتبر این سازمان تغییری نداشته است. صندوق بین الملی پول در گزارش ماه اکتبر خود نیز رشد اقتصادی ۲ درصدی را برای ایران در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده بود.

 

رتبه ۱۲ ایران از نظر رشد اقتصادی در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ

بر اساس این گزارش ایران در میان ۳۰ اقتصاد بزرک دنیا،‌ در رتبه ۱۲ از نظر رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ قرار می گیرد. هند در میان ۳۰ اقتصاد بزرگ دنیا در رتبه نخست قرار گرفته و بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول رشد ۶.۱ درصدی را در این سال تجربه خواهد کرد.

 

انگلیس نیز با رشد منفی ۰.۶ درصد در انتهای این رده بندی قرار گرفته است. از جمله کشورهایی که رشد کمتری نسبت به ایران خواهند داشت عبارتند از اسپانیا با ۱.۱ درصد، لهستان با ۰.۳ درصد، کره جنوبی با ۱.۷ درصد، برزیل با ۱.۶ درصد و آرژانتین با ۱.۷ درصد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4418 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 13655
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات