آمریکا به خاور میانه گاز صادر می‌کند.
19 جولای 2016
ساعت انتشار مطلب : 12:47 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

آمریکا به قطب انرژی دنیا یعنی خاور میانه گاز صادر می‌کند. این خبر گرچه عجیب اما کاملاً واقعی است.
به گزارش نکونیوز، آمریکا تاکنون دو محموله ال‌ان‌جی از ایالت لوئیزیانا بارگیری کرده و به کویت و امارات متحده عربی تحویل داده است. معکوس شدن مسیر صادرات هیدروکربن که سابق بر این از خاور میانه به سمت ایالات متحده آمریکا بوده اتفاق عجیبی است که در حال رخ دادن است.
این اتفاق در نتیجه دو عامل به وقوع پیوسته است. نیاز کشورهای عربی منطقه خلیج فارس به گاز طبیعی برای تولید برق و مصارف صنعتی نظیر تأمین خوراک پتروشیمی‌ها دائماً رو به افزایش است. برخی از کشورهای منطقه خلیج فارس واجد ذخایر گازی عظیم هستند، اما سرمایه‌گذاری در میادین گازی آن‌ها به اندازه کافی نبوده است. برخی دیگر نیز به دلایل مختلف از جمله دلایل سیاسی نتوانسته‌اند تاکنون به همسایگان عرب خود در حوزه خلیج فارس گاز صادر کنند.
ایران یکی از این کشورهاست که ذخایر گازی عظیمی دارد. با این حال، هم به دلایل مسائل سیاستِ بین‌الملل و هم به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری در حوزه گاز تاکنون نتوانسته به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس گاز صادر کند.
عامل مهم دیگر افزایش تولید گاز شیل در آمریکا بوده است. تکنولوژی‌های جدید، بهره‌برداری از منابع غیرمتعارف گاز شیل را مقرون‌به‌صرفه کرده و آمریکا توانسته تولید گاز خود را به شدت افزایش دهد. آمریکا در حال حاضر حجم بسیار زیادی گازِ مازاد بر نیاز خود دارد و به همین دلیل با توسعه صنعت ال‌ان‌جی خود سعی دارد به بازار صادرات گاز نیز ورود کند.
آمریکا تا کنون محموله‌های ال‌ان‌جی خود را به هفت کشور آرژانتین، شیلی، برزیل، هند، پرتغال، امارات متحده عربی و کویت صادر کرده است. استرالیا نیز ظرفیت عظیمی در زمینه تولید ال‌ان‌جی ایجاد کرده و به زودی تولید ال‌ان‌جی این کشور از قطر بیشتر خواهد شد.
افزایش عرضه ال‌ان‌جی در دنیا باعث کاهش ارزش آن شده و این امر می‌تواند برای کشورهایی که نیاز خود به گاز طبیعی را از طریق واردات تأمین می‌کنند، خبر خوشحال‌کننده‌ای باشد.
آمریکا در حالی صادرات ال‌ان‌جی خود به خاور میانه را آغاز کرده که از این منطقه نفت خام وارد می‌کند. ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده
ذخایر گاز طبیعی، بارها اعلام کرده که کشورهای همسایه را در اولویت صادرات گاز خود قرار خواهد داد. اما در شرایط فعلی، ایران برای حضور در این بازارها با رقبایی روبرو است که از طریق صادرات ال ان جی سعی دارند بازار این کشورها را به تصرف خود درآورند. ورود ال ان جی آمریکا به کشورهای همسایه ایران می‌تواند در درازمدت تهدیدی برای صادرات گاز ایران باشد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4743 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 1130
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات