وزیر بهداشت: لعنت خدا بر این سیاست زدگی / عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا را عامل توفیق در عرصه سیاست کنند؛ این یک فتنه است / در این ایام که بازار انتخابات داغ است، بدانید که با تخریب کل نظام، چیزی عایدتان نمی‌شود / برای صندلی خیز برنداشته‌ایم / فکر نمی‌کنم هیچ وزیر بهداشتی در دنیا، گرفتار این فضای ناجوانمردانه تبلیغاتی بود
15 آوریل 2021
ساعت انتشار مطلب : 16:17 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)


نمکی، وزیر بهداشت گفت: باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند. لعنت خدا بر این سیاست زدگی. عده‌ای سعی می‌کنند از نمد پوسیده مردم هم کلاه برای خودشان دست و پا کنند این یک فتنه است و از این فتنه و آشوب باید درگذرید. این سیاست زدگی‌ها یک فتنه است که عده‌ای کرونا را عاملی برای تخریب دولت یا کل نظام کنند.

وزیر بهداشت با بیان این که سال ۹۹ نه تنها در تاریخ نظام سلامت بلکه در تاریخ نظام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جهان، بسیار ویژه گذشت، گفت: تاثیرات کووید۱۹ نه در عرصه سلامت بلکه در عرصه فرهنگ، اقتصاد و روابط و مناسبات جتماعی و سیاسی جهان بسیار زیاد بود.

به گزارش «انتخاب»، سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان که در سالن شهید مجید شهریاری سازمان برنامه و بودجه زنجان برگزار شد، اظهار داشت: ایرانِ تنها و درگیر در ظالمانه‌ترین تحریم‌ها با لطف خدا، همدلی و وفاق، رهبری و زعامت مرد فرزانه‌ای که عنایت ها، حمایت ها، هدایت‌ها و رعایت‌هایشان زبانزد بیگان هم شد، توانست دستاوردهایی را کسب کند که در عرصه بین المللی ممتاز شود.

به نوشته سایت وزارت بهداشت (وبدا)، وی افزود: یک کشور تحریم زده با بانک و خزانه نسبتا تهی ناشی از تحریم، در برهه‌هایی از زمان در حوزه کنترل بیماری و کاهش مرگ و میر بیماران از پراقتدارترین کشورهای جهان، جلو افتاد که این کشورها زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی‌شان از ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال گذشته در عرصه بین المللی زبانزد بود و این چیزی جز رحمت الهی، همدلی و وفاق نبود.

وزیر بهداشت یادآور شد: سه موج سخت و نفس گیر را همکاران ما با لطف و عنایت خداوند مدیریت کردند و به همه شهدای دفاع مقدس مدافع حرم و به ویژه شهدای مدافع سلامت، درود می‌فرستم. روزهای اول که ماسک، ضدعفونی کننده، تجهیزات و لوازم حفاظت فردی در کشور به وفور وجود نداشت، روزهای سختی بر همه گذشت اما در یک مدت بسیار کوتاه ابتدا به یک تولید کننده و در زمانی کوتاه به عنوان صادرکننده، مطرح شدیم.

وزیر بهداشت افزود: در مراکز ۱۶ساعته داروهای ضدویروسی که به بیماران ارائه می‌شود، نه تنها ساخت داخل است و توانسته مصرف داخلی را تامین کند بلکه برای صادرات آن‌ها آماده هستیم. این دستاوردها بسیار مهم بود اما امروز به صحنه تازه‌ای از بیماری وارد شده‌ایم و پیک چهارمی که برای ما به عنوان متخصصینی که این کار را در کشور رصد می‌کردیم، این روزها، بعید و غیر منتظر نبود.

نمکی تصریح کرد: ما و همکاران‌مان افق را در صورت‌عدم برخی از رعایت ها، دیده و گفته بودیم و برای ما کاملا روشن بود. قبل از عید در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفتم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین موج‌های بیماری کووید۱۹ مهیا کنید.

وی اظهار داشت: امروز با موج سنگین چهارم همه گیری با ویروس جهش یافته روبرو هستیم. اینکه در اولین روز ماه مبارک رمضان به این استان سفر کرده ایم، با این هدف نیست که شکواییه کنم که چرا اینگونه شد و بر مزار حرف‌ها و ادعاهای گذشته، گریستن مشکلی را از ما حل نخواهد کرد بلکه باید راهکارهایی را برای برون رفت از این چالشی که در پیش رو داریم، داشته باشیم.

وزیر بهداشت خطاب به اعضای ستاد استانی مقابله با کرونا در زنجان گفت: هفته آینده با این موج بیماران سرپایی که در زنجان می‌بینم، کار سخت‌تر می‌شود و یکی از سخت‌ترین هفته‌های مدیریت ۱۴ ماه گذشته را تجربه می‌کنید اما تسلط این مجموعه به دلیل همدلی و وفاق بین مسئولان استانی و مردم خیّر و صاحبدل این منطقه، مدیریت کار را برای زنجان راحت‌تر از خیلی از مناطق کشور می‌کند. این استان برای ما در روش مدیریت بیماری در خیلی از مناطق کشور، الگو شد.

نمکی بیان داشت: درست است که الان موج بیماری، ما را تحت فشار قرار می‌دهد اما خودمان را نباختیم، در مقابل بیماری زانو نزدیم و سوار بر بیماری هستیم. درست است که همکاران ما به شدت خسته و رنجور و تحت فشار سه موج قبلی اذیت شدند اما هیچ کدام‌شان نمی‌گویند که با موج جدید بیماری، خودمان را باخته‌ایم و یا زانو زده ایم. سربازان و فرماندهان بسیار مقتدری داریم که تجربه یک سال گذشته را هم اندوخته اند. سال قبل نگران اکسیژن بودیم اما الان اکسیژن سازها را به بیمارستانها رسانده‌ایم و یا می‌رسانیم. دیروز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ۲۰ اکسیژن ساز اهدا کرد و امروز دکتر فتاح از بنیاد مستضعفان تصمیم به اهدای چندین دستگاه اکسیژن ساز گرفته‌اند و دولت هم برای کاهش نقصان‌ها و جبران آن‌ها، تلاش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای مرگ یک نفر از یک خانواده غصه می‌خوریم چون در جامعه پزشکی قسم خورده‌ایم که اگر خودمان هم فدا شویم، کسی نمیرد. سال گذشته یکی از هلی کوپترهای اورژانس برای خدمت‌رسانی به یک مادر باردار در چهارمحال و بختیاری، اعزام شد که هلی کوپتر دچار سانحه شد و ۵ نفر از عزیزان ما به شهادت رسیدند، با بنده تماس گرفتند که چکار کنیم گفتم این شهدا را برای آن مادر باردار تقدیم کرده‌ایم پس از اولین پایگاه اورژانس، هلی کوپتر اعزام کنید تا این مادر باردار و فرزندش در برف نجات پیدا کنند. ما در آن حادثه ۵ شهید دادیم. برای همین آمدیم. آمده‌ایم که شهید بدهیم و شهید شویم و شهادت در راه مردم نجیب ایران، افتخار بسیار بزرگی است.

وزیر بهداشت گفت: وقتی یک مرگ به مرگ‌های کشور اضافه می‌شود و وقتی خانواده‌ای را داغدار می‌بینم، غصه می‌خوریم. در ۱۴ ماه گذشته، ضربان قلبم با منحنی‌ها و آمارهای روزانه مرگ و میر بیماران کووید۱۹، تنظیم شده است. وقتی احساس می‌کنیم که خدای ناکرده مردم به آتش بیماری و مرگ می‌روند، بهم می‌ریزیم و وقتی همکاران خسته خودمان را که ۱۴ ماه روی پا ایستاده اند، دوباره با یک موج نفس گیر مواجه می‌شوند، تمام ابعاد وجودمان آتش می‌گیرد و این آتش در نیستان وجودمان شعله می‌کشد و این ناآرامی‌ها و سرکشی‌ها هم از عشق به مردم است نه از خسته شدن خودمان یا ترسیدن از کار بیشتر.

نمکی اظهار داشت: امروز وفاق، همدلی، محبت، خردورزی و عقلانیتی که در زنجان حاکم است، اولین رکن موفقیت ما در مدیریت کووید۱۹ است. باید از سیاسی کاری پرهیز کرد. بسیار نگران سیاست زدگی هستم که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا و مرگ مردم را هم عامل توفیق در عرصه سیاست کنند. لعنت خدا بر این سیاست زدگی. عده‌ای سعی می‌کنند از نمد پوسیده مردم هم کلاه برای خودشان دست و پا کنند این یک فتنه است و از این فتنه و آشوب باید درگذرید. این سیاست زدگی‌ها یک فتنه است که عده‌ای کرونا را عاملی برای تخریب دولت یا کل نظام کنند.

وی تاکید کرد: یک نکته را به همه سیاسیون می‌گویم. ما سیاسی نیستم. سیاست بلدیم اما سیاسی نیستیم و برای هیچ صندلی هم‌خیز برنداشته ایم. دلمان می‌خواهد که کرونا را به عنوان آفت، جمع و جور کنیم و عاملی برای خوشحالی مردم، رضایتمندی مقام معظم رهبری و شادی شهدا شویم. اما عزیزانی که در این ایام که بازار سیاست برای انتخابات داغ است، بدانند که با تخریب کل نظام، چیزی عایدشان نمی‌شود. «اندر پس پرده گفتگوی من و توست/ چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من». عده‌ای بیرون از کشور برای ما نشانه رفته‌اند که از فاصله افتادن بین مسئولان و نهادها، استفاده کنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری‌ها برای کنترل بیماری، بسیار مهم است. هر چقدر فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل ها، مخدوش شود، توفیق ما در مدیریت بیماری کووید۱۹ کاهش می‌یابد. برای ما اثبات شده که ارتباط معکوسی بین رعایت پروتکل‌ها و سیر بیماری وجود دارد. البته بحث واکسن هم در این زمینه مطرح است اما اگر همه مردم ایران هم واکسن بزنند اما پروتکل‌شکنی کنند، باز هم مشکلاتی خواهیم داشت.

نمکی خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: حتما باید مراکز ۱۶ساعته افزایشی در حد کافی داشته باشد چون اگر بیماریابی فعال داشته باشیم در کنار تقویت مراکز ۱۶ ساعته، فیلتری برای فشار بیش از حد به بیمارستانها ایجاد کرده ایم. داروهای ضدویروس را تحت پوشش بیمه‌ها برده‌ایم و باید بیماران را در مراکز ۱۶ساعته شناسایی و از سرریز آن‌ها به مراکز درمانی، جلوگیری کنیم اگر این اتفاق درست مدیریت نشود، نه تنها هزار تخت بیمارستانی موجود بلکه چندین هزار تخت دیگر هم پاسخگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۹ توانستیم سه هزار تخت جدید مراقبت‌های ویژه ایجاد کنیم که ۱۰۰ تخت آن مربوط به استان زنجان بود اما در این دوره از بیماری، فیلتر درمان سرپایی بسیار مهم است و در کنار آن انجام تست به اندازه کافی و پیگیری حداقل ۱۰ نفر از افراد در تماس با بیماران نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه امروز از نظر پروتکل‌های درمانی از سال گذشته، جلوتر هستیم. کمیته ترخیص برای تسریع در پذیرش بیماران بدحال‌تر که در استان زنجان راه اندازی شده کار خوبی است اما تجربه به ما ثابت کرده که ممکن است بیماران آلوده شده با ویروس انگلیسی در روز هشتم و نهم، حال خوبی داشته باشند اما از روز نهم و دهم به بعد در عرض ۴۸ ساعت دوباره وضعیت نامناسبی پیدا می‌کنند. اگر بیماری را ترخیص می‌کنید حتما وضعیت او را رصد و مراقبت کنید چون ممکن است بیمار به منزل برود اما روز نهم و دهم ناگهان با علائم، مجبور به مراجعه به بیمارستان شود و ریه او که تا دیروز پاک بوده شاید در عرض ۴۸ ساعت، با ۷۰ درصد درگیری روبرو شود بنابراین حتما بعد از ترخیص، از بیماران مراقبت کنید تا اگر با علائمی روبرو شد، حتما دوباره او را در بیمارستان بستری کنید.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان زنجان، استان خیرخواهی است و باید کمک‌های مومنانه ادامه پیدا کند تا مردم به ویژه در کسبه خرد به دلیل تنگدستی مجبور به شکستن پروتکل‌ها نشوند.

نمکی اظهار داشت: معتقدم که باید برای لیالی قدر با رعایت پروتکل‌ها و ضوابط، اجازه دهیم که مردم در مراسم‌ها شرکت کنند اما این از خردورزی مسئولان استانی است که این مراسم‌ها چگونه برگزار شود که هم مردم شرکت کنند و هم پروتکل‌شکنی نشود که مومنین روزه دار، آلوده به ویروس شوند.

وی گفت: اگر همه به ترکیه و تورهای خارجی بروند، یکی از شبکه‌ها و رسانه‌های خارجی نمی‌گوید که این سفرها در اشاعه بیماری موثر بوده اما اگر اثبات شد که یک مومن در یک نماز جمعه یا نماز یومیه یا در حرم یکی از بزرگواران آلوده به ویروس شده، تمام بوق‌های دنیا برای ما به صدا در می‌آید و گرفتار یک بی‌انصافی به تمام معنا هستیم. علاوه بر بوق‌های بیرونی، به اندازه کافی نماینده بوق در داخل کشور داریم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در قضیه واکسن، ترکش‌هایی که از بعضی فضاهای داخلی خوردیم، از بیرونی‌ها نخوردیم. یکی از غم و غصه‌های ما در ایام مدیریت کرونا، فضای ناجوانمردانه تبلیغاتی بود که فکر نمی‌کنم هیچ وزیر بهداشتی در هیچ کجای دنیا، گرفتار کلاف سردرگم در هم تنیده تبلیغات منفی بود.

نمکی افزود: ۹ ماه روی واکسن اسپوتنیک روسیه کار کردیم. اولین تماسم به وزیر بهداشت روسیه، ۹ اردیبهشت سال گذشته بود و با چه فشاری به کشور وارد کردیم اما ببینید اولین حمله‌ها را چه کسانی به ما کردند و حضرت عباسی هم این حرکات و حمله ها، تبلیغاتی بود که بگویند من هم هستم و مردم من را هم ببینید. همانها که آن روز می‌گفتند چرا واکسن استرازنکا را نمی‌آورید، حالا که آورده‌ایم می‌گویند نه، و به ما واکسن اسپوتنیک بدهید. در حالیکه بنده، عزیز و جگرگوشه خودم را برای تزریق اولین واکسن اسپوتینک بردم تا بگویم که ایهاالناس ببینید که چیزی که برای ملت ایران، کوچک‌ترین ضرری شاید داشته باشد را اول به فرزندم تزریق می‌کنم و ببینید که تا کجا، پای شما ایستاده ایم.

وی ادامه داد: با چنین قومی در داخل و خارج طرف هستیم. از مومنین و عاشقان اهل بیت تقاضا می‌کنم و دست و پای آن‌ها را می‌بوسم که برای حفظ عزت اسلام، مراعات کنید و اجازه ندهید که دیگران بگویند مراسم شب‌های قدر یا دعای عارفانه مسلمین و نمازهای عاشقان یومیه در ماه رمضان، باعث شد اوج بیماری را داشته باشیم البته به همکارانم نوشته‌ام که فضا را با ایجاد فضای دعا، فراهم کنید چون معتقدم دعای مومنان در ماه مبارک رمضان، بزرگترین حربه کارساز برای مدیریت بیماری است و همه باید کمک کنید تا بهانه‌ای دست دشمنان برای ضربه زدن به احساسات پاک مردم و بدنام کردن مراسم‌های الهی ندهیم.

وزیر بهداشت ضن تقدیر از همه مسئولان و دستگاه‌هایی که در بخش‌های مختلف به وزارت بهداشت کمک کردند، گفت: گرچه از آن‌ها که ما را همراهی نکردند، گله داریم اما فقط گله می‌کنیم نه اینکه بگوییم در خدمتگزاری دریغ خواهیم کرد از روزی که وارد این حرفه شدیم، قسم خوردیم که خدمتگزار دردمندان باشیم و خط کشی هم نکردیم که کدام دردمند. از کسی که چاقو می‌خورد و به اورژانس‌های بیمارستانها مراجعه می‌کند، نمی‌پرسیم که تو اول دعوا را شروع کردی یا دیگری.

نمکی خاطرنشان کرد: ما وزارت بهداشت همه مردم این سرزمین اعم از اصلاح طلب، اصولگرا، معتدل، بدون خط، شیعه، اهل تسنن، کلیمی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستیم. ما قسم خوردیم که در سلامت این عزیزان، کوشا باشیم. از کسی که با تنگی نفس به بیمارستانها مراجعه می‌کند نمی‌پرسیم که آیا از آن‌هایی بودی که به حرف ما گوش کردی و سفر نرفتی و دیگری تو را آلوده کرد یا از آن‌هایی بودی که در ایام تعطیلات خوش گذراندی؟ ما خدمتگزار همه مردم این سرزمین هستیم چه آن‌هایی که به حرف ما گوش کردند چه آن‌هایی که گوش نکردند.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4419 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 10318
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات