زاکانی: FATF طناب داری است که به گردن خودمان می‌اندازیم / کشور ما تحریم پذیر نیست
02 ژوئن 2021
ساعت انتشار مطلب : 16:32 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه FATF طناب داری است که به گردن خودمان می‌اندازیم، گفت: اثرات تحریم به خاطر بی‌عرضگی مسئولانی است که فقط می‌خواهند با آمریکا و اروپا معامله کنند.
:مهر: نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه FATF طناب داری است که به گردن خودمان می‌اندازیم، گفت: اثرات تحریم به خاطر بی‌عرضگی مسئولانی است که فقط می‌خواهند با آمریکا و اروپا معامله کنند.

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز(چهارشنبه) در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی که در محل سابق لانه جاسوسی برگزار شد، در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه برنامه شما برای کنترل مخارج و کسری بودجه چیست؟ گفت: فرهنگ و اقتصاد به هم وابسته هستند، فرهنگ استفاده از کالای ایرانی و صرفه جویی در اقتصاد تاثیرگذار است.

زاکانی ادامه داد: فوریت ما اقتصاد و معیشت و اولویت دولت آینده فرهنگ است. اولین کار ما این است که بندها را از پای تولید با مقررات زدایی باز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تیم عملیاتی برای مقررات زدایی ایجاد می کنیم، افزود: ارز ۴۲۰۰ رانت مفتی بود که دولت بدون کار کارشناسی به برخی رانت‌خواران داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مملکت به صورت غیر علمی و جاهلانه توسط عده‌ای اداره می شود، دولت پول ملی را تبدیل به بازمانده حیوان کرده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه شهرداری‌ها همه اطلاعات شهر را به GIS بیاورند، گفت: امروز زمان دقیانوس نیست که کشور را با چرتکه اداره کنیم.

زاکانی ادامه داد: ۸۰ درصد مجوزهای کشور شفاف نیست و رانت پشت آن است.

وی با بیان اینکه باید با مردم صادق باشیم، گفت: ما روی طلا خوابیده‌ایم، فروش نفت ما ۱ میلیون بشکه است و پول آن دوماهه باز می‌گردد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: همتی می‌گفت ما مشکل جابجایی ارز داریم، گفتم مشکل جابجایی ارز ندارید الان فلان قدر میلیارد درهم در حساب آقای زنگنه خوابیده است، همتی گفت من بی‌خبرم. زنگنه مدعی بود این سهم ۱۴ و نیم درصد نفت است.

زاکانی با بیان اینکه در داخل دولت دعوا وجود دارد، گفت: کشور را با دروغ و احساس اداره می‌کنند. اصلاح ساختار بودجه، انضباط مالی دولت، واگذاری اختیارات به ملت راهکارهای حل مشکلات اقتصادی است.

وی ادامه داد: اوباما رسما اعلام کرد اگر برجام را تصویب نمی‌کردم، دیوار تحریم‌ها می‌شکست. دولت اگر عرضه داشته باشد از مراودات منطقه‌ای بار خودش را می‌بندد.

زاکانی گفت: FATF طناب داری است که به گردن خودمان می‌اندازیم. کشور ما تحریم پذیر نیست، اثرات تحریم به خاطر بی‌عرضگی مسئولانی است که فکر می‌کنند فقط باید با آمریکا و اروپا و دلار معامله کرد. ما هم دنبال رابطه با اروپا هستیم.

وی با بیان اینکه دوره قبل تیم مذاکره کننده دستاوردهای خود را برای مردم تشریح نمی‌کرد، گفت: این از ایرادات آنها بود. ایرادات تیم مذاکره کننده فعلی در حد لالیگا بود. از موضع التماسی و انفعالی مذاکره می‌کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من هم مذاکره می‌کنم. در شورای عالی امنیت ملی در مورد مذاکرات تصمیم گیری می کنند. ما حتما اهل مذاکره هستیم.

زاکانی با بیان اینکه اصل مذاکره مربوط به دولت قبل است، گفت: همزمان با برجام خط تلاش دیگری توسط تیم بچه‌های انقلابی و باورمند پیگیری می‌شد. ۴۰۰ میلیون دلار از زمان شاه خرید داشتیم که در آمریکا مانده بود و تبدیل به ۱.۷ میلیارد دلار شد و در مقابل آن ۴ جاسوس آزاد شدند. این نتیجه دیپلماسی انقلابی بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: آزادسازی ۱.۷ میلیارد دلار ربطی به برجام نداشت، ۲۸ نفر از تبعه‌های ایران هم آزاد شده و از بلک لیست در آمدند. بانک سپه نیز از بلک لیست در آمد.

وی تاکید کرد: برجام یک مذاکره ناقص و معیوب است و صورت جلسه‌ای برای انتقال به ایران نداشت. همین برجام را باید نقد کرد چون ما تمام تعهداتمان را پیش از برجام اجرا کردیم اما آنها به وظایف خود عمل نکرده‌اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با مصوبه هسته‌ای مجلس می‌توان این موجود نیمه مرده را زنده کرد. در دولت، اصلاح مجلس در راس امور است.

زاکانی گفت: مذاکراتی که الان در جریان است قرار بود فرسایشی نباشد اما الان فرسایشی است، قرار بود از سر ضعف نباشد اما الان در بخش‌هایی از سر ضعف است.

وی ادامه داد: اگر ماموریت مذاکره داشته باشیم، حتما مذاکره می‌کنیم و از مذاکره نمی‌ترسیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه وزرا از دولت گلایه مند هستند، گفت: آقای همتی باید پاسخگوی دلارهایی باشد که برای خرید کالا به خارج از کشور رفته و کالایی بازنگشته است. وزرا نمی‌توانند در دولت با هم تیم شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره حواشی موضوع تجارت خارجی با چین اظهار داشت: چندماه قبل جلسه‌ای پیرامون احیای فرش قم و صادرات، با صادر کنندگان فرش به اروپا (آلمان، ایتالیا و…) و چین داشتم. یک تاجر اهل قم ساکن چین که صادرکننده فرش به چین بود می‌گفت که ۳۰٪ مردم چین پول بیش از اندازه دارند و بخش زیادی از آنها علاقه مند هستند که با فرهنگ و تمدن ایرانی ارتباط و تعامل برقرار کنند و علاقه به خرید صنایع دستی ایران دارند، اما متاسفانه از سمت ایران هیچ اقبالی نسبت به این ماجرا نیست و متولیان موضوع، چه دولتی چه خصوصی، کار خاصی نمی‌کنند و عملا موانع آنقدر زیاد است که ما از این موهبت بزرگ محروم می‌شویم.

وی ادامه داد: این تاجر قمی ساکن چین که در استان‌های مختلف چین هم دفتر و غرفه دارد، چنین عنوان کرده بود که فرش ایرانی را ترک‌ها هم در بازار چین عرضه می‌کنند اما چینی‌ها به ترک‌ها اقبالی نشان نمی‌دهند و به ایرانی‌ها اعتماد می‌کنند و نیازمند حمایت بیشتر هستیم.

زاکانی گفت: الان بازار مکاره است، هرکس می‌گوید من فلان مقدار یارانه می‌دهم، از کجا می‌خواهند بدهند؟ منابعش را بگویند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: تمام تلاش «دولت اقدام و اصلاح» معطوف به این است که سنگ‌های جلوی پای تولید را برداریم. بزرگترین سنگ جلوی پای تولید، بانک‌ها و دولت‌ها هستند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها ۷۰۰ هزار میلیارد تومان ناطرازی دارند، گفت: بانکی که به درد تولید نخورد به درد لای جرز می‌خورد و باید از صحنه حذف شود. سند و مدرک دارم که بانک‌ها پول را از کشور خارج می‌کنند. بانک‌های خصوصی آویزان بانک‌های دولتی هستند و سند و مدرک داریم که در پایان سال ۶۰۰ میلیارد از بانک دولتی به بانک خصوصی انتقال یافته است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برنامه‌های من قوی‌تر و اجرایی‌تر از ۶ نامزد دیگر است، گفت: از سال ۹۰ این برنامه‌ها را تدوین کردم. برنامه‌های من مشکل اشتغال، تورم و مسکن را حل خواهد کرد.

زاکانی ادامه داد: سال ۹۲ احراز صلاحیت نشدم و بعد نامه زدم و از شورا تشکر کردم. سال ۹۶ هم با ۸ نفر از اعضای شورا صحبت کردم و گفته شد که من جزء ۶ نامزدی خواهم بود که تایید صلاحیت خواهم شد اما روز آخر یک برگه بردند که من یک سال زندان دارم لذا فقط ۵ نفر از اعضای شورا به من رای دادند و باز هم احراز نشدم. باز هم نامه زدم و تشکر کردم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: همتی باید پاسخگو باشد با شعبده بازی نمی‌توان رای آورد، باید پاسخگوی عملکرد دولت باشد.

زاکانی اظهار داشت: تلاش دارم عملکرد و برنامه هایی داشته باشم که اقبال عمومی را جلب کنم. کسی که بداند نامزدهای دیگر بهتر از او هستند و به صحنه بیاید خیانت کرده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: کاندیدای پوششی توهین است به کاندیدایی که می‌گویند اصلی و فرعی است.

وی ادامه داد: دولت من، دولت مدیران جوان و حزب الهی بر مدار مشارکت مردم است و میدان را برای عمل مردم باز خواهد کرد.

زاکانی گفت: کشور بیمار است اما به بن‌بست نرسیده است. کشورداری با آرزو و توصیه امکان ندارد.

وی تاکید کرد: خود و برنامه‌ام را قوی‌تر از هر شش نامزد دیگر می‌دانم، ولی اشتباه بزرگی است که جریان انقلاب با هم نزاع داشته باشند. جریان مهمتر از افراد است و ما همه مادون جریان هستیم. هر کدام از ما کاندیداهای جریان انقلاب نقاط قوت و ضعفی داریم، منطق وحدت را قبول داریم اما تا آخر محکم ایستاده ایم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: هرکس از جبهه انقلاب انتخاب شود باید برنامه‌های همه را بگیرد و از همه استفاده کند، هر کس بهتر می‌تواند برنامه‌های خودش را اجرایی کند، اما این برنامه متعلق به جبهه انقلاب است.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4418 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 10886
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات