تابناک – نگاهی به اخبار اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه دولت قیمت نزدیک به بیش از سی قلم کالا تا ۲۳ درصد کاهش می‌یابد / سوال از رییس جمهوری در دستور کار مجلس نیست / باید اهداف و برنامه سفر گروسی به تهران مشخص باشد / تصویب تشکیل سازمان بازرگانی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری
01 فوریه 2023
ساعت انتشار مطلب : 15:46 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

رئیس جمهور با اشاره به رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعتی کشور، معاون اول رئیس جمهور را مامور تشکیل کارگروهی برای پیگیری تحقق توصیه‌های ایشان و همچنین مطالبات فعالان اقتصادی و تولیدگران کرد.

 

تابناک _ اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) دوازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ هیات وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات‌شان پاسخ دادند.

سید ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به گزارش معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور از روند رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان خوی، بر تداوم امدادرسانی تا سامان یافتن وضعیت آسیب‌دیدگان از این حادثه تاکید کرد.

چهل کمپ در خوی ایجاد شده است

احمد وحیدی وزیر کشور درباره روند کمک‌رسانی به زلزله زدگان خوی گفت: از ساعات اولیه کار کمک رسانی انجام و در چند ساعت مشکلات در حوزه برق، گاز، تلفن و ارتباطات برطرف و سپس چادر توزیع شد. تقریبا بیش از بیست هزار چادر توزیع و چهل کمپ ایجاد و وسایل گرمایش اعم از برقی و نفتی تهیه و توزیع شده است و بحث غذارسانی را شروع کردیم؛ هر چند ارایه غذای گرم در پروتکل‌ها نیست، این کار را هم شروع کردیم.

قیمت نزدیک به بیش از سی قلم کالا تا ۲۳ درصد کاهش می‌یابد

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری خبر داد که پیرو دستور رییس جمهوری، نزدیک ۳۲ تا ۳۳ قلم کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از امروز بین ۱۲ تا ۲۳ درصد کاهش قیمت پیدا می‌کنند.

وی همچنین درباره سفر اخیرش به شهرستان زلزله‌زده خوی افزود: تصمیمات خوبی گرفتیم. کمبود چادر وجود داشت که از دیشب نزدیک ۶ تا ۷ هزار چادر آوردند و امروز هم این کار استمرار خواهد داشت تا از این جهت کمبودی نباشد.

توزیع ۳۲ قلم کالای مورد نیاز مردم از امروز تا پایان ماه رمضان با قیمت تخفیفی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با اعلام اینکه ۳۲ قلم کالای مورد نیاز روزمره مردم از امروز تا پایان ماه رمضان با قیمت تخفیفی توزیع می‌شود، گفت: این کالاها فقط مخصوص یک شرکت نیست، بلکه برندهای مختلفی دارد. به موازات این طرح ها، قانون کالابرگ الکترونیکی نیز در سه استان قزوین، گیلان و مرکزی اجرا می شود.

توضیحات وزیر کشاورزی درباره تخفیف ۳۴ قلم کالای مصرفی

جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی درباره طرح فجر تا فطر و تخفیف تا ۲۵ درصد ۳۴ قلم کالای مصرفی توضیحاتی داد و افزود: پیرو صحبت‌های رییس جمهوری با جلسات مشترکی که با فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور انجام شد، از امروز طرح فجر تا فطر را تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور آغاز کردند و ۳۴ قلم کالای اساسی مصرفی مردم بین ۱۰ تا ۲۵ درصد تخفیف خواهند داشت.

به شدت حامی تقویت شبکه نمایش خانگی هستم

محمد مهدی اسماییلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نامه اخیر رییس سازمان صدا و سیما در مورد یکی از پلتفرم‌ها و درخواست مطرح برای بستن این پلتفرم خاطرنشان کرد: من مطمئنم که دوستان ما در سازمان صدا و سیما نیز با ما اتفاق نظر دارند که باید این شبکه نمایش خانگی تقویت شود و شبکه نمایش خانگی یک فرصت برای حوزه فرهنگ و هنر است. من به شدت حامی تقویت آنها هستم. در عین حال همه ما باید مطابق قانون عمل کنیم و گلایه رئیس سازمان صدا و سیما هم ناشی از عدم رعایت قانون بود.

محمد مهدی اسماعیلی در حاشیه جلسه هیات دولت در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات شب گذشته رئیس جمهور مبنی بر تشکیل قرارگاه حجاب و عفاف در وزارت ارشاد تصریح کرد: آقای رئیس جمهور و دولت معتقد هستند که مساله حجاب، مساله فرهنگی و اجتماعی است و باید با این مساله در ابتدای امر برخورد فرهنگی و اجتماعی داشت و غیر از راه فرهنگی و اجتماعی راه دیگری برای مدیریت این موضوع وجود ندارد.

وی ادامه داد: در واقع آقای رئیس جمهور مخالف رویکرد سیاسی و امنیتی در ارتباط با موضوع پوشش هستند و معتقدند که جامعه ایرانی جامعه عفیفی است و اگر جایی اخلال و یا موضوعی باشد، باید فرهنگی برخورد کنیم. در همین چارچوب مجموعه بسیار خوبی در وزارت ارشاد برای انجام کارهای ایجابی سازماندهی شده است، نظیر برگزاری نمایشگاه خانواده خوب در تهران و مراکز استان‌ها که به زودی افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام تلاش دولت انقلابی آقای رئیسی این است که با نگاه فرهنگی با پدیده‌های فرهنگی مواجه شویم؛ در پاسخ به سوال دیگری در مورد اعضای این قرارگاه تصریح کرد: اعضاء و ساختار روشن است و تمام دستگاه‌های فرهنگی دولت و دستگاه‌های فرهنگی خارج از دولت عضو آن هستند. در واقع یک کار جمعی است و قرارگاه زیست عفیفانه در حال فعالیت است و ان‌شاءالله ابعاد آن گسترش پیدا می‌کند.

اسماعیلی با بیان اینکه ما تاکید بر این داریم که در حوزه فرهنگ مجموعه‌های دلسوز باید وارد شوند، در پاسخ به این که با توجه به تشکیل این قرارگاه آیا کار در موضوع حجاب از وزارت کشور گرفته می‌شود یا نه، تصریح کرد: وزارت کشور یک کار محدود و صلبی در این حوزه و برای موارد خیلی خاص دارد، برای وقتی که از حالت عادی خارج می شود؛ بنابراین، وزارت کشور یک کار محدود در این حوزه دارد و اصل کار، فرهنگی است و مدتی است که کار در این زمینه در وزارت ارشاد آغاز شده است.

وی در پاسخ به این که بعضا شاهد بسته شدن برخی از اماکن مثل داروخانه‌ها بخاطر عدم رعایت حجاب بودیم، آیا از این به بعد تصمیم گیری در موارد اینچنینی از سوی این قرارگاه گرفته می‌شود، گفت: این موارد به هیچ وجه در دستور کار مجموعه فرهنگی نیست و بعید می‌دانم چنین مواردی به این نحو باشد. ممکن است به خاطر عدم رعایت قانون در برخی از موارد مسائلی را شاهد باشیم، ولی همانطور که گفتم تاکید ما این است که مساله عفاف و حجاب در قالب رویکردهای فرهنگی دنبال شود.

وزیر ارشاد همچنین در مورد مسائل ایجاد شده بین تهیه کننده فیلم سینمایی «چرا گریه نمی‌کنی» با بازیگران این فیلم که اقدام به تحریم جشنواره کرده‌اند، تصریح کرد: از نظر عرف و قوانین موجود در حوزه‌های هنری، تهیه کننده مسئول یک اثر هنری است. ما وارد این گونه جزئیات نمی‌شویم، این موارد به تهیه کننده فیلم و عوامل آن برمی‌گردد. ما تهیه کننده را مسئول کار می‌دانیم، ولی موضوع اختلافات و جزئیات مربوط به آن مسائلی است که باید بین تهیه کننده و عوامل فیلم حل شود و ان‌شاءالله بتوانند خودشان مسائل را حل کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در مورد نامه اخیر رییس سازمان صدا و سیما در مورد یکی از پلتفرم‌ها و درخواست مطرح برای بستن این پلتفرم خاطرنشان کرد: من مطمئنم دوستان ما در سازمان صدا و سیما نیز با ما اتفاق نظر دارند که باید این شبکه نمایش خانگی تقویت شود و شبکه نمایش خانگی یک فرصت برای حوزه فرهنگ و هنر است. من به شدت حامی تقویت آنها هستم. در عین حال همه ما باید مطابق قانون عمل کنیم و گلایه رئیس سازمان صدا و سیما هم ناشی از عدم رعایت قانون بود.

وزیر ارشاد ادامه داد: ما به همه دوستانی که در این عرصه فعال هستند تاکید می‌کنیم که قانون و مقررات را رعایت کنند و اگر جایی در حوزه مقررات و قوانین در این حوزه نقصی وجود دارد، باید آن را جبران کنیم تا تکلیف این دوستان نیز مشخص شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با انتقادات و گلایه‌های مطرح از سوی اهالی موسیقی کشور نسبت به سخنان رائفی پور و تاکید وزارت ارشاد برای پیگیری این موضوع گفت: وقتی که این اظهارات منتشر شد، دبیر جشنواره و دوستان بحث را پیگیری کردند. من فارغ از قضاوت محتوای این بحث که بعضا گفته و تقطیع شده است، تاکید کردم که این موضوع پیگیری حقوقی و قضایی شود تا مسئله روشن شود. گوینده محترم این سخنان نیز عذرخواهی کردند و توضیحاتی دادند که توضیحاتشان مقبول جامعه هنری افتاد. ما به دنبال ایجاد وحدت و همگرایی بین اهالی فرهنگ و هنر هستیم و امیدواریم که از این سوء تفاهمات دیگر به وجود نیاید.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد برگزاری جشنواره‌های فجر خاطرنشان کرد: جشنواره فجر انقلاب اسلامی به خوبی در حال انجام است. جشنواره تئاتر را داشتیم و اکنون شاهد برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی هستیم. جشنواره فیلم را نیز پیش رو داریم و از امروز عصر اکران‌ها آغاز می‌شود.

وزیر ارشاد گفت: فضای رونق، شادی و نشاط به حوزه‌های فرهنگی کاملا برگشته است و اهالی فرهنگ و هنر در این زمینه دارند مشکلات‌شان را پشت سر می‌گذارند و ما هم در این زمینه در خدمت‌شان هستیم تا مسائل را کامل حل کنیم.

امیدواریم مجبور به واردات بنزین نشویم

جواد اوجی وزیر نفت درباره واردات بنزین در ماه‌ آینده گفت: امیدواریم با همکاری که مردم دارند و تدابیر دولت، مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

سوال از رییس جمهوری در دستور کار مجلس نیست

محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهوری احتمال طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس را منتفی دانست و توضیح داد: براساس اصل ۸۸ قانون اساسی حداقل یک‌چهارم نمایندگان باید این تقاضا را داشته باشند. ما در سال گذشته یک مورد داشتیم و آن هم منتفی شده است و مورد دیگری نداشتیم.

محمد حسینی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تعامل میان دولت و مجلس اظهار کرد: در هفته اخیر استیضاح وزیر بهداشت را داشتیم که در ابتدا تعداد امضاهای آن قابل‌توجه بود، ولی با گفت‌وگویی که با نمایندگان انجام شد تعداد کاهش پیدا کرد و در نهایت استیضاح منتفی شد، ولی وزیر هم توضیحاتی را در کمیسیون به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: همچنین سوالاتی از وزیر نفت و وزیر صمت مطرح بود که در آن‌ها هم سوال‌کننده قانع شد و این بیانگر این است که اگر وزرا پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهند نمایندگان هم می‌پذیرند.

حسینی ادامه داد: امروز خبری در برخی روزنامه‌ها تیتر شده و هیچ مبنا و اساسی ندارد و باعث شگفتی است. از جمله برخی سایت‌ها و کانال‌های خبری و خبرگزاری‌ها که در ایام اغتشاشات فعال بودند و به نوعی آتش‌بیار معرکه بودند الان هم دنبال فتنه‌انگیزی جدیدی هستند تا اختلاف بین مجلس و دولت را دامن بزنند و تلقی شود که اختلاف وجود دارد، در حالی که تعامل سازنده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهوری تاکید کرد: این خبر هم این بوده که بحث سوال از رییس جمهوری در مجلس مطرح شده که براساس اصل ۸۸ قانون اساسی حداقل یک‌چهارم نمایندگان باید این تقاضا را داشته باشند. ما در سال گذشته یک مورد داشتیم و آن هم منتفی شده است و مورد دیگری نداشتیم.

وی یادآور شد: اینکه یک پایگاه خبری یا یک خبرگزاری بنویسد که احتمالا یکی از نمایندگان درصدد جمع‌آوری امضا هستند – آن‌هم در آغاز دهه فجر -واقعاً جای تعجب دارد و حسن نیتی در این رفتارها نمی‌بینیم؛ امیدواریم که این رفتارها را اصلاح کنند.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در سه استان دیگر آغاز شد

صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در استان‌ها، اظهار کرد: سه استان گیلان، مرکزی و قزوین از امروز این طرح را آغاز می‌کنند و با فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم هماهنگ شده که در آینده نزدیک بتوانیم سراسری طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا کنیم.

وی افزود: حتماً این طرح تا آخر سال سراسری اجرا می‌شود. دولت هیچ بنایی ندارد که یارانه نقدی را حذف کند، اما تکلیف قانونی است که کالابرگ‌ الکترونیکی هم باشد.

باید اهداف و برنامه سفر گروسی به تهران مشخص باشد

محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در رابطه با زمان سفر گروسی به ایران اظهار کرد: این سفر نیازمند تدوین و محتوا است و باید اهداف و برنامه این سفر مشخص باشد. خود ایشان اعلام کرده چنین سفری دارد و این سفر بعد از اجلاس سری که با وزرای شورای اروپا و در پارلمان اروپایی داشتند، بیان شد.

در شفاف‌ترین حالت ممکن در زمینه مولدسازی اطلاع‌رسانی می‌کنیم

احسان خاندوزی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به مجموع تراز تجاری مثبت کشور که بیش از ۲۰ میلیارد دلار در ده ماهه امسال است، در تامین ارزهای لازم برای تجارت و واردات رسمی کشور هیچ مشکل و محدودیتی از سمت بانک مرکزی وجود ندارد.

وی افزود: امیدوارم با تزریق این منابع به تولیدکنندگان و اینکه فعالان اقتصادی بتوانند به ارز در سامانه نیما دستیابی پیدا کنند ما از دوره آشوب در حوزه ارزی به دوره ثبات قدم بگذاریم.

خاندوزی در پاسخ به پرسشی درباره طرح مولدسازی و نحوه اجرای آن اظهار کرد: مساله مولدسازی جزو نیازهای جدی و درخواست‌هایی است که بسیاری از کشورهای دنیا آن را اجرایی می‌کنند و به تحول اقتصادی کمک می‌کند. هرجا سرمایه راکدی وجود دارد که از آن استفاده‌ای نمی‌شود، باید بیاید و به پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی زنده بدل شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: متاسفانه ده‌ها هزار پروژه عمرانی نیمه‌کاره داریم که تمام آن‌ها می‌تواند از طریق تزریق این دارایی‌های راکد دوباره زنده شود و در این مسیر سه قوه هم‌قدم هستند و به خاطر فضاسازی‌ها، برخی در فضای مجازی اساسا از این مسیر تحولی برای آینده سرمایه‌گذاری و پروژه‌های عمرانی استان‌ها هیچ عقب‌نشینی انجام نمی‌گیرد.

وی یادآور شد: اگر ایرادات فنی و تخصصی وجود داشته باشد، خود شورای عالی هماهنگی سران سه قوه آن‌ها را در مصوبات جدیدش به عنوان اصلاحیه لحاظ خواهد کرد و در شفاف‌ترین حالت ممکن اطلاع‌رسانی بدون نگرانی از عدم شفافیت به همه هموطنان گرامی انجام خواهد شد.

خاندوزی با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های دولتی سال‌ها مقاومت می‌کردند تا زمین‌ها و ساختمان‌های متروک خود را از دست ندهند، تصریح کرد: بر خلاف اینکه دولت‌های گذشته بارها تاکید کردند، مولدسازی مورد توجه باشد اما مدیران دولتی مثل ملک طلق خود می‌خواستند این اموال را نگه دارند، در حالی که کشور در پروژه‌های عمرانی خود به آن نیاز داشت.

وزیر اقتصاد یادآور شد: هم مقاومت مدیران و هم برخی دخالت‌های نظارتی که وجود داشت و جرات را از مدیران دستگاه‌های اجرایی گرفته است، هیچ راهی جز این نبود که از طریق یک اختیار ویژه و البته در کمال شفافیت و با پایبندی کامل به کارشناسی رسمی دادگستری در قیمت‌گذاری و امثال آن عمل شود.

از فعالیت هر پلتفرمی که حداقل به قواعد خودشان پایبند باشند، استقبال می کنیم

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست هیات دولت درباره رفع فیلتر اینستاگرام و تلگرام گفت: دیشب هم آقای رییس جمهور در صدا و سیما گفتند از فعالیت هر پلتفرمی استقبال می‌کنیم، مشروط بر اینکه حداقل به قواعدی که خودشان دارند پایبند باشند. اخیرا مرکز ملی فضای مجازی با شرکت متا مکاتبه‌ای کرده و همین جا هم اعلام می کنیم هر پلتفرمی که قواعد جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد یا به قواعد خودشان پایبند باشند، حتما از آنها استقبال می ‌کنیم.

رئیسی به ری سفر می‌کند

محسن منصوری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری از سفر روز پنجشنبه رییس جمهوری به شهرستان ری خبر داد و گفت: در این سفر رئیس‌جمهوری هم ملاقات مردمی و هم برنامه‌های مختلف همچون ملاقات‌ کاری و اجرایی خواهد داشت.

تصمیم گیر نهایی درباره تشکیل سازمان بازرگانی مجلس است

علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تبریک آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی و روز پدر، اظهار کرد: آرزو می‌کنیم سیر تعالی و پیشرفت کشور که از اول انقلاب اسلامی آغاز شده است، در گام دوم انقلاب با سرعت مضاعف پیش برود.

وی افزود: در جلسه امروز هیات دولت، گزارش‌های متعدد از سوی دستگاه‌های مختلف در خصوص برنامه‌های دولت در دهه فجر ارایه شد. گزارش مبسوطی از سوی وزیر کشور و بهداشت از نحوه امدادرسانی به زلزله زدگان شهرستان خوی ارایه شد. توزیع گسترده چادر و امکانات مختلف انجام شده، اما حجم تخریب و سرمای زیاد هوا، اذیت کننده است که رئیس جمهور و معاون اول برای تسریع و استمرار خدمات رسانی دستور داده‌اند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه گزارش‌های خوبی از چهار هزار طرح برای افتتاح در دهه فجر ارائه شده است، گفت: همچنین گزارش‌های مختلفی از دستاورد‌ها و آمار کشور نیز ارایه شد؛ مثلا رشد صنعت فولاد رتبه اول جهانی را به دست آورده است.

سخنگوی دولت افزود: وزیر فرهنگ از اختتامیه جشنواره تئاتر فجر و آغاز فیلم فجر گزارشی ارائه کرد. دیروز اختتامیه تئاتر فجر با استقبال خوب مردم برگزار شد. نمایشگاه شهر خانواده که طرح وزارت فرهنگ با همکاری نظام بانکی و وزارت صمت است از امروز آغاز می‌شود و محصولاتی از جمله پوشاک و وصنایع دستی با تخفیف‌های مناسب و خرید اعتباری آغاز به کار کرده است. البته محدود به تهران نیست و در سایر شهرستان‌ها هم مشابه این نمایشگاه برگزار می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی جشنواره‌ای را با همکاری اتحادیه‌های صنفی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای آغاز کرده است که ۳۲ قلم کالای مورد نیاز روزمره زندگی مردم از امروز تا پایان ماه رمضان با قیمت تخفیف ویژه توزیع می‌شود. این کالا‌ها فقط مخصوص یک شرکت نیست، بلکه برند‌های مختلفی دارد. هر فروشگاه زنجیره‌ای بخشی از این محصولات را ارائه می‌کند. به موازات این طرح ها، قانون اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی نیز پس از اجرای کامل در استان هرمزگان، در سه استان قزوین، گیلان و مرکزی اجرا می‌شود تا کسانی که مایل هستند، از کالابرگ به جای یارانه نقدی استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مصوبات دولت، تصویب کلیات لایحه تشکیلات و اختیارات و وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود.

بهادری جهرمی درباره مصوبه مولد سازی دارایی‌های دولت نیز اظهارکرد: این طرح اختصاص به سال جاری ندارد و شش هفت سال هست که در قوانین بودجه سنواتی، مجلس تکلیف می‌کند تا بسیاری از دارایی‌های بخش‌های مختلف دولتی که به نوعی معطل مانده، تعیین تکلیف شوند. مردم این زمین‌ها و اموال راکد یا طرح‌های نیمه تمام را در شهرستان‌ها می‌بینند و می‌دانند متعلق به دستگاه‌های اجرایی است. با وجود آنکه قانونگذار در قوانین بودجه مقرر می‌کند که این اموال صرف مولدسازی شود،  تجربه نشان داده که این قانون و فرآیند‌ها و روال‌های موجود توانایی انجام وظایف قانونی ندارد. بعضا درصد تحقق این قانون به ده درصد هم نرسیده است.

وی درباره زمان ارائه برنامه هفتم توسعه به مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فرایند نگارش برنامه توسعه هفتم برای پنج سال آینده به کار کارشناسی دقیق نیاز دارد. سیاست‌های کلی برنامه توسعه در شهریور ابلاغ شده و پنج ماه گذشته که البته پنج ماه برای تدوین برنامه توسعه حداقل زمان ضروری است. سازمان برنامه و بودجه در حال نهایی کردن برنامه هفتم است که بلافاصله در دولت با سرعت بررسی شود و تا پایان سال آماده و تقدیم مجلس شود.

سخنگوی دولت درباره زمان تشکیل سازمان بازرگانی نیز گفت: پس از تصویب دولت، لایحه تشکیل این سازمان باید در مجلس بررسی شود و در دستور کار قرار گیرد. تصمیم گیر نهایی درباره تشکیل سازمان بازرگانی مجلس است. دولت آمادگی کامل دارد که پس از تصویب مجلس، این سازمان را بلافاصله تشکیل دهد.

بهادری جهرمی درباره حکم انفصال از خدمت وزیر آموزش و پروش بیان کرد: متوجه نشدیم چرا یک موضوع غیرقطعی در رسانه‌ها مطرح شد. این رای غیرقطعی و مربوط به شکایتی است که در سال ۸۸ درباره نحوه محاسبه سنوات خدمت یکی از کارمندان آموزش و پرورش صورت گرفته بود و سوء برداشتی در روش محاسبه وجود داشته است و همین عامل موجب صدور رای شد که البته رای هنوز غیرقطعی بوده و هنوز لازم‌الاجرا هم نیست. صندوق بازنشستگی نیز موضوع را پیگیری می‌کند تا این سوء برداشت برطرف شود. طبیعتا مساله خاصی نخواهد بود.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بررسی دستور رییس جمهور برای واگذاری خودرو‌های خارج از ضابطه به کجا رسید و آیا تخلف دستگاه‌ها محرز شده است، گفت: رییس جمهور تاکید داشته و دارد که به هیچ وجه در زمینه خودرو دولتی و خصوصی ویژه خواری صورت نگیرد تا دستگاه‌ها خارج از روالی که مردم در آن قراردارند، خودرو تهیه نکنند. این موضوع از ابتدای دولت به دستگاه‌ها ابلاغ شده است و دستگاه‌ها ملزم به آن هستند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور به وزیر صمت دستور داده است تا بررسی کنند که در تهیه خودرو‌های نه شخصی، بلکه ادارای تخلفی صورت گرفته است یا نه که اگر تخلفی صورت گرفته با آن برخورد شود. هنوز گزارش وزارت صمت جمع بندی نشده تا قطعا اگر تخلفی از دستور رئیس‌جمهور صورت گرفته باشد، با آن برخورد شود.

وی همچنین در پاسخ به این که آیا میزان عیدی کارکنان دولت مشخص شده است، گفت: هنوز پیشنهادی ارایه نشده است.

بهادری جهرمی درباره احتمال افزایش قیمت گاز خانگی برای سال آینده تصریح کرد: افزایش قیمت امسال هم تکلیف قانونی مجلس بود و دولت مکلف بود هزینه گاز کسانی که سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، افزایش ندهد و به کسانی که خارج از الگو مصرف می‌کنند، یارانه تخصیص ندهد. به تازگی آیین نامه‌ای تصویب و مشخص شده است برخی مناطق روستایی یا شهر‌های کوچک، کنتور‌های گاز تفکیک نشده و مثلا چهار منزل از یک کنتور استفاده می‌کنند یا استفاده گلخانه‌ای می‌شود که قبوض آن باید بدون یارانه محاسبه می‌شد. با این حال رئیس جمهور دستور دادند در مورد مثال‌هایی که زدم یا بخش‌هایی که سرمای شدید داشتند، تفکیکی صورت بگیرد و تخفیف ۷۰ درصدی داشته باشد، اما دولت مکلف است بهای گاز مصرفی کسانی که برای استخر یا سونا از گاز مصرف کرده‌اند را بدون در نظر گرفتن یارانه محاسبه کند. برای سال آتی باید ببینیم مجلس تکلیف قانونی به دولت دارد یا خیر.

وی درباره برنامه دولت برای تثبیت قیمت ارز گفت: دولت تلاش کرده با تخصیص حداکثری ارز در سامانه نیما، نرخ دلار را تثبیت کند. تخصیص ارز مصرفی با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ انجام می‌شود. بانک مرکزی منابع کافی دارد و همچنین این اختیار را دارد تا در بازار آزاد نرخ سازی و مداخله منطقی کند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4972 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 13649
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات