روحانی: فضای مجازی بسیاری از مفاسد را از بین برده / زندگی مردم باید بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود
23 مارس 2021
ساعت انتشار مطلب : 19:33 | Print This Post Print This Post
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

روحانی با بیان اینکه ممکن است در آغاز راه مشکلاتی هم باشد و کمی مقاومت باشد، گفت: ما داریم از سنت به مدرنیته وارد می‌شویم یعنی از کارهای سنتی و قدیمی به فناوری‌های نو وارد می‌شویم. بنابراین تا عادت کردن به فناوری‌های نو و شرایط جدید کمی سخت است اما کار در ادامه کاملا آسان می‌شود.
رییس جمهوری با تاکید بر این که فضای مجازی زندگی را سهل و آسان کرده و فعالیت‌ها را سرعت بخشیده و بسیاری از مفاسد را از بین برده است، تاکید کرد: زندگی مردم امروز باید بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز سه شنبه در آیین رونمایی از سامانه‌های توسعه دولت الکترونیک، با تشریح مجموعه فعالیت های انجام گرفته در این زمینه در دولت تدبیر و امید، افزود: امروز برای دولت و ملت بزرگ ایران به خاطر مصوباتی که در اجرای فناوری‌های اطلاعات داشتیم روز مبارکی بود این بیستمین جلسه ای بود که به طور مرتب این مساله را دنبال می کنیم. زندگی مردم باید برمبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود.

وی ادامه داد: مردم در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودند که بسیاری از فعالیت‌ها و کارهایی که قبلا انجام می‌گرفت امروز با یک موبایل ساده ای که در اختیار هست اعم از همه فعالیت های بانکی، مالی، پولی و رد و بدل ها از طریق سامانه الکترونیک انجام می گیرد.

روحانی اظهار داشت: امروز شرایطی فراهم شده که مردم بسیاری از خدمات را از طریق فناوری اطلاعات به راحتی دریافت می کنند. اگر خودرویی را نیاز دارند که او را به جایی برساند از طریق همین سامانه های الکترونیک وارد شود و خدمات بگیرد. اگر صنایع دستی را انجام داده از طریق این سامانه‌ها می تواند بفروش برساند.

رییس جمهوری در عین حال تاکید کرد:‌ زندگی مردم امروز کاملا متحول شده و شرایط قبلی و سنتی دیگر نیست چرا که با تلاش این دولت، هوشمندسازی، کم کم دامنه بسیاری وسیع تری را به خود گرفته و فعالانه به پیش می‌رود.

روحانی در ادامه به خطرات فضای مجازی اشاره کرد و گفت: خطرات این فضا بالاتر از شرایط عادی است. وقتی آزادراه ندارید خیلی به سختی مسیر را طی می‌کنید و با خطراتی در جاده باریک مواجه هستید. اما وقتی وارد آزادراه می‌شوید خیلی سریع به مقصد می‌رسید و بسیاری از خطرات هم کم می‌شود البته ممکن است خطراتی هم ایجاد شود، اگر خودرویی کار نابسامانی انجام دهد تصادف زنجیره‌ای درست می‌شود که در جاده عادی چنین اتفاقی نمی‌افتد یا خیلی نادر است. فضای مجازی زندگی را سهل و آسان می‌کند. فعالیت‌ها را سرعت می‌بخشد و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد.

رییس جمهوری با بیان این که مصوبات خوبی در زمینه مالیات، سلامت، خدمات در استانها و کشاورزی داشتیم که همه اینها کار را تسهیل می‌کند، افزود: امروز دولت در بخش سلامت کارهای بزرگی انجام داده است. یکی تحول در بخش سلامت بود که مردم با پول کمتری به سلامت می‌رسند. قدم دوم بیمه همگانی بود که همه را تحت پوشش قرار دادیم و قدم سوم سلامت الکترونیک بود، این که مردم به راحتی وارد یک بیمارستان شوند و با یک شماره ملی و کارت به راحتی پیش پزشک بروند تا سلامت بهتر و دقیق‌تر و سریعتر انجام شود.

وی با بیان اینکه ممکن است در آغاز راه مشکلاتی هم باشد و کمی مقاومت باشد، گفت: ما داریم از سنت به مدرنیته وارد می‌شویم یعنی از کارهای سنتی و قدیمی به فناوری‌های نو وارد می‌شویم. بنابراین تا عادت کردن به فناوری‌های نو و شرایط جدید کمی سخت است اما کار در ادامه کاملا آسان می‌شود.

روحانی افزود: بسیاری از داروهایی که لازم نیست مصرف شود از این طریق حل خواهد شد. ما به راحتی می‌توانیم به کار پزشکی، نسخه نویسی‌ها و نسخه پیچی‌ها در داروخانه‌ها نظارت دقیق داشته باشیم، بسیاری از مصرف‌هایی که لازم نیست کاسته می‌شود و کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از جاهایی که برای بار دوم و سوم نیاز به مراحل تشخیصی ندارد که مراجعه کند. همه از طریق سامانه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. بنابراین این تحول در سایه فناوری‌های نوین اطلاعات و هوشمندسازی انجام می‌گیرد.

رییس جمهوری با بیان این که دولت الکترونیک وظیفه بزرگی برای دولت است، گفت: دولت باید با الکترونیکی کردن کارها کاغذ را جمع کند. در گزارشی دیدم که سال گذشته یک میلیارد مراجعه ای که از طریق کاغذ انجام بگیرد کاهش پیدا کرده است و از طرف دیگر امضاهای طلایی کم کم از بین می‌رود. مفاسدی که در سایه روبرو شدن افراد صورت می‌گیرد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: راه پله‌های ادارات نمی‌دانید که چه کارهایی در تاریخ کرده است. از رفتن بالا و آمدن پایین در پله‌های ادارات، مردم هزینه‌های بسیاری فراوانی پرداخت کردند. امروز دیگر این راه پله‌ها دارد جمع می‌شود. نه این که آسانسور می‌آید. دیگر نیاز نیست که به ادارات مراجعه شود. در خانه خود با سامانه خود و با یک موبایل ساده می‌تواند فعالیت کند.

روحانی افزود: ما در بسیاری از مسایل مهم و حتی در آبیاری کشاورزی از سامانه‌های الکترونیک استفاده کردیم. اگر سامانه‌های ما الکترونیکی شود در مزارع ما معلوم باشد که این درخت یا محصول چه موقع نیاز به آب و سم دارد. می‌توانیم از این سامانه ها استفاده کنیم بنابراین اگر همه کارها در سیستم برده شود شرایط کاملا متحول می‌شود که باید قدم به قدم جلو برویم.

وی ادامه داد: ۹۹/۹/۹ بسیاری از سامانه‌ها افتتاح شد و از آن روز تا امروز که وارد سوم فروردین ۱۴۰۰ شدیم و مصوباتی داشتیم که این مصوبات در ماه اردیبهشت و خرداد به اتمام می‌رسد. تمام تلاش دولت این است که تا پایان خرداد که هفته‌های پایانی دولت دوازدهم است دولت الکترونیک را به یک نقطه قابل قبول برسانیم تا مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتر دریافت کنند و مفاسد و رانت‌ها به تدریج کم شود.

رییس‌جمهوری با تاکید بر این که اگر بخواهیم با مفاسد مبارزه کنیم راه مبارزه با آن دولت الکترونیک است، گفت: وگرنه دادگاه و بگیر و ببند و مجازات اگر لازم شد کارهای نهایی است. آن چیزی که در مرحله اول ضروری است شفافیت، اطلاعات و در اختیار قرار گرفتن همه چیز است. وقتی همه چیز مشخص باشد و همه مشاهده کنند در آن شرایط مفاسد هم کمتر می‌شود.

روحانی ادامه داد: امسال که باید پشتیبانی بهتری از تولید انجام دهیم و در رونق تولید مانع زدایی کنیم. این هم باید از طریق دولت الکترونیک و اقتصاد دانش بنیان می‌توانیم بسیاری از موانع را برداریم. با سامانه‌های کشاورزی که افتتاح کردیم. «سماک» سامانه ای است که می‌تواند بسیاری از مجوزهای لازم از طریق آن انجام شود که این خودش پشتیبانی از تولید است. یکی از موانع بزرگ برای تولید مساله مفاسد است بنابراین از این طریق می‌توانیم عبور کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر این که مساله الکترونیک همچنان به عنوان یکی از مسایل بسیار مهم این دولت است، گفت: اگر تحول سلامت و دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود با سختی بیشتری از کرونا می‌توانستیم عبور کنیم. امروز که قدم‌های بزرگی از کرونا فاصله گرفتیم به این خاطر است چرا که یکی از بازوهای اصلی ما دولت الکترونیک بود.

وی با بیان این که در راه مبارزه با کرونا هنوز راه زیادی داریم و باید تلاش کنیم تا از این پاندمی فاصله بگیریم گفت: استفاده از دولت الکترونیک و فضای مجازی و ایجاد طرح تحول سلامت این دو بازوی اصلی ما در مبارزه با کرونا بود یعنی بسیاری از تجمعات کم شد و در زمینه سلامت با امکاناتی که داشتیم.

روحانی یادآور شد: از آغاز ویروس کرونا تا امروز حتی در شرایط سختی که در خوزستان پیش آمد ما دچار کمبود تخت نشدیم و کسی بیرون معطل نماند. ۱۰۰ تخت آی سی یو در همین هفته‌های اخیر به تخت‌های بیمارستان‌های خوزستان اضافه شده است، این قدرتی که امروز ما می‌توانیم تخت‌ها را اضافه کنیم و تخت‌های آی سی یو را اضافه کنیم. این که در این دولت تخت های آی سی یو ۲.۵ برابر شده است این توانمندی است که برای بهداشت و سلامت ایجاد کردیم از طرف دیگر الکترونیک کردن سلامت قدم دومی است که در حال انجام است.

رییس جمهوری گفت: امیدوارم با همه تلاش وزارت فناوری و همه وزارتخانه‌هایی که در این راه باید همکاری کنند، تلاش کنند در پایان دولت دوازدهم دولت الکترونیک را در حد قابل قبولی به مردم ارایه کنیم و مردم از خدمات آن استفاده کنند.

در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، بهره‌برداری از فاز اول نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سراسر کشور، با فرمان رئیس جمهور آغاز شد و همچنین از سامانه های جامع هوشمند تعاونی‌های کشور، سامانه‌های پنجره واحد مجوزهای کشاورزی، رصد و پایش نهاده‌های کشاورزی، سامانه صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب و کار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی شد. امروز همچنین از وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های بیمه سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران به عنوان دستگاه‌های برگزیده در توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت با اهدای لوح سپاس، قدردانی شد.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

معادله امنیتی *

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : tahlil با 4846 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 10144
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
آخرین اخبار
تبليغات