على مطهرى:اعمال سلیقه‌ها مانع ورود نمایندگان واقعی مردم به مجلس است
23 جولای 2016
ساعت انتشار مطلب : 8:00 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

"image1
علی مطهری صبح امروز در همایش فصلی خانه احزاب گفت: شعار اولیه ما در انقلاب «استقلال، ‌آزادی و جمهوری اسلامی» بود که عده‌ای هم در آن موقع تعبیر جمهوری دموکراتیک را به کار می‌بردند اما اسلامیت و جمهوریت نظام یکدیگر را نقض نمی‌کنند و در واقع دموکراسی در کشور ما در چارچوب اسلام مطرح می‌شود.
وی با بیان اینکه ما دموکراسی را از غربی‌ها نگرفته‌ایم اما محتوا و واقعیت آن از اسلام و از حکومت علی (ع) به دست می‌آید، اظهار داشت: جمهوری اسلامی در یک کشور غیرمسلمان ممکن است متناقض به نظر برسد اما در یک کشور مسلمان که خواست و اراده اکثریت مردم اسلام است، هیچ تناقضی میان جمهوریت و اسلامیت وجود ندارد.
در دموکراسی نمی‌توان مطلق‌نگری داشت
این نماینده مجلس با بیان اینکه در دموکراسی نمی‌توان مطلق‌نگری داشت، تصریح کرد: دموکراسی مطلق قابل تحقق نیست و دموکراسی در کشور ما نیز مقید به ایدئولوژی اسلامی است که در بهترین مدل خود با حکومت امیرالمومنین (ع) تحقق یافته است و وقتی بزرگترین دشمن ایشان خوارج بود و برای حکومت‌شان مزاحمت ایجاد می‌کرد، ایشان به بهترین صورت ممکن به حکومت‌داری پرداخت.
مطهری ادامه داد: مجلس یکی از ارکان دموکراسی است و نمایندگان واقعی مردم باید وارد مجلس شوند که البته برخی اوقات اعمال سلیقه بعضی افراد نمی‌گذارد که نمایندگان واقعی مردم وارد مجلس شوند.
احزاب از ضرورت‌های مهم دموکراسی است
وی احزاب را یکی از ضرورت‌های مهم دموکراسی دانست و خاطرنشان کرد: احزاب می‌توانند کادرهای مختلفی برای مناصب گوناگون حکومتی تربیت کنند. یکی از مشکلات کشور ما نبود کادرسازی در عرصه مدیریت اجرایی است.
نائب رئیس مجلس یکی از آثار احزاب را اعتماد مردم به انتخابات دانست و ابراز داشت: مردم در روزهای انتخابات در یک سردرگمی به سر می‌برند و نمی‌دانند به چه افرادی اعتماد کنند که در این صورت با توجه به شناخت‌شان از احزاب به کاندیداهای حزبی رأی می‌دهند و مطلب و مطالبات خود را نیز از همان حزب پیگیری می‌کنند.
مطهری افزود: احزاب می‌توانند راستگویی و حق‌گرایی را در جامعه ترویج دهند. اگر احزاب با بیان مناسب با مردم به گفت‌وگو بپردازند، در آن صورت می‌توان نمایندگان واقعی مردم را در جایگاه‌های اصلی‌شان دید.
وجود احزاب منتقد تناقضی با نظر ولی فقیه ندارد
وی تجددگرایی افراطی را یکی از آفت‌های کشور دانست و بیان کرد: رخنه فرصت‌طلبان و تجددگرایی افراطی از مضرات یک کشور است. به این صورت که ممکن است آن‌چه را که از اسلام نیست را به اسلام نسبت دهیم و تبلیغی دروغین از اسلام را به مردم عرضه کنیم. برخی افراد معتقدند وجود احزاب با وجود ولایت فقیه سازگاری ندارد. افرادی معتقدند که ممکن است برخی احزاب نظر مخالف ولی فقیه داشته باشند. این در حالی است که وجود احزاب منتقد تناقضی با نظر ولی فقیه ندارد و شخص رهبری نیز فرموده‌اند که مهم نیست افرادی نظر متفاوتی با بنده داشته باشند و افراد در بیان نظراتشان آزاد هستند.
احزاب کمونیستی می‌توانند در ایران فعالیت داشته باشند
نماینده مردم تهران در خانه ملت با یادآوری نظرات شهید مطهری درباره فعالیت احزاب عنوان کرد: شهید مطهری معتقدند احزاب مخالف نظام می‌توانند در کشور ما فعالیت کنند و در نتیجه احزاب کمونیستی و چپ گرا نیز می‌توانند در کشور ما فعالیت داشته باشند، ولی باید این نکته را رعایت کنند که با تابلو و شاخص‌های اصلی خودشان خود را به مردم معرفی کنند.
مطهری با بیان اینکه «اگر می‌خواهیم حزب را بپذیریم باید فرهنگ حزبی را نیز پذیرفته باشیم»، یادآور شد: اگر با نردبان یک حزب بالا رفتیم باید تعهدهای آن حزب را نیز رعایت کنیم که متأسفانه این مورد در کشور ما رعایت نمی شود./


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4672 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1143
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات